Varshavada inson huquqlari, so‘z erkinligi va gender tengligi masalalari bo‘yicha xalqaro davra suhbati o‘tkazildi
2026-yil 1-iyun kuni Polsha Respublikasining Varshava shahrida O‘zbekiston tashabbusi bilan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YEXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) hamkorligida Varshava universitetida “Inson huquqlari, so‘z erkinligi va gender tengligi: milliy islohotlar, xalqaro standartlar va o‘zaro hamkorlik” mavzusida xalqaro davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Polsha Respublikasi Ombudsmani, YEXHT DIIHB vakillari, O‘zbekiston Respublikasining Polsha Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi, Polsha Respublikasining tegishli davlat organlari, inson huquqlarini himoya qilish institutlari, fuqarolik jamiyati vakillari, jamoat tashkilotlari, nodavlat notijorat tashkilotlari, inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar, mustaqil ekspertlar, olimlar, tadqiqotchilar, talabalar hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatida inson huquqlari, so‘z erkinligi va gender tengligi sohalaridagi milliy tajriba va xalqaro standartlar, ushbu yo‘nalishlarda davlat institutlari hamda fuqarolik jamiyati o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda Ombudsman inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlarga to‘xtalar ekan, xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish, so‘z erkinligi va fuqarolik jamiyati institutlari bilan ochiq muloqotni qo‘llab-quvvatlash inson huquqlarini ta’minlashning muhim yo‘nalishlari ekanini ta’kidladi.
Davra suhbatida shuningdek, Polsha Ayollar ligasi boshqaruvi raisi, fuqarolik jamiyati institutlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, Varshava universiteti professor-o‘qituvchilari, mustaqil ekspertlar, olimlar hamda tadqiqotchilar so‘zga chiqib, inson huquqlari, so‘z erkinligi va gender tengligi sohasidagi milliy va xalqaro tajriba xususida fikr almashishdi.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar milliy islohotlarni xalqaro standartlar bilan uyg‘unlashtirish, inson huquqlarini himoya qilish institutlari o‘rtasida tajriba almashish, shuningdek, mazkur sohadagi o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.

В Варшаве состоялся международный круглый стол по вопросам прав человека, свободы слова и гендерного равенства
1 июня 2026 года в городе Варшава Республики Польша по инициативе Узбекистана и в сотрудничестве с Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Варшавском университете состоялся международный круглый стол на тему «Права человека, свобода слова и гендерное равенство: национальные реформы, международные стандарты и сотрудничество».
В мероприятии приняли участие Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман), Омбудсман Республики Польша, представители БДИПЧ ОБСЕ, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Республике Польша, представители соответствующих государственных органов Республики Польша, институтов по защите прав человека, гражданского общества, общественных организаций, негосударственных некоммерческих организаций, правозащитных организаций, независимые эксперты, учёные, исследователи, студенты, а также представители широкой общественности.
В ходе круглого стола были обсуждены национальный опыт и международные стандарты в области прав человека, свободы слова и гендерного равенства, а также вопросы развития сотрудничества между государственными институтами и гражданским обществом в данных направлениях.
Выступая на мероприятии, Омбудсман остановился на проводимых изменениях в сфере обеспечения прав и свобод человека, подчеркнув, что защита прав женщин, свобода слова и поддержка открытого диалога с институтами гражданского общества являются важными направлениями обеспечения прав человека.
Также на круглом столе выступили председатель правления Лиги польских женщин, представители институтов гражданского общества и негосударственных некоммерческих организаций, профессора и преподаватели Варшавского университета, независимые эксперты, учёные и исследователи, которые обменялись мнениями относительно национального и международного опыта в сфере прав человека, свободы слова и гендерного равенства.
В ходе обсуждений участники обменялись мнениями по вопросам гармонизации национальных реформ с международными стандартами, обмена опытом между институтами по защите прав человека, а также дальнейшего развития сотрудничества в данной сфере.