TENGLIK VA HURMAT: AYOLLARNING HUQUQLARI KAFOLATI – JAMIYAT TARAQQIYOTI OMILI!
Bugungi kunda inson qadr-qimmati, uning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash g‘oyasi demokratik islohotlarning eng muhim harakatlantiruvchi kuchiga aylandi. Shu jumladan, xotin-qizlarning huquqlari va erkinliklari har qanday jamiyatda muhim o‘rin tutadi. Bu masala faqat bir mamlakatda emas, balki global miqyosda ham e’tibor talab qiladi.
Har bir inson tinch va xavfsiz hayotda yashash huquqiga ega. Ammo, bugungi kunda xotin-qizlarning tazyiq va zo‘ravonlikka uchrash holatlari ko‘payib bormoqda. Butun dunyo bo‘ylab millionlab ayollar o‘z huquqlaridan foydalanishda kamsitishlarga duch kelishda davom etmoqdalar. Ushbu muammo nafaqat insonlarning shaxsiy hayotiga, balki jamiyat rivojlanishiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatadigan omil hisoblanadi.
JSSTning ma’lumotiga ko‘ra, dunyodagi har uchinchi ayolga o‘z umr yo‘ldoshi tomonidan jismoniy tazyiq o‘tkaziladi. Tadqiqotlarga ko‘ra, tazyiq va zo‘ravonlik oqibatida o‘lim kelib chiqqan holatlarning 38 foizida uning turmush o‘rtoği yoki u bilan birga umumiy ro‘zg‘or asosida yashayotgan shaxsning aybi bo‘ladi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Markaziy Osiyo davlatlari orasida birinchilardan bo‘lib, 1995-yil 6-mayda BMTning Xotin-qizlarni kamsitishining barcha shakllariga barham berish to‘g‘risidagi konvensiyasiga qo‘shilgan. Shuningdek, Onalikni himoya qilish, Mehnat va kasb sohasidagi kamsitish to‘g‘risidagi konvensiyalar va boshqa xalqaro hujjatlarni ratifikatsiya qilgan.
Ta’kidlash lozimki, xotin-qizlar huquqlariga e’tibor bu bilan to‘xtab qolmadi. Qisqa davr ichida sohaga doir xalqaro standartlarga mos milliy qonunchilik bazasi shakllantirildi. Jumladan, so‘nggi 5 yil ichida sohaga oid 80 dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi. “Xotin-qizlar va erkaklarga teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari to‘g‘risida”gi hamda “Xotin-qizlarni tazyiq va zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risida”gi muhim qonunlar shular jumlasidandir.
Bundan tashqari gender tenglik siyosatini to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish va uni to‘laqonli amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida 2030-yilgacha mo‘ljallangan Gender Strategiyasining qabul qilinganligi va uni barcha soha va tarmoqlarga joriy qilish ishlarining jadalik bilan olib borilayotganligi ham diqqatga sazovordir.
Shu bilan birga, Prezidentimiz tomonidan 2025-yilning 9-aprelida O‘zbekiston Respublikasining “Oila va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida”gi Qonuni imzolandi. Ushbu Qonun bilan Oila kodeksining 40-moddasiga sud oilaviy (maishiy) zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxsning talabiga ko‘ra yarashish uchun muhlat tayinlamasligi haqidagi normaning kiritilishi xotin-qizlar huquqlarining ta’minlanishi, ularga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikka qarshi kurashishda muhim qadam bo‘ldi.
Birinchidan, ushbu normaning kiritilishi oilaviy zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxslarning huquqlari va qonuniy manfaatlari himoya qilinishini kuchaytirishga, shuningdek xotin-qizlarning faolligini oshirishga xizmat qiladi.
Ikkinchidan, mazkur norma nikohdan ajratish masalasi o‘z vaqtida hal qilinmasligi oqibatida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan zo‘ravonlikdan jabrlangan ayollarning o‘z joniga qasd qilishi, bevaqt o‘limi kabi ayanchli oqibatlarning oldini olishga xizmat qiladi.
