Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармонига кўра, ташкил этилган “Раҳбар аёллар мактаби” ўқув дастури мамлакатимизда хотин-қизларнинг жамият ва давлат бошқарувидаги иштироки ҳамда гендер тенглигини таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларнинг амалий ифодаси ҳисобланади. Мазкур ташаббус аёлларда етакчилик салоҳиятини ошириш, раҳбарлик кўникмаларини шакллантириш ва уларни юқори лавозимларга тайёрлашга қаратилган.
Аёллар колониясидаги маҳкумалар чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилди
2025 йилнинг 25 февраль куни Тошкент вилояти Зангиота туманида жойлашган 21-сон Жазони ижро этиш колониясида Ўзбекистон Республикаси ИИВ ҳузуридаги Жазони ижро этиш департаменти, Ўзбекистон Республикаси Соғликни сақлаш вазирлиги, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда Оила ва хотин-қизлар қўмитаси билан ҳамкорликда жазо муддатини ўтаётган маҳкума аёллар учун чуқурлаштирилган тиббий кўрик ташкил этилди.
Омбудсман қабулида фуқаролар қандай масалаларда мурожаат қилишди?
2025 йилнинг 25 февраль куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова навбатдаги фуқаролар қабулини ўтказди. Қабулда фуқаролар соғлиқни сақлаш, ижтимоий ёрдам, пенсия, ногиронлиги бўлган шахслар ҳуқуқларини таъминлаш, фирибгарлик, суд-ҳуқуқ ва тергов жараёнларига оид ҳамда оилавий ва мулкий масалаларда мурожаатларини қолдиришди.
Маҳкум ва маҳбуслар Омбудсманга қандай масалаларда мурожаат қилмоқда?
Тошкент вилоятидаги 13-сонли жазони ижро этиш колониясида жазо муддатини ўтаётган бир маҳкум ёлғиз ва боқувчисиз қолган онасининг оғир аҳволидан хабар топгач, Омбудсманга мурожаат қилди.