Inson huquqlari nazariyasida Taʼkidlanganidek: “Erkinliklar kafolatlanmasa, ular faqat so‘zda qoladi.” Shu maʼnoda, davlatda inson qadrini himoya qilish, jamoatchilik nazoratini taʼminlash va davlat organlari va xalq o‘rtasida muvozanatni saqlash uchun mustaqil Ombudsman institutlarining bo‘lishi juda muhim.
Shu nuqtai nazardan Prezidentimizning 2021 yil 10 sentyabrdagi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) faoliyatini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni ham Ombudsman instituti faoliyatini takomillashtirishga va uni kuchaytirishga qaratilgan edi. Farmon bilan, Ombudsman inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishda davlat siyosatini shakllantirish va amalga oshirishda faol ishtirok etuvchi parlament nazorati instituti sifatida belgilandi.
Ushbu farmon orqali hududlarda Ombudsmanning 14 ta mintaqaviy vakil faoliyati yo‘lga qo‘yildi, murojaatlar bilan ishlash tizimi raqamlashtirildi va ular tahlil qilish orqali tizimli yechimga yo‘naltirildi, takliflarni qonun tashabbuskorligi huquqi asosida kiritish huquqi berildi hamda uning qiynoq holatlarini aniqlash va ularni bartaraf etish mexanizmi kuchaytirildi.
Aslida Ombudsman faoliyatidagi ushbu katta o‘zgarishlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli ishlarning ajralmas qismidir. So‘nggi yillarda Davlatimiz rahbarining tashabbus va g‘oyalari asosida qabul qilingan Harakatlar strategiyasi, Taraqqiyot strategiyasi va O‘zbekiston–2030 strategiyasi asosida mamlakatimizning demokratik qiyofasi o‘zgardi. Iqtisodiy, siyosiy, ijtimoiy yangilanishlar yuz bermoqda.
Asosiysi, mamlakatimizda “Inson qadri” uchun g‘oyasi asosida har bir shaxsning fundamental huquq va erkinliklarini taʼminlashga jiddiy kirishildi. Yangi tahrirdagi Konstitutsiyada inson huquqlarini taʼminlashga, inson qadrini yuksaltirishga oid normalar 3,5 baravarga oshib, shaxsiy daxlsizlik huquqi, xususiy mulk daxlsizligi, so‘z erkinligi kabi umuminsoniy qadriyatlar to‘liq qamrab olindi.
Tadbirda qayd etilganidek, Prezidentimizning qatʼiy siyosiy irodasi bilan Ombudsmanning institutsional asoslari mustahkamlandi. Shuningdek Bosh qomusimizda Ombudsman qonunchilik tashabbusi bilan Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga qonunchilik takliflarini kiritishi aks etdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tegishli farmoni asosida Bolalar huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilish maqsadida Bolalar Ombudsmani instituti tashkil etildi.
Xususan, bugungi kunda Ombudsman instituti yangi konstitutsiyaviy qoidalar asosida inson huquqlari sohasida taʼsirchan parlament nazoratini olib borish, sohaga oid milliy qonunchilik hamda milliy preventiv mexanizmni takomillashtirishda salmoqli ishlarni amalga oshirib kelmoqda.
Aholining murojaatlarini hududlar va sohalar kesimida tahlil qilish asosida chekka hududlarda fuqarolarning huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” loyihasi, shuningdek, maktab yoshlarining huquqiy ongi va madaniyatini oshirishga qaratilgan “Ombudsman soati” innovatsion loyihasi amalga oshirilmoqda.
Ayni paytda, Ombudsman instituti har yili 20 mingdan ortiq murojaatlarni ko‘rib chiqmoqda. Ko‘plab qonunlarni ishlab chiqishda faol ishtirok etmoqda.
Shu bilan birga, fuqarolarga sayt va mobil ilova orqali elektron murojaat yuborish va javob xatlarini uydan chiqmagan holda mobil ilovadan yuklab olish imkoniyati yaratilgani qayd etildi. Bevosita qabulga keluvchilar uchun qulay kutish xonalari, ona va bola uchun maxsus joylar, tibbiyot punkti kabi bir qator qulayliklar yaratildi.
Tadbir ishtirokchilari tomonidan o‘tgan yili yangi tahrirda qabul qilingan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi qonun ombudsmanga o‘z vazifalarini moneliksiz hamda samarali amalga oshirishi uchun qo‘shimcha kafolat hamda huquqlar berilgani alohida eʼtirof etildi.
Tadbirda mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini taʼminlash bo‘yicha ustuvor vazifalar atroflicha muhokama qilindi. Inson huquqlarini taʼminlash har bir davlat xizmatchisining kundalik faoliyatida aks etishi zarurligi qayd etildi. Mazkur jarayonda fuqarolik jamiyati institutlarining ishtirokini kengaytirish, shuningdek, inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha tegishli taklif va tavsiyalar bildirildi.