O‘z navbatida, Ombudsman tomonidan ham zo‘ravonlikka duch kelgan xotin-qizlarning murojaatlari o‘rganilib, vakolat doirasida chora ko‘rilmoqda.
Tahlillarga ko‘ra, 2024-yil davomida Ombudsman tomonidan ko‘rib chiqilgan murojaatlarning 409 tasi xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik, shaxsiy hayotga aralashish hamda oilada ayolning tahqirlanishi masalalarida kelib tushgan. Ushbu murojaatlar umumiy murojaatlarning 1,9 foizini, xotin-qizlardan kelib tushgan murojaatlarning esa 4,3 foizini tashkil qilgan.
Ushbu yo‘nalishdagi eng ko‘p murojaatlar Qashqadaryo (76) va Surxondaryo (51) viloyatlari, shuningdek Toshkent shahrida (59) yashovchi fuqarolardan kelib tushgan.
Shu bilan birga aniqlanishicha, xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik yuzasidan qilingan murojaatlar tahlili shuni ko‘rsatadiki, zo‘ravonlik holatlarining katta qismi ayollarning turmush o‘rtoği hamda uning oila a’zolari tomonidan sodir etilgan oilaviy-maishiy zo‘ravonlik holatlaridir.
Murojaatlar o‘rganilishi natijasida 8 nafar xotin-qizlarga “himoya orderi” berilishida ko‘maklashildi. Shu bilan birga, xotin-qizlarning murojaatlari asosida Ombudsmanning prokuratura organlariga so‘rovlariga binoan 2 ta holatda aybdorga nisbatan JKning 126¹-moddasi 5-qismi “v” bandi, 1 holatda 126¹-moddasi 7-qismi “v” bandi, 112-moddasi 1-qismi bilan, yana 1 holatda 126¹-moddasi 3-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Ayni sohadagi ishlar, xususan, ayollar huquqlari to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini takomillashtirish, ayollarni himoya qilishning institutsional asoslarini mustahkamlash, gender tenglik va ayollar huquqlari to‘g‘risida xabardorlikni oshirish kabi muhim yo‘nalishlarda hukumat tomonidan ishlar olib borilmoqda.
Xususan, tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan xotin-qizlarga “Himoya orderi” berilishi tartibining joriy etilganligi, tajriba tariqasida fuqarolik ishlari bo‘yicha Samarqand shahar, Namangan tumanlararo va Mirzo Ulug‘bek tumanlararo sudlarida “Oila sudyalari” tashkil etilganligi e’tiborlidir.
Ammo, himoya orderi olgan xotin-qizlarga tazyiq va zo‘ravonlikning davom ettirilayotganligi, hattoki bunday holatlarning o‘lim bilan yakunlanishi holatlari ham uchrab turibdi. Ushbu holatlar himoya orderi berilishi, qolaversa xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarining oldini olish va zo‘ravonlikka barham berilishi masalalarining naqadar muhim ekanligini ko‘rsatib turibdi.
Shu o‘rinda, xorijiy mamlakatlarning tajribasiga e’tibor qaratadigan bo‘lsak, Yangi Zelandiya qonunchiligiga ko‘ra, Oila sudlari zo‘ravonlikdan himoya qilish uchun zo‘ravonlikka uchragan shaxsning arizasiga ko‘ra Himoya orderi (Protection Order) berish haqida qaror qabul qilishi mumkin. Agar ko‘rilayotgan ish oilaviy zo‘ravonlik bilan bog‘liq bo‘lsa, sudya shaxsning arizasiz ham Himoya orderi berilishi haqida qaror qabul qilishi mumkin.
Agar jabrlanuvchiga darhol himoya kerak bo‘lsa, sudya vaqtinchalik himoya orderi (Temporary Protection Order) berilishi haqida qaror qabul qiladi.
