Ozarbayjonda inson huquqlari va sun’iy intellekt masalalari muhokama qilindi
2026 yil 18 iyun kuni Ozarbayjon Respublikasining Boku shahrida “Sun’iy intellekt davrida inson huquqlari: imkoniyatlar, xavflar va majburiyatlar” mavzusida Xalqaro Boku ombudsmanlar sammiti bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli xalqaro tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘rinbosari B. Narimonov ham ishtirok etdi.
Sammitning ochilish marosimida Ozarbayjon Respublikasi Prezidentining ishtirokchilarga yo‘llagan murojaati o‘qib eshittirildi.
Muloqotlarda raqamli makonda huquqlarni himoya qilish, shaxsiy ma’lumotlar daxlsizligini ta’minlash, dezinformatsiyaga qarshi kurashish, sun’iy intellektning mehnat bozoriga ta’siri, raqamli savodxonlikni oshirish hamda inson huquqlarini himoya qilishning zamonaviy mexanizmlari muhokama qilindi.
Sammit doirasida turli mamlakatlar ombudsmanlari, milliy inson huquqlari institutlari va xalqaro tashkilotlar vakillari o‘rtasida tajriba almashinuvi hamda hamkorlik istiqbollari yuzasidan muloqotlar o‘tkazildi.

В Азербайджане обсуждены вопросы прав человека и искусственного интеллекта
18 июня 2026 года в городе Баку Азербайджанской Республики состоялся Международный саммит омбудсманов Баку на тему «Права человека в эпоху искусственного интеллекта: возможности, риски и обязательства».
В данном престижном международном мероприятии также принял участие заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Республики Узбекистан Б. Наримонов.
На церемонии открытия Саммита было зачитано обращение Президента Азербайджанской Республики к участникам мероприятия.
В ходе обсуждений были рассмотрены вопросы защиты прав в цифровом пространстве, обеспечения неприкосновенности персональных данных, противодействия дезинформации, влияния искусственного интеллекта на рынок труда, повышения цифровой грамотности, а также современные механизмы защиты прав человека.
В рамках Саммита состоялись обмен опытом и обсуждение перспектив сотрудничества между омбудсманами различных стран, национальными правозащитными институтами и представителями международных организаций.