Ombudsmanga taqdim qilingan maʼlumotga ko‘ra, ushbu 0,06 ga yer maydoni fuqaro F.E. 2020 yilda “Elektron-onlayn auksion” orqali sotib olgan. Ahmedova Shaxnoza esa bu joyga o‘zboshimchalik bilan bino qurgan.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Sirdaryo tumanlararo sudining 2024 yil 11 iyundagi hal qiluv qaroriga asosan ushbu qurilish Ahmedovaning hisobidan buzilishi belgilangan.
Demak, mulk huquqlar buzilmagan, aksincha boshqa shaxsning mulk huquqi himoya qilingan.
Jamoatchilikni dezinformatsiya orqali chalg‘itish, sud qarorlari va huquqiy asoslarni inkor qilishga urinish — jamiyatda noto‘g‘ri tushunchalar shakllanishiga olib kelishi mumkin.

Согласно представленным Омбудсману данным, данный земельный участок площадью 0,06 га был приобретён гражданином Ф.Э. в 2020 году через электронный онлайн-аукцион. Шахноза Ахмедова самовольно возвела здание на этой территории.
На основании решения Сирдарьинского межрайонного гражданского суда от 11 июня 2024 года, здание подлежит сносу за счёт Ахмедовой.
Таким образом, права собственности не были нарушены, наоборот — были защищены имущественные права другого лица.
Попытки ввести общественность в заблуждение через дезинформацию, отрицание судебных решений и правовых оснований могут привести к формированию ложных представлений в обществе.