Yangi Zelandiya qonunchiligiga ko‘ra, javobgar tomonidan Himoya orderi talablariga rioya qilmaslik 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Shunga o‘xshash norma Kanadaning Alberta provinsiyasida ham mavjud. Oilaviy zo‘ravonlikdan himoya qilish to‘g‘risidagi qonun (Protection Against Family Violence Act)ga ko‘ra, oilaviy zo‘ravonlikdan jabrlangan shaxs(lar)ga Himoya orderi (protection order, emergency protection order, King’s Bench protection order) sud tomonidan beriladi. Qonunga ko‘ra, agar sudya ishni ko‘rish jarayonida oilaviy zo‘ravonlikni aniqlasa, jabrlanuvchining arizasiz ham Himoya orderi berilishi haqida qaror qabul qilishi mumkin.
Himoya orderi qoidalarini buzish 1-marta buzish — 5000 AQSh dollaridan ko‘p bo‘lmagan miqdorda jarima yoki 90 kungacha ozodlikdan mahrum qilish, 2-marta buzish — 14 kundan 18 oygacha ozodlikdan mahrum qilish, 3-marta yoki keyingi buzishlar — 30 kundan 24 oygacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin.
Xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olish, zo‘ravonlikka barham berish masalalarining mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning muhim bosqichlaridan biri ekanligidan kelib chiqib, quyidagi masalalarga e’tibor qaratilishi lozim:
Birinchidan, yoshlarni oilaviy hayotga tayyorlash yuzasidan majburiy o‘quv kurslari joriy etish va ushbu kurslarda xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik va uning oqibatlari yuzasidan dars mashg‘ulotlarini amalga oshirish.
Buning uchun, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 31-dekabrdagi 820-sonli qarori bilan tasdiqlangan Yoshlarni oilaviy hayotga tayyorlash markazlarida mashg‘ulotlarni tashkil qilish tartibi to‘g‘risidagi Nizomda (keyingi o‘rinlarda Nizom) belgilangan nikohni qayd etish uchun ariza bergan shaxslarni oilaviy hayotga tayyorlash markazlarida ixtiyoriy o‘quv mashg‘ulotlarida o‘qitish normasining majburiy tartibda o‘qitish normasiga o‘zgartirilishi.
Ikkinchidan, zo‘ravonlik sodir etgan shaxslarning tuzalishi yuzasidan tizimli ishlarni amalga oshirish.
Qayd etib o‘tish lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori, 2020-yil 4-apreldagi 3-sonli Qarori bilan tasdiqlangan “Tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan xotin-qizlarga himoya orderini berish, ijrosini ta’minlash va monitoring olib borish to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq, zo‘ravonlik sodir etgan yoki uni sodir etishga moyil bo‘lgan shaxslarni tuzatishning namunaviy dasturi ishlab chiqilgan bo‘lib, ushbu dastur samaradorligi yoki amaliyotda qo‘llanishi bo‘yicha ma’lumotlar mavjud emas. Soha mutaxassislarining fikriga ko‘ra, ushbu dastur amaliyotda qo‘llanilmaydi hamda dastur vazifalari ijrosi 5–6 ta muassasaga yuklanishi, dastur bo‘yicha zo‘ravonlik sodir etgan shaxsning tuzatishi bo‘yicha samarani pasaytirishi yoki bermasligi mumkin.
Shunga ko‘ra, ushbu tuzatish dasturini takomillashtirish lozim hisoblanadi. Bunda, tuzatish dasturini soha mutaxassislari ishtirokida xalqaro tajribaning yutuqlaridan foydalangan holda qayta ko‘rib chiqib, tuzatish dasturini o‘tkazishni mas’ul 1 ta davlat tashkilotiga yuklash lozim bo‘ladi.
Yangi Zelandiyada ko‘p hollarda sud javobgarni baholash va zo‘ravonlikdan voz kechish dasturlariga (an assessment and a non-violence programme) yuboradi. Agar javobgar buni bajarmasa, 5000 dollargacha jarima yoki 6 oygacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Shuningdek, Avstraliyada 2022-yil oktyabr oyida 2022–2032-yillarga mo‘ljallangan Ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka barham berish milliy rejasi (National Plan to End Violence against Women and Children 2022–2032) e’lon qilingan. Ushbu reja zo‘ravonlikning oldini olish, zo‘ravonlikka uchrash xavfi yuqori bo‘lgan shaxslarni aniqlash, zo‘ravonlik qurboni bo‘lgan jabrlanuvchilarga yordam berish va zo‘ravonlik qilgan shaxslarni javobgarlikka tortish, zo‘ravonlik ishtirokchilari reabilitatsiyasi choralarini o‘z ichiga oladi.
