Davra suhbatida Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi aʼzolari, Oliy sud, Ombudsman huzuridagi huzuridagi Insonning konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklariga rioya etilishi bo‘yicha komissiyasi aʼzolari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markaz, Bosh prokuratura, Ichki ishlar vazirligi, Adliya vazirligi, fuqarolik jamiyati instituti vakillari, xalqaro tashkilotlar va diplomatik korpus vakillari va OAV ishtirok etishdi.
Mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 29 yilligi va Xalqaro inson huquqlari kuni munosabati bilan tashkil etilib, unda Ombudsman faoliyati tahlil qilinib, Inson huquqlari bo‘yicha vakil institutining huquqiy asoslarini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda kirish so‘zi bilan ishtirok etgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidov Ombudsman instituti konstitutsiyaviy maqom olganiga to‘xtalar ekan, joriy yilning o‘zida Davlat rahbari tomonidan “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori hamda “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni imzolangani va ushbu hujjatlar Ombudsman faoliyatini yana-da mustahkamlanishiga xizmat qilishini qayd etdi.
Shu bilan birga bugungi tadbirda muhokama qilinayotgan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi qonun loyihasining ahamiyatidan va inson huquqlari bo‘yicha olib borilayotgan davlat siyosatidan kelib chiqib, uni yangi tahrirda qabul qilish taklifini ham bildirdi.
Shuningdek, Akmal Xolmatovich O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «Yangi O‘zbekiston strategiyasi» nomli kitobida mamlakatimizning keyingi besh yilligida inson huquq va erkinliklarini taʼminlash borasida amalga oshirilishi belgilangan islohotlarga to‘xtaldi.
Davra suhbatida so‘z olgan YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori, elchi Pyer Fon Arks Ombudsman institutini fuqarolar va davlat idoralari o‘rtasidagi ko‘prik, uning ustunlari esa Inson huquqlari bo‘yicha vakilning huquqiy asosidir deya taʼrifladi.
Fuqarolar ko‘prikning mustahkam ekanligiga ishonch hosil qilsagina undan o'tadi. Demak, Ombudsmanning huquqiy asosi qanchalik mustahkam bo‘lsa, unga fuqaroning ishonchi shuncha ortadi. Shu o‘rinda ushbu qonun loyihasining xalqaro standartlarga mos ekanligi masalasi ham juda muhim. Biz bu borada 1993 yilda qabul qilingan Parij tamoyillariga tayanamiz. YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori mazkur qonun loyihasining mustahkam va barqaror bo‘lishi tarafdorimiz va bu borada hamkorlik qilishga tayyormiz.
Tadbirda so‘z olgan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili Feruza Eshmatovaning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlash borasida amalga oshirilgan keng qamrovli islohotlar O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga asoslangan. Bosh qomusimizning 13 moddasida O‘zbekiston Respublikasida demokratiya umuminsoniy prinsiplarga asoslanishi, ularga ko‘ra inson, uning hayoti, erkinligi, shaʼni, qadr-qimmati va boshqa daxlsiz huquqlari oliy qadriyat ekanligi belgilangan. Shu nuqtai nazardan, Ombudsman institutining ham asosiy maqsadi insonlarning konstitutsiyaviy huquq va erkinliklarini taʼminlanishiga erishishdan iborat.
Yig‘ilishda qayd etilishicha, 2021 yil 10 oyi davomida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili nomiga mamlakatimiz va xorijiy davlatlar fuqarolari, ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 15 373 ta murojaat kelib tushgan va parlament nazorati subyekti sifatida Ombudsman tomonidan 7 mingdan ortiq murojaatlar o‘z ish yurituviga olingan. Ombudsman tomonidan fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan vazirlik va idoralarga 33 ta xulosa va 15 ta taqdimnoma kiritildi. Bundan tashqari, sudlarga 44 ta daʼvo arizalar kiritilgan va Ombudsman Kotibiyati xodimlari sudlarda kuzatuvchi sifatida 86 marotaba ishtirok etgan.
Davra suhbatida qayd etilishicha, Davlat rahbarining joriy yil 10 sentyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni ham mamlakatimizda inson huquq va manfaatlarini taʼminlash yo‘lidagi muhim tarixiy qadam bo‘ldi. Unda amaldagi “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi Qonunni Farmonda aks etgan islohotlar asosida takomillashtirish vazifasi qo‘yilgan.
Mazkur hujjatning muhim yangiliklaridan biri, Ombudsmanga qonunchilik tashabbusi huquqi berilayotganidir. Bu bejiz emas, chunki inson huquqlari himoyasiga oid eng samarali takliflar aynan Ombudsmanning kundalik amaliyotida, odamlar, davlat va nodavlat tashkilotlari, sud hokimiyati va ekspertlik hamjamiyati bilan bevosita hamkorlikda shakllanadi. Bu borada yechimini kutayotgan muammolar ham aynan shu jarayonda yuzaga chiqadi.
