Varshavada inson huquqlari, so‘z erkinligi va gender tengligi masalalari bo‘yicha xalqaro davra suhbati o‘tkazildi
2026-yil 1-iyun kuni Polsha Respublikasining Varshava shahrida O‘zbekiston tashabbusi bilan Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YEXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (DIIHB) hamkorligida Varshava universitetida “Inson huquqlari, so‘z erkinligi va gender tengligi: milliy islohotlar, xalqaro standartlar va o‘zaro hamkorlik” mavzusida xalqaro davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Polsha Respublikasi Ombudsmani, YEXHT DIIHB vakillari, O‘zbekiston Respublikasining Polsha Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi, Polsha Respublikasining tegishli davlat organlari, inson huquqlarini himoya qilish institutlari, fuqarolik jamiyati vakillari, jamoat tashkilotlari, nodavlat notijorat tashkilotlari, inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlar, mustaqil ekspertlar, olimlar, tadqiqotchilar, talabalar hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Davra suhbatida inson huquqlari, so‘z erkinligi va gender tengligi sohalaridagi milliy tajriba va xalqaro standartlar, ushbu yo‘nalishlarda davlat institutlari hamda fuqarolik jamiyati o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda Ombudsman inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlash sohasida amalga oshirilayotgan o‘zgarishlarga to‘xtalar ekan, xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish, so‘z erkinligi va fuqarolik jamiyati institutlari bilan ochiq muloqotni qo‘llab-quvvatlash inson huquqlarini ta’minlashning muhim yo‘nalishlari ekanini ta’kidladi.
Davra suhbatida shuningdek, Polsha Ayollar ligasi boshqaruvi raisi, fuqarolik jamiyati institutlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, Varshava universiteti professor-o‘qituvchilari, mustaqil ekspertlar, olimlar hamda tadqiqotchilar so‘zga chiqib, inson huquqlari, so‘z erkinligi va gender tengligi sohasidagi milliy va xalqaro tajriba xususida fikr almashishdi.
Muhokamalar davomida ishtirokchilar milliy islohotlarni xalqaro standartlar bilan uyg‘unlashtirish, inson huquqlarini himoya qilish institutlari o‘rtasida tajriba almashish, shuningdek, mazkur sohadagi o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.

International Round Table on Human Rights, Freedom of Expression and Gender Equality Held in Warsaw
On 1 June 2026, an international round table entitled “Human Rights, Freedom of Expression and Gender Equality: National Reforms, International Standards and Cooperation” was held at the University of Warsaw in Warsaw, Republic of Poland, on the initiative of Uzbekistan and in cooperation with the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).
The event was attended by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Ombudsman of the Republic of Poland, representatives of the OSCE ODIHR, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Republic of Poland, representatives of relevant state bodies of the Republic of Poland, human rights institutions, representatives of civil society, public organizations, non-governmental non-profit organizations, human rights organizations, independent experts, scholars, researchers, students and members of the wider public.
The round table discussed national experience and international standards in the fields of human rights, freedom of expression and gender equality, as well as issues related to developing cooperation between state institutions and civil society in these areas.
During the event, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) spoke about the ongoing changes in the field of ensuring human rights and freedoms, emphasizing that the protection of women’s rights, freedom of expression and support for open dialogue with civil society institutions are important areas of ensuring human rights.
The round table also featured speeches by the Chairperson of the Board of the Polish Women’s League, representatives of civil society institutions and non-governmental non-profit organizations, professors and lecturers of the University of Warsaw, independent experts, scholars and researchers, who exchanged views on national and international experience in the field of human rights, freedom of expression and gender equality.
During the discussions, participants exchanged views on aligning national reforms with international standards, sharing experience among human rights institutions, as well as further developing cooperation in this field.
Press Service of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.