Avstraliyada zo‘ravonlikka qarshi kurash maqsadida tashkil qilingan Erkaklar xulq-atvorini o‘zgartirish dasturlari (Men’s Behavior Change Program – MBCP) mavjud. Ushbu dastur erkaklarning zo‘ravonlik xatti-harakatlarini tan olishlari va zo‘ravonlikdan foydalanishni to‘xtatish strategiyalarini ishlab chiqishlari uchun ular bilan ishlashga qaratilgan.
Dastur doirasida erkaklarga psixologik yordam ko‘rsatiladi va treninglar o‘tkazish orqali ularga zo‘ravonlikdan foydalanishni to‘xtatish strategiyalari tushuntiriladi.
AQShning Illinoys shtatida Zo‘ravonlikning oldini olish markazi (Center for Prevention of Abuse) faoliyat olib boradi. Ushbu markaz faqat zo‘ravonlikdan jabrlanganlarga emas, balki zo‘ravonlik qilgan shaxslarga ham yordam beradi.
Markazning zo‘ravonlikni amalga oshirgan shaxslarni salbiy va zararli xatti-harakatlardan qutulishiga yordam beradigan dasturi (Partner Abuse Intervention Program) orqali zo‘ravonlik ishtirokchilari (erkaklar va ayollar) uchun 26 haftalik o‘quv kursidan iborat.
Ushbu dastur davomida zo‘ravonlik qilgan shaxslarga o‘zlari qilgan zo‘ravonlikni tan olish, o‘z xatti-harakatlari uchun boshqalarni ayblamaslik, harakatlari oqibatlarini tushunish, sherigiga nisbatan hurmatni saqlash, uni qo‘llab-quvvatlash, sherigining shikoyatlariga nisbatan munosabat bildirish kabi ko‘nikmalar orqali zo‘ravonlikdan qutulish o‘rgatiladi.
Ko‘rinib turibdiki, qator mamlakatlarda oilaviy zo‘ravonlikni kamaytirish va unga qarshi kurash faqat jabrlanuvchilarni emas, balki zo‘ravonlik qilgan shaxslarni ham reabilitatsiya qilish, ular bilan maxsus trening va dasturlar doirasida ishlash yo‘lga qo‘yilgan.
Uchinchidan, maishiy zo‘ravonlikning kutib bo‘lmas holatlarida, tezkor reaksiya qilish uchun mobil ilova ishlab chiqish, bunda mobil ilovani qo‘riqlash xizmatlari dasturiga biriktirish tavsiya etiladi.
Ahamiyatlisi, bu holda butunlay avtonom yangi mobil ilova yaratilishi yoki ushbu mobil ilova qo‘riqlash xizmatlarining mavjud dasturiy tizimlariga biriktirilishi mumkin.
Mobil ilovada “xavotirli qo‘ng‘iroq” (tревожный вызов/signal) funksiyasini joriy qilish orqali, ushbu funksiyadan foydalangan maishiy zo‘ravonlik jabrlanuvchisi yoki ehtimoliy jabrlanuvchisining turar joyi bo‘yicha (geolokatsiya ma’lumotlari orqali) qo‘riqlash xizmatlari xodimlari yetib
kelishi ko‘zda tutilishi lozim.
Ta’kidlash lozimki, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining tumanlardagi MFYlarda faoliyat olib borayotgan xodimlarida mavjud ma’lumotlar asosida muammoli oilalardagi xotin-qizlarning huquqlari va manfaatlarini ko‘zlagan holda ushbu mobil ilovaning ular tomonidan yuklab olinishi targ‘ib qilinishi va foydalanish uchun imkoniyat yaratilishi lozim hisoblanadi.
Mobil ilovaning joriy etilishi, kelgusida oilalarda maishiy zo‘ravonlik holatlarini kamaytirishga xizmat qiladi.
