Nogironligi bo‘lgan bolalar o‘rtasida o‘tkazilayotgan “Huquq bilimdoni” viktorinasida Toshkent shahridan 3 nafar o‘quvchi finalga chiqdi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Oliy Majlis Senati hamda Kasaba uyushmalari Federatsiyasi hamkorligida o‘tkazilayotgan “Huquq bilimdoni” Ombudsman viktorinasining 1-bosqichi Toshkent shahrida bo‘lib o‘tdi.
2025 yil 2 dekabr kuni Olmazor tumanidagi 100-sonli tayanch harakati shikastlangan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktab-internatida o‘tkazilgan mazkur saralashda 50 nafariga yaqin o‘quvchi ishtirok etdi. Ular huquq sohasiga oid 30 ta test savoliga javob berib, o‘z bilimlarini sinovdan o‘tkazdilar.
Test natijalariga ko‘ra, eng yuqori ball to‘plagan 3 nafar o‘quvchi finalga chiqdi. Ular “Huquq bilimdoni” viktorinasining 2-bosqichida — final bosqichida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritishdi.
Shuningdek, viktorinaning birinchi bosqichi yaqin kunlarda yana ikki ta’lim muassasasida — Angren shahridagi 34-son ixtisoslashtirilgan maktab-internati hamda Qo‘qon shahridagi 9-son ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

3 Students from Tashkent Reach the Final of the “Legal Expert” Quiz for Children with Disabilities
The first stage of the “Legal Expert” Ombudsman quiz, held in cooperation with the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Oliy Majlis, the Senate of the Oliy Majlis and the Federation of Trade Unions, took place in Tashkent.
On 2 December 2025, around 50 students took part in the qualifying round at Specialized Boarding School No. 100 for children with locomotor system impairments in Olmazor district. The participants tested their knowledge by answering 30 questions related to the field of law.
According to the test results, three students who scored the highest points advanced to the final. They earned the right to participate in the second stage — the final round — of the “Legal Expert” quiz.
It is also planned that the first stage of the quiz will soon be held at two other educational institutions — Specialized Boarding School No. 34 in the city of Angren and Specialized Boarding School No. 9 in the city of Kokand.