Insonning huquq va erkinliklarini amalga oshirishda imkoniyatlar tengligini ta’minlash yetim bolalar hamda ota-onasining vasiyligidan mahrum bo‘lgan bolalarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlanishining asosiy mezonlaridan biri hisoblanadi.
Ayniqsa, Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchi bolalari o‘rtasida huquqiy xabardorlikni oshirish, ularni qonunga hurmat ruhida tarbiyalash hamda ularning daxldorlik tuyg‘usini oshirish muhim ahamiyatga ega.
Jamiyatda Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilari ta’limiga bo‘lgan e’tiborni kuchaytirish, ularning huquq sohasiga bo‘lgan qiziqishini hamda bilimlarini oshirishga qaratilgan mazkur loyiha “1-iyun – Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni” munosabati bilan joriy yilning may oyida start olgan edi.
2 bosqichdan iborat ushbu Viktorinada Toshkent shahrida joylashgan Mehribonlik uylarining 100 nafarga yaqin tarbiyalanuvchilari qamrab olingan. Xususan, shahrimizdagi 22 va 30-sonli Mehribonlik uylarining o‘zbek va rus tillarida ta’lim oluvchi yuqori sinf o‘quvchilari viktorinaning 1-bosqichida ishtirok etishgan.
Ombudsman viktorinasining yakuniy bosqichida testlardan eng yuqori ball to‘plagan 10 nafar o‘quvchi ishtirok etdi.
Ishtirokchilar belgilangan vaqt ichida berilgan nazariy va hayotiy voqealardan kelib chiqib tuzilgan amaliy savollarga javob berishdi.
Dastlab Viktorinaning final bosqichiga yetib kelgan 6 nafar ishtirokchilarga tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Shundan so‘ng hakamlar hay’ati a’zolari tomonidan berilgan ballar asosida aniqlangan g‘oliblar diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanishdi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga muvofiq, davlat va jamiyat yetim bolalarni hamda ota-onasining vasiyligidan mahrum bo‘lgan bolalarni boqish, tarbiyalash, ularning ta’lim olishi, sog‘lom, to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi, shuningdek, bolaning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash, uning jismoniy, aqliy va madaniy jihatdan to‘laqonli rivojlanishi uchun eng yaxshi shart-sharoitlarni yaratadi.

Winners of the Ombudsman “Know Your Rights” Quiz Among Children from Mercy Homes Announced
On June 9, 2025, the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), the National Agency for Social Protection, and the Federation of Trade Unions of Uzbekistan held the final second stage of the “Know Your Rights” Ombudsman Quiz.
Ensuring equal opportunities in the realization of rights and freedoms for orphans and children deprived of parental care is one of the key criteria for upholding their legal rights and interests.
Raising legal awareness among children in mercy homes, fostering respect for the law, and strengthening their sense of involvement is of special importance.
The project, aimed at increasing attention to the education of mercy home residents and enhancing their knowledge and interest in the field of law, was launched in May this year in connection with International Children’s Day — June 1.
Nearly 100 senior students from mercy homes in Tashkent took part in the two-stage quiz. In particular, students of Homes No. 22 and 30, studying in both Uzbek and Russian languages, participated in the first stage.
Ten students who achieved the highest scores advanced to the final stage of the quiz.
Participants responded to theoretical and practical questions based on real-life scenarios within the allocated time.
At the beginning of the final round, six finalists were awarded letters of appreciation and commemorative gifts.
Based on the scores given by the jury, the winners were presented with diplomas and valuable prizes.
For reference: According to the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the state and society are responsible for the care, education, health, and all-round development of orphans and children deprived of parental care. They must ensure the protection of the child’s rights, freedoms, and legitimate interests and create the best possible conditions for their physical, mental, and cultural development.