Yana bir holatni esda tutish lozimki, maishiy zo‘ravonlik holatlari sodir etilayotgan paytda jabrlanuvchi tomonidan mavjud Ishonch telefonlari yoki IIBlarga telefon qilish imkoni bo‘lmasligi mumkin va ehtimoliy jabrlanuvchiga zo‘ravonlik qilish holati oxirigacha amalga oshirilishiga yo‘l qo‘yib berilishi mumkin. Buning natijasida esa, zo‘ravonlikni bartaraf etish emas, uning oqibatlari bilan ishlashga to‘g‘ri keladi. Mobil ilova ushbu ehtimollarni bartaraf etishga ko‘maklashadi.
To‘rtinchidan, oliy ta’lim muassasalari talabalari uchun xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olishga qaratilgan qisqa kurslar tashkil etilishi tavsiya etiladi.
Buyuk Britaniyaning London Metropoliten Universitetida magistratura bosqichi talabalari uchun “Ayollarga nisbatan zo‘ravonlik: Muammolar, Tadqiqot va Siyosat” (Violence Against Women: Issues, Research and Policy) nomli qisqa kurslar mavjud. Ushbu kurs siyosatchilar sifatida ishlaydigan yoki mahalliy, mintaqaviy yoki milliy darajada zo‘ravonlikni boshdan kechirgan ayollar va bolalar uchun maxsus xizmatlarda ishlovchilar, shuningdek ushbu sohalarda ishlash niyatida bo‘lganlarga qaratilgan.
Avstraliyaning Australian National Universitetida magistratura bosqichi talabalari uchun “Avstraliya, Osiyo va Tinch okeanida ayollarga nisbatan zo‘ravonlik” (Violence Against Women in Australia, Asia and the Pacific) kursi mavjud. Ushbu kurs zo‘ravonlikning xilma-xilligi, ko‘lami va xarakterini ko‘rib chiqadi va sabablar haqidagi nazariy tushuntirishlarni tahlil qiladi hamda Avstraliya, Osiyo va Tinch okeanidagi ayollarga nisbatan zo‘ravonlikka alohida e’tibor qaratgan holda individual va jamoaviy zo‘ravonlik va tajovuzni davolash usullarini tahlil qilishga asoslangan. Kурс tўртта asosий yo‘nalishga — huquq, sog‘liqni saqlash, jinoyat va tartibga solish masalalariga qaratilgan. Shu bilan birga, maishiy zo‘ravonlik, xotin-qizlarga tazyiq ishlari bilan bog‘liq ishlarni ko‘rib chiqadigan davlat organlari va tashkilotlari xodimlariga sohaga oid mutaxassislar ishtirokida tajriba va ko‘nikmalarini oshirish uchun maxsus trening dasturi ishlab chiqilishi va o‘tkazilishi tavsiya qilinadi.
Shvetsiyaning Uppsala Universitetida Zo‘ravonlik bo‘yicha onlayn kurs (Online Course on Violence) tashkil etilgan. Kурс o‘z faoliyati davomida zo‘ravonlikka uchragan ayollar va bolalar yoki zo‘ravonlik sodir etganlar bilan uchrashadigan mutaxassislarning malakasini oshirishga qaratilgan. Kурс ijtimoiy xizmat xodimlariga mo‘ljallangan, ammo sog‘liqni saqlash, ta’lim yoki huquq kabi boshqa sohalarda ishlaydigan xodimlar ham ushbu kursdan foydalanishlari mumkin.

РАВЕНСТВО И УВАЖЕНИЕ: ГАРАНТИЯ ПРАВ ЖЕНЩИН – ФАКТОР РАЗВИТИЯ ОБЩЕСТВА!
В наши дни идея обеспечения достоинства человека, его прав, свобод и законных интересов стала важнейшей движущей силой демократических реформ. В том числе права и свободы женщин занимают важное место в любом обществе. Данный вопрос требует внимания не только в одной стране, но и в глобальном масштабе.
