Turkiya Bosh Ombudsmani Sh.Malkoch mamlakatimizda olib borilayotgan keng qamrovli islohotlarni yuqori baholadi va bugungi kunda Turkiya-O‘zbekiston munosabatlarining mustahkamlanayotganligini dunyoning boshqa davlatlariga namuna sifatida ko‘rsatish mumkinligini qayd etdi.
Yangi Konstitutsiyaning qabul qilinishida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) tomonidan inson huquq va manfaatlarining taʼminlanishi bo‘yicha bergan takliflarining aksariyati qabul qilinganligi muhim ahamiyatiga ega ekani taʼkidlandi. Shuningdek, Konstitutsiyada Ombudsman instituti qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida Parlament Quyi palatasiga kiritishga xaqli ekani belgilab qo‘yilgani mehmonlar tomonidan eʼtirof etilib, qonunchilik tashabbusi ko‘plab davlatlar Ombudsmanlarida, jumladan, Turkiya Ombudsmanida ham yo‘q ekanligi aytib o‘tildi.
O‘zaro muloqot davomida inson huquqlarini taʼminlash yo‘nalishida O‘zbekiston va Turkiya Ombudsmanlarining murojaatlarni ko‘rib chiqish va o‘zaro tajriba almashish borasidagi hamkorligi mustahkamlanib borayotgani taʼkidlandi.
F.Eshmatova suhbat davomida saylash huquqiga ega bo‘lgan mahbus va mahkumlar o‘z huquqidan hech qanday moneliklarsiz foydalana olishlari uchun jazoni ijro etish muassasalarida tashkil etilgan saylov uchastkalari ham o‘rganilganligi maʼlum qilindi.
O‘z navbatida xalqaro kuzatuvchilar Turkiyada bo‘lib o‘tgan Prezidentlik sayloviga tayyorgarlik, saylovchilarga yaratilgan sharoitlar va saylov jarayonlarining ochiq yoritilib borilgani bo‘yicha o‘z tajribasi bilan bo‘lishdi.
Xalqaro kuzatuvchilar saylov jarayonlarini diqqat bilan kuzatishlarini bildirib, O‘zbekiston hukumatiga ushbu muhim siyosiy jarayonni muvaffaqiyatli o‘tkazishiga tilak bildirishdi.

Главный омбудсмен Турции Ш.Малкоч высоко оценил широкомасштабные реформы, проводимые в нашей стране, и отметил, что укрепление турецко-узбекистанских отношений сегодня можно показать в пример другим странам мира.
Также было отмечено, что при принятии новой Конституции, некоторые предложения Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) направленные на обеспечение прав и интересов человека были приняты и внесены в Конституцию. Также гости обратили внимание, что согласно Конституции институт омбудсмана имеет право вносить законодательные предложения в нижнюю палату парламента в порядке законодательной инициативы, и было отмечено, что омбудсмены многих стран, в том числе турецкий омбудсман, не обладают законодательной инициативой.
В ходе диалога было отмечено, что сотрудничество между омбудсменами Узбекистана и Турции в сфере защиты прав человека особо укрепляется в вопросах рассмотрения обращений и обмена опытом.
В ходе беседы Ф.Эшматова сообщила, что условия созданные в избирательных участках, созданные в учреждениях исполнения наказаний, изучаются Омбудсманом для того, чтобы заключенные и осужденные, имеющие право голоса, могли беспрепятственно реализовать свое право.
В свою очередь, международные наблюдатели поделились своим опытом подготовки к президентским выборам в Турции, условий, созданных для избирателей, и открытого освещения избирательного процесса.
Международные наблюдатели заявили, что будут внимательно следить за избирательным процессом, и пожелали правительству Узбекистана успешного проведения этого важного политического процесса.