Tadbirda ishtirokchilar tomonidan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi qonun loyihasi mahalliy va xorijiy ekspertlar ishtirokida muhokama qilinib, uni yana-da takomiliga yetkazish bo‘yicha taklif va tavsiyalar bildirildi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 29 yilligi va Xalqaro inson huquqlari kuni arafasida mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini taʼminlashda Ombudsman bilan hamkorlikda ishlagan davlat va nodavlat idoralar vakillari tashakkurnoma bilan taqdirlanishdi.

В работе круглого стола приняли участие члены Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, члены Верховного суда, Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Омбудсмане, Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, представители гражданского общества, представители международных организаций и дипломатического корпуса, а также СМИ.
Данное мероприятие было организовано по случаю 29-летия принятия Конституции Республики Узбекистан и Всемирного дня прав человека и на нем был проведен анализ деятельности Омбудсмана и обсуждены вопросы совершенствования нормативно-правовой базы института Уполномоченного по правам человека.
Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, академик Акмал Саидов, выступивший с приветственным словом и сделавший акцент на том, что Омбудсман получил конституционный статус, подчеркнул, что только за текущий год главой государства были подписаны Постановление «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения пыток» и Указ «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана)» и что эти документы послужат дальнейшему усилению деятельности Омбудсмана.
Он также предложил принять новую редакцию законопроекта «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)», которая обсуждалась на данном мероприятии, исходя из важности этого законопроекта и государственной политики в области прав человека.
Акмал Холматович также коснулся темы реформ, которые описаны в книге Президента Республики Узбекистан «Стратегия нового Узбекистана» и будут реализованы в ближайшие пять лет для обеспечения прав и свобод человека в нашей стране.
Выступивший на круглом столе, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане посол Пьер фон Аркс охарактеризовал Институт Омбудсмана как мост между гражданами и государственными учреждениями, а его опоры как правовую основу для Уполномоченного по правам человека.
-Граждане будут переходить через мост только в том случае, если уверены, что он прочный. Это означает, что чем прочнее правовая база Омбудсмана, тем больше ему доверяет гражданин. В этой связи вопрос соответствия законопроекта международным стандартам также очень важен. В этом отношении мы опираемся на Парижские принципы, принятые в 1993 году. Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане поддерживает силу и устойчивость этого законопроекта и готов сотрудничать в этом отношении.
По словам Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека Ферузы Эшматовой, проводимые в последние годы комплексные реформы по обеспечению прав человека в нашей стране основаны на Конституции Республики Узбекистан. Статья 13 Конституции гласит, что демократия в Республике Узбекистан основана на общечеловеческих принципах, согласно которым человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотъемлемые права являются высшими ценностями. С этой точки зрения основной целью института Омбудсмана является обеспечение защиты конституционных прав и свобод граждан.
Как было отмечено на мероприятии, за 10 месяцев 2021 года на имя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека поступило 15 373 обращений от граждан нашей страны, граждан и Омбудсменов зарубежья, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц и в качестве субъекта парламентского контроля Омбудсман изучил более 7000 обращений. Со стороны Омбудсмана было предоставлено 33 заключений и 15 представлений в министерства и ведомства по восстановлению нарушенных прав граждан. Кроме того, в суды было подано 44 иска, а сотрудники аппарата Уполномоченного по правам человека 86 раз участвовали в судебных заседаниях.
Как было подчеркнуто на круглом столе, Указ Президента от 10 сентября текущего года «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана)» стал важным историческим шагом в обеспечении прав и интересов человека в нашей стране. В нем поставлена задача по совершенствованию действующего Закона об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека на основе реформ, отраженных в Указе.
Одним из важных нововведений этого документа является то, что Омбудсману предоставлено право законодательной инициативы. Это не без основания, ведь наиболее эффективные предложения по защите прав человека формируются в повседневной деятельности Омбудсмана, в непосредственном сотрудничестве с народом, государственными и неправительственными организациями, судебной системой и экспертным сообществом. Именно в этом процессе возникают проблемы, требующие решения.
Участниками мероприятия было проведено обсуждение законопроекта «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)» с участием местных и зарубежных экспертов и были внесены предложения по его дальнейшему совершенствованию.
В завершение мероприятия, накануне 29-летия Конституции Республики Узбекистан и Международного дня прав человека, представители государственных и неправительственных организаций, внесшие достойный вклад в обеспечение прав и свобод человека в нашей стране были награждены благодарственными письмами.