Каждый человек имеет право жить в мире и безопасности. Однако в настоящее время участились случаи давления и насилия в отношении женщин. Во всем мире миллионы женщин продолжают сталкиваться с дискриминацией при реализации своих прав. Указанная проблема является фактором, оказывающим негативное влияние не только на личную жизнь людей, но и на развитие общества.
По данным ВОЗ, каждая третья женщина в мире подвергается физическому насилию со стороны своего супруга. Согласно исследованиям, в 38 процентах случаев смерти, наступившей в результате насилия, виновным является супруг или лицо, проживающее совместным хозяйством с потерпевшей.
Как известно, Республика Узбекистан одной из первых среди государств Центральной Азии присоединилась 6 мая 1995 года к Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин. Кроме того, были ратифицированы Конвенция о защите материнства, Конвенция о дискриминации в области труда и занятий и другие международные документы.
Следует подчеркнуть, что внимание к правам женщин на этом не остановилось. В короткие сроки сформирована национальная законодательная база, соответствующая международным стандартам в данной сфере. В частности, за последние 5 лет принято свыше 80 нормативно-правовых актов, касающихся сферы. К их числу относятся важные законы «О гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснений и насилия».
Кроме того, заслуживает внимания принятие Гендерной стратегии, рассчитанной до 2030 года, а также активная работа по ее внедрению во все отрасли и сферы для правильной организации политики гендерного равенства и обеспечения ее полноценной реализации.
Кроме того, 9 апреля 2025 года Президентом подписан Закон Республики Узбекистан «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы поддержки семьи и женщин». Внесение указанным Законом в статью 40 Семейного кодекса нормы о том, что суд по требованию лица, пострадавшего от семейно-бытового насилия, не назначает срок для примирения, стало важным шагом в обеспечении прав женщин и борьбе с притеснением и насилием в отношении них¹.
Во-первых, введение данной нормы служит усилению защиты прав и законных интересов лиц, пострадавших от семейного насилия, а также повышению активности женщин.
Во-вторых, указанная норма способствует предотвращению трагических последствий, таких как суицид и преждевременная смерть женщин, пострадавших от насилия, которые могут возникнуть вследствие несвоевременного решения вопроса о расторжении брака.
В свою очередь, Омбудсман также рассматривает обращения женщин, подвергшихся насилию, и принимает меры в пределах своей компетенции.
Согласно анализу, в течение 2024 года 409 обращений, рассмотренных Омбудсманом, касались притеснений и насилия в отношении женщин, вмешательства в личную жизнь и унижения женщины в семье. Эти обращения составили 1,9 процента от общего числа обращений и 4,3 процента от обращений, поступивших от женщин.
Наибольшее число обращений по данному направлению поступило от граждан, проживающих в Кашкадарьинской (76) и Сурхандарьинской (51) областях, а также городе Ташкенте (59).
Одновременно установлено, что анализ обращений о притеснениях и насилии в отношении женщин показывает: большая часть случаев насилия представляет собой семейно-бытовое насилие, совершенное супругом женщины и членами его семьи.
По результатам рассмотрения обращений оказано содействие в выдаче «защитного ордера» 8 женщинам. Кроме того, на основании запросов Омбудсмана в органы прокуратуры по обращениям женщин в 2 случаях возбуждено уголовное дело по пункту «в» части пятой статьи 126¹ Уголовного кодекса, в 1 случае — по пункту «в» части седьмой статьи 126¹, по части первой статьи 112 — в основном, и еще в 1 случае — по части третьей статьи 126¹.
Работа в данной сфере, в частности по совершенствованию законодательства о правах женщин, укреплению институциональных основ защиты женщин, повышению осведомленности о гендерном равенстве и правах женщин, проводится Правительством по важным направлениям.
В частности, заслуживает внимания внедрение порядка выдачи женщинам, пострадавшим от притеснений и насилия, «защитного ордера»¹, а также пилотное учреждение «семейных судей» в судах по гражданским делам города Самарканда, Межрайонном суде Намангана и Межрайонном суде Мирзо-Улугбека.
