Insonning huquq va erkinliklarini amalga oshirishda imkoniyatlar tengligini ta’minlash yetim bolalar hamda ota-onasining vasiyligidan mahrum bo‘lgan bolalarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlanishining asosiy mezonlaridan biri hisoblanadi.
Ayniqsa, Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchi bolalari o‘rtasida huquqiy xabardorlikni oshirish, ularni qonunga hurmat ruhida tarbiyalash hamda ularning daxldorlik tuyg‘usini oshirish muhim ahamiyatga ega.
Jamiyatda Mehribonlik uyi tarbiyalanuvchilari ta’limiga bo‘lgan e’tiborni kuchaytirish, ularning huquq sohasiga bo‘lgan qiziqishini hamda bilimlarini oshirishga qaratilgan mazkur loyiha “1-iyun – Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni” munosabati bilan joriy yilning may oyida start olgan edi.
2 bosqichdan iborat ushbu Viktorinada Toshkent shahrida joylashgan Mehribonlik uylarining 100 nafarga yaqin tarbiyalanuvchilari qamrab olingan. Xususan, shahrimizdagi 22 va 30-sonli Mehribonlik uylarining o‘zbek va rus tillarida ta’lim oluvchi yuqori sinf o‘quvchilari viktorinaning 1-bosqichida ishtirok etishgan.
Ombudsman viktorinasining yakuniy bosqichida testlardan eng yuqori ball to‘plagan 10 nafar o‘quvchi ishtirok etdi.
Ishtirokchilar belgilangan vaqt ichida berilgan nazariy va hayotiy voqealardan kelib chiqib tuzilgan amaliy savollarga javob berishdi.
Dastlab Viktorinaning final bosqichiga yetib kelgan 6 nafar ishtirokchilarga tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Shundan so‘ng hakamlar hay’ati a’zolari tomonidan berilgan ballar asosida aniqlangan g‘oliblar diplom va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanishdi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga muvofiq, davlat va jamiyat yetim bolalarni hamda ota-onasining vasiyligidan mahrum bo‘lgan bolalarni boqish, tarbiyalash, ularning ta’lim olishi, sog‘lom, to‘laqonli va har tomonlama kamol topishi, shuningdek, bolaning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash, uning jismoniy, aqliy va madaniy jihatdan to‘laqonli rivojlanishi uchun eng yaxshi shart-sharoitlarni yaratadi.

Одним из ключевых критериев обеспечения прав, свобод и законных интересов детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, является обеспечение равных возможностей в реализации их прав и свобод.
Особую значимость представляет повышение правовой осведомлённости среди воспитанников домов милосердия, воспитание уважения к закону и развитие у них чувства сопричастности.
Данный проект, направленный на повышение внимания к обучению воспитанников домов милосердия, расширение их знаний и интереса к правовой сфере, стартовал в мае текущего года в рамках Международного дня защиты детей — 1 июня.
В викторине, состоящей из двух этапов, приняли участие около 100 воспитанников домов милосердия города Ташкента. В частности, учащиеся старших классов 22-го и 30-го домов милосердия, обучающиеся на узбекском и русском языках, участвовали в первом этапе.
В финальном этапе омбудсман-викторины приняли участие 10 учащихся, набравшие наивысшие баллы по итогам тестирования.
Участники в установленное время ответили на теоретические и практические вопросы, основанные на жизненных ситуациях.
В начале финала шести участникам, вышедшим в завершающий этап, были вручены благодарственные письма и памятные подарки.
По итогам оценок жюри победители викторины были награждены дипломами и ценными призами.
Для справки: в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан, государство и общество обеспечивают заботу, воспитание, получение образования, всестороннее развитие и защиту прав, свобод и законных интересов детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также создают наилучшие условия для их физического, интеллектуального и культурного развития.