Ombudsmanning 2025-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi ma’ruzasi muhokama qilindi
Senatning 14-yalpi majlisida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2025-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi ma’ruzasi (hisoboti) ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlanganidek, Ombudsman instituti 2025-yilda yangi konstitutsiyaviy qoidalar asosida inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan ta’sirchan parlament nazoratini olib borish, sohaga oid milliy qonunchilik hamda milliy preventiv mexanizmni takomillashtirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek fuqarolarning huquqiy ongi va madaniyatini oshirishda bir qator ishlarni amalga oshirgan.
2025-yilda Ombudsman nomiga 26 372 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, bu 2024-yilga nisbatan 12,6 foizga ko‘pdir. Hududlar kesimida eng ko‘p murojaatlar Qashqadaryo (4 159 ta), Surxondaryo (2 769 ta) viloyatlari va Toshkent shahri (3 599 ta) hissasiga to‘g‘ri kelgan. Eng kam murojaatlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi (681 ta) va Sirdaryo viloyatidan (696 ta) kelib tushgan.
Senatning 2025-yil 18-martdagi tegishli Qarori ijrosi yuzasidan eng ko‘p murojaat yuborilgan hududlar – Qashqadaryo viloyatining Koson hamda Surxondaryo viloyatining Denov tumanlariga tashrif buyurilib, 20 dan ortiq mahallada fuqarolar bilan ochiq muloqotlar o‘tkazildi. Ularda murojaatlarda ko‘tarilgan masalalar mas’ul idoralar va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ishtirokida muhokama qilindi. Natijada murojaatlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqilib, Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasiga kiritilgan.
Shuningdek, xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlik holatlariga oid Ombudsmanga yuborilayotgan murojaatlar sonining ortgani sababli ayollar huquqlarini ta’minlash borasidagi qonun hujjatlarining amaldagi ijrosi samaradorligini o‘rganish hamda parlament nazoratini kuchaytirish maqsadida Ombudsman tashabbusi bilan 2025-yilda “Tenglik va hurmat” platformasi ishga tushirildi. Reabilitatsiya markazlarida 150 nafardan ortiq zo‘ravonlikka uchragan ayollar bilan jamoaviy va yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilib, ularga yordam ko‘rsatildi. O‘rganish yakunlariga ko‘ra Ombudsman takliflari ishlab chiqilib, Oliy Majlisning palatalariga kiritilgan.
Senatning 2025-yil 18-martdagi tegishli Qarori ijrosi yuzasidan Ombudsman murojaatlarni tizimli tahlil qilish orqali qonunchilikdagi mavjud bo‘shliqlar va huquqni qo‘llash amaliyotidagi muammolarni aniqlashga alohida e’tibor qaratdi. Xususan, 2025 yilda inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlashni yanada mustahkamlashga qaratilgan 3 ta qonun loyihasi ishlab chiqildi. Qonunchilik tashabbusi tartibida kiritilgan 1 ta qonunchilik taklifi Qonunchilik palatasi tomonidan ko‘rib chiqilib, qabul qilindi. Shuningdek, Ombudsman tavsiyasi asosida davlat organlari tomonidan 11 ta normativ-huquqiy hujjatlar ishlab chiqildi.
Murojaatlarni o‘rganish va monitoring tashriflari natijasida inson huquqlari sohasidagi qonunbuzarliklarni bartaraf etish yuzasidan 194 ta ta’sir chorasi kiritilib, ularning 82 foizi ijobiy hal etildi.
2025-yilda murojaatlar asosida fuqarolar foydasiga jami 11 mlrd 82 mln so‘m mablag‘ undirildi. Jumladan, 3 mlrd 936 mln so‘m uy-joy kompensatsiyalari, 2 mlrd 715 mln so‘m ish haqi va mehnat munosabatlariga oid to‘lovlar (shundan 409,3 mln so‘m mahkumlarning ish haqi), 3 mlrd 361 mln so‘m qarzdorlik va zararlarni qoplash, 604 mln so‘mdan ortiq aliment to‘lovlari undirilishi ta’minlandi.
Inson huquqlarini buzgan 118 nafar mas’ul shaxs intizomiy, ma’muriy va jinoiy javobgarlikka tortildi.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 954 marotaba monitoring tashrifi amalga oshirildi (2024-yilda 902 ta). 11 mingdan ortiq mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy, 5 487 nafar shaxs bilan xoli tarzda suhbatlar o‘tkazildi. Aniqlangan kamchiliklar yuzasidan kiritilgan taqdimnomalar asosida bir qator muassasalarda shart-sharoitlar yaxshilandi, 8,5 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ ajratildi, Toshkent viloyatining Chinoz, Qibray va Yuqorichirchiq tumanlaridagi vaqtincha saqlash hibsxonalari tugatildi.
Xalqaro yo‘nalishda Ombudsman Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning Osiyo–Tinch okeani forumiga a’zo bo‘ldi, Rossiya Federatsiyasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili bilan 2025–2026 yillarga mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” imzolandi, Daniya Ombudsmani hamda Germaniyaning Fridrix Ebert jamg‘armasi bilan hamkorlik memorandumlari tuzildi.