Однако встречаются случаи продолжения притеснений и насилия в отношении женщин, получивших защитный ордер, вплоть до случаев, завершившихся смертью. Эти обстоятельства указывают на исключительную важность вопросов выдачи защитного ордера, а также предотвращения притеснений и насилия в отношении женщин и ликвидации насилия.
В этой связи, обращаясь к опыту зарубежных стран, согласно законодательству Новой Зеландии семейные суды по заявлению лица, подвергшегося насилию, могут принять решение о выдаче защитного ордера (Protection Order). Если рассматриваемое дело связано с семейным насилием, судья может принять решение о выдаче защитного ордера и без заявления лица.
Если потерпевшему требуется незамедлительная защита, судья принимает решение о выдаче временного защитного ордера (Temporary Protection Order).
По законодательству Новой Зеландии невыполнение требований защитного ордера ответчиком наказывается лишением свободы на срок до 3 лет.
Похожая норма существует и в провинции Альберта (Канада). Согласно Закону о защите от семейного насилия (Protection Against Family Violence Act) суд выдает лицу (лицам), пострадавшему(им) от семейного насилия, защитный ордер (protection order, emergency protection order, King’s Bench protection order). В соответствии с Законом, если в ходе рассмотрения дела судья установит семейное насилие, он может принять решение о выдаче защитного ордера и без заявления потерпевшего.
Нарушение правил защитного ордера влечет наказание: за первое нарушение — штраф в размере до 5000 долларов США или лишение свободы на срок до 90 суток, за второе — лишение свободы от 14 суток до 18 месяцев, за третье или последующие нарушения — лишение свободы от 30 суток до 24 месяцев.
Учитывая, что вопросы предотвращения притеснений и насилия в отношении женщин и ликвидации насилия являются одним из важных этапов проводимых в нашей стране реформ, необходимо обратить внимание на следующее:
Во-первых, ввести обязательные учебные курсы по подготовке молодежи к семейной жизни и проводить в рамках этих курсов занятия по вопросам притеснений и насилия в отношении женщин и их последствий.
Для этого предлагается изменить норму Положения «О порядке организации занятий в центрах подготовки молодежи к семейной жизни», утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 декабря 2020 года № 820 (далее — Положение), согласно которой лица, подавшие заявление о регистрации брака, проходят обучение в центрах подготовки к семейной жизни на добровольной основе, на норму об обязательном обучении.
Во-вторых, осуществлять системную работу по реабилитации лиц, совершивших насилие.
Следует отметить, что согласно Положению «О выдаче защитного ордера женщинам, пострадавшим от притеснений и насилия, обеспечении его исполнения и ведении мониторинга», утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 4 апреля 2020 года № 3, разработана примерная программа исправления лиц, совершивших насилие или склонных к его совершению. При этом отсутствуют сведения об эффективности или практическом применении данной программы. По мнению специалистов, программа в практике не применяется, а возложение задач программы на 5–6 учреждений может снизить ее результативность либо не обеспечить ее вовсе.
В связи с этим данную программу исправления следует совершенствовать. При этом необходимо пересмотреть программу с участием специалистов отрасли с учетом достижений международного опыта и возложить проведение программы исправления на один уполномоченный государственный орган.
В Новой Зеландии во многих случаях суд направляет ответчика на оценку и программы отказа от насилия (an assessment and a non-violence programme). Невыполнение этого требования может повлечь штраф до 5000 долларов или лишение свободы до 6 месяцев.
Кроме того, в Австралии в октябре 2022 года был объявлен Национальный план по искоренению насилия в отношении женщин и детей на 2022–2032 годы (National Plan to End Violence against Women and Children 2022–2032). Указанный план включает меры по предотвращению насилия, выявлению лиц с высоким риском стать жертвами, оказанию помощи пострадавшим и привлечению к ответственности лиц, совершивших насилие, а также мероприятия по реабилитации участников насилия.
В Австралии действуют Программы изменения мужского поведения (Men’s Behavior Change Program, MBCP), созданные для борьбы с насилием. Эти программы направлены на работу с мужчинами с целью признания ими своих насильственных действий и выработки стратегий отказа от насилия.
В рамках программы мужчинам оказывается психологическая помощь, посредством проведения тренингов им разъясняются стратегии отказа от использования насилия.