Jumladan, inson huquqlari bo‘yicha Ombudsmanning mintaqaviy vakillari faoliyati Ombudsmanning xalqqa yaqinlashishda muhim omil bo‘layotgani, ular joylarda murojaatlar bilan ishlash, monitoring tashriflari, huquqiy xabardorlikni oshirish borasida samarali ish olib borayotgani alohida taʼkidlandi.
Xulosa sifatida taʼkidlandiki, inson huquqlari va erkinliklarini taʼminlash bugungi davlat siyosatining mazmun-mohiyatini belgilab bermoqda. Har bir davlat organi o‘z faoliyatida inson manfaatlarini birinchi o‘ringa qo‘yishi, belgilangan majburiyatlarini sidqidildan bajarishi lozim. Chunki inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish – faqatgina Ombudsman institutining emas, balki barcha davlat organlari zimmasidagi konstitutsiyaviy burchdir.
Shu bilan birga, Ombudsman instituti ushbu jarayonda davlat organlari, jumladan, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat qiluvchi organlar tomonidan inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan taʼsirchan parlament nazoratini samarali amalga oshirishi zarur.

В данном мероприятии приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, судьи Конституционного суда, представители Министерства юстиции, сотрудники аппарата Уполномоченного по правам человека (омбудсмана), научно-исследовательских учреждений, ученые, преподаватели и представители средств массовой информации.
Наличие независимых институтов Омбудсмана имеет важное значение для защиты человеческого достоинства, обеспечения общественного контроля и поддержания баланса между государством и обществом.
Указ Президента от 10 сентября 2021 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана)» направлен на развитие и укрепление данного института. Согласно Указу, Омбудсман признан институтом парламентского контроля, активно участвующим в формировании и реализации государственной политики в сфере защиты прав, свобод и законных интересов человека.
В соответствии с этим Указом в регионах были учреждены 14 региональных представителей Омбудсмана, внедрена цифровая система обработки обращений, что позволило перейти к аналитическому подходу при их рассмотрении. Омбудсману предоставлено право законодательной инициативы, а также усилены механизмы выявления и устранения случаев пыток.
Институциональные изменения стали неотъмлемой частью масшабных реформ, осуществляемых в нашей стране. В результате реализации Стратегии действий, Стратегии развития Нового Узбекистана и Стратегии «Узбекистан–2030», инициированных Главой государства, в стране глубокие демократические преобразования в экономических, политических и социальных сферах.
Особое значение придается принципу «Человеческого достоинства». Ведется активная работа по обеспечению фундаментальных прав и свобод каждого человека.
В новой редакции Конституции количество норм, касающихся обеспечения прав человека и повышения человеческого достоинства, увеличилось в 3,5 раза. Она полностью охватывает ключевые ценности, как право на личную неприкосновенность, неприкосновенность частной собственности, свободу слова.
Как было отмечено в ходе конференции, благодаря политической воле Президента были существенно укреплены институциональные основы Омбудсмана вносить законодательные инициативы в Законодательную палату. На основании соответствующего Указа Президента был создан институт Детского омбудсмана с целью надёжной защиты прав, свобод и законных интересов детей.
В настоящее время институт Омбудсмана на основе новых конституционных положений осуществляет эффективный парламентский контроль в сфере прав человека, проводит работу по совершенствованию национального законодательства и национального превентивного механизма.
Реализуются такие проекты, как «Школа Омбудсмана», направленный на повышение правовой грамотности населения в отдалённых регионах, а также инновационный проект «Час Омбудсмана», способствующий формированию правосознания и правовой культуры среди школьников.
Омбудсман ежегодно рассматривает более 20 тысяч обращений и принимает активное участие в разработке законодательства.
Также было отмечено, что граждане могут подавать электронные обращения и получать ответы через сайт и мобильное приложение. Для посетителей созданы комфортные условия: залы ожидания, специальные помещения для матерей с детьми, медицинские пункты.
Участники отметили, что новая редакция Закона «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)», принятая в прошлом году, предоставила дополнительные гарантии и права, обеспечивающие эффективное выполнение Омбудсманом своих функций.
На конференции были подробно обсуждены приоритетные задачи в сфере обеспечения прав и свобод человека в нашей стране. Было подчёркнуто, что обеспечение прав человека должно отражаться в ежедневной деятельности каждого государственного служащего. Особое внимание уделено расширению участия институтов гражданского общества и выработке предложений и рекомендаций в данной сфере.
В частности, деятельность региональных представителей Омбудсмана была признана важным фактором сближения института с населением. Их эффективная работа по рассмотрению обращений, проведению мониторинговых визитов и повышению правовой осведомлённости на местах получила высокую оценку
В заключение было подчёркнуто, что обеспечение прав и свобод человека является сутью государственной политики. Каждый государственный орган должен ставить во главу угла интересы человека и добросовестно выполнять возложенные на него обязанности. Защита прав и свобод человека — это не только задача Омбудсмана, но и конституционная обязанность всех государственных структур.
Вместе с тем, институт Омбудсмана должен эффективно осуществлять парламентский контроль за соблюдением законодательства о правах, свободах и законных интересах граждан, в том числе со стороны правоохранительных и надзорных органов.