В штате Иллинойс (США) действует Центр по предотвращению насилия (Center for Prevention of Abuse). Данный центр помогает не только жертвам насилия, но и лицам, совершившим насилие.
Программа центра по оказанию помощи лицам, совершившим насилие (Partner Abuse Intervention Program), рассчитана на 26 недель обучения для участников насилия (мужчин и женщин).
В ходе программы лиц учат отказываться от насилия путем признания совершенного насилия, непревращения других в «козла отпущения» за собственные действия, понимания последствий своих поступков, сохранения уважения к партнеру, оказания ему поддержки и выработки правильного отношения к жалобам партнера.
Как видно, в ряде стран снижение уровня семейного насилия и борьба с ним предполагают не только работу с жертвами, но и реабилитацию лиц, совершивших насилие, их вовлечение в специальные тренинги и программы.
В-третьих, в не терпящих отлагательства случаях семейно-бытового насилия рекомендуется разработать мобильное приложение для оперативного реагирования, интегрировав его в программные системы служб охраны.
Важно, что в данном случае может быть создано полностью автономное новое мобильное приложение либо оно может быть интегрировано в действующие программные системы служб охраны.
Посредством внедрения в мобильном приложении функции «тревожный вызов/сигнал» (хавотирли қўнғироқ) необходимо обеспечить прибытие сотрудников службы охраны по месту жительства жертвы или потенциальной жертвы семейного насилия (через данные геолокации) при использовании указанной функции.
Следует отметить, что, исходя из имеющейся информации у сотрудников Комитета по делам семьи и женщин, работающих в МСУ на местах, в проблемных семьях в интересах прав и законных интересов женщин необходимо обеспечить популяризацию и создание условий для скачивания данного мобильного приложения и пользования им указанными сотрудниками.
Внедрение мобильного приложения в дальнейшем будет способствовать снижению случаев семейного насилия.
Также следует помнить, что в момент совершения семейного насилия у жертвы может не быть возможности позвонить на действующие телефоны доверия или в органы внутренних дел, и акт насилия в отношении потенциальной жертвы может быть доведен до конца. В результате приходится иметь дело не с предотвращением насилия, а с его последствиями. Мобильное приложение поможет исключить указанные риски.
В-четвертых, рекомендуется организовать краткосрочные курсы, направленные на предотвращение притеснений и насилия в отношении женщин, для студентов высших учебных заведений.
В Великобритании в Лондонском метрополитен-университете существуют краткосрочные курсы для магистрантов «Насилие в отношении женщин: проблемы, исследования и политика» (Violence Against Women: Issues, Research and Policy). Данные курсы адресованы лицам, работающим в качестве политиков, а также в специализированных службах, оказывающих помощь женщинам и детям, подвергшимся насилию, на местном, региональном или национальном уровнях, а также тем, кто намерен работать в указанных сферах.
В Австралийском национальном университете для магистрантов имеется курс «Насилие в отношении женщин в Австралии, Азии и регионе Тихого океана» (Violence Against Women in Australia, Asia and the Pacific). Курс рассматривает разнообразие, масштабы и характер насилия, теоретические объяснения его причин, а также анализирует методы лечения индивидуального и коллективного насилия и агрессии, уделяя особое внимание насилию в отношении женщин в Австралии, Азии и регионе Тихого океана. Курс ориентирован на четыре основных подхода — вопросы права, здравоохранения, уголовного правосудия и регулирования. Одновременно рекомендуется разработать и реализовать специальную программу тренингов с участием ведущих специалистов отрасли для работников государственных органов и организаций, рассматривающих дела, связанные с семейно-бытовым насилием и притеснением женщин.
В Уппсальском университете (Швеция) организован онлайн-курс по вопросам насилия (Online Course on Violence). Курс направлен на повышение квалификации специалистов, которые в ходе своей деятельности сталкиваются с женщинами и детьми, подвергшимися насилию, или с лицами, совершившими насилие. Курс предназначен для социальных работников, но может быть полезен и работникам других сфер, таких как здравоохранение, образование или право.