Lekin yalpi majlisda e’tibor qaratilishi lozim bo‘lgan ayrim kamchilik va muammolar ham kuzatilayotgani ta’kidlab o‘tildi.
Xususan, 2025-yilda Ombudsmanga kelib tushgan murojaatlar soni (26 372 ta) 2024-yilga nisbatan 2 950 taga yoki 12,6 foizga ortgan.
2025-yilda Ombudsmanga yo‘llangan murojaatlar kesimiga e’tibor berilsa, jami murojaatlarning 32 foizini iqtisodiy huquq yo‘nalishidagi murojaatlar tashkil etishi va bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 26 foizga oshgani ma’lum bo‘ladi. Ushbu yo‘nalishdagi murojaatlarning aksariyati sud qarorlaridan norozilik, xususiy mulk kafolatlari hamda fuqarolarning mehnat huquqlari va boshqa masalalarga taalluqli bo‘lgan.
2025-yilda xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik, oilada ayolning tahqirlanishi hamda shaxsiy hayotga o‘zboshimchalik bilan aralashish masalalari bo‘yicha 585 ta murojaat kelib tushgan bo‘lib, 2024-yilga (294 ta) nisbatan 291 taga yoki 99 foizga oshgan. Bu ko‘rsatkich mazkur yo‘nalishdagi muammolarning dolzarbligi saqlanib qolayotganini hamda profilaktika va himoya mexanizmlarini yanada kuchaytirish zarurligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, Ombudsmanning mintaqaviy vakillariga ushbu organ Devonidan hamda fuqarolardan to‘g‘ridan-to‘g‘ri 7 010 ta murojaat kelib tushgan (2024-yilda 3 857 ta). Bu qabul qilingan jami murojaatlarning 26,6 foizini tashkil etgan.
Muhokamalar davomida qonunchilikda belgilangan ta’sir choralaridan samarali foydalanish, murojaatlarni eng ko‘p kelib tushgan hududlar kesimida o‘rganish, mintaqaviy vakillarning qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashning oldini olish bo‘yicha faoliyatini takomillashtirish yuzasidan tegishli vazifalar belgilandi.

Обсужден доклад Омбудсмана о его деятельности в 2025 году
В ходе четырнадцатого пленарного заседания Сената рассмотрен доклад Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) о деятельности в 2025 году.
Отмечалось, что в 2025 году Институт омбудсмана провёл ряд мероприятий по осуществлению эффективного парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах, свободах и законных интересах человека на основе новых конституционных положений, совершенствованию национального законодательства в данной сфере и национального превентивного механизма, развитию международного сотрудничества, а также повышению правосознания и культуры граждан.
В 2025 году на имя Омбудсмана поступило 26 372 обращения, что на 12,6% больше, чем в 2024 году. В разрезе регионов наибольшее количество обращений пришлось на Кашкадарьинскую (4159), Сурхандарьинскую (2769) области и город Ташкент (3599). Наименьшее количество обращений поступило из Республики Каракалпакстан (681) и Сырдарьинской области (696).
В рамках исполнения соответствующего постановления Сената от 18 марта 2025 года были посещены районы, из которых поступило наибольшее количество обращений, — Касанский район Кашкадарьинской области и Денауский район Сурхандарьинской области, а также проведены открытые диалоги с гражданами в более чем 20 махаллях, в ходе которых с участием представителей ответственных ведомств и институтов гражданского общества обсуждались поднятые в обращениях вопросы. В результате разработаны предложения по совершенствованию системы работы с обращениями и внесены в Комитет Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
Также в связи с увеличением количества обращений к Омбудсману по вопросам насилия в отношении женщин по инициативе Омбудсмана в 2025 году запущена платформа «Равенство и уважение» в целях изучения эффективности исполнения законодательства по обеспечению прав женщин и усиления парламентского контроля. В реабилитационных центрах проведено более 150 групповых и индивидуальных бесед с женщинами, подвергшимися насилию, и оказана им помощь. По итогам изучения разработаны предложения Омбудсмана, которые внесены в палаты Олий Мажлиса.
В рамках исполнения соответствующего Постановления Сената от 18 марта 2025 года Омбудсман уделил особое внимание выявлению имеющихся пробелов в законодательстве и проблем в правоприменительной практики посредством системного анализа обращений. В частности, в 2025 году разработаны 3 законопроекта, направленные на дальнейшее укрепление гарантий прав и свобод человека. 1 законодательное предложение, внесенное в порядке законодательной инициативы, рассмотрено и принято Законодательной палатой. Также по рекомендации Омбудсмана государственными органами разработано 11 нормативно-правовых актов.
В результате изучения обращений и мониторинговых визитов внесено 194 меры воздействия по устранению нарушений прав человека, из которых 82% решены положительно.
В 2025 году по обращениям гражданам взыскано в общей сложности 11 млрд 82 млн сумов. Так, обеспечено взыскание: жилищных компенсаций – на сумму 3 млрд 936 млн сумов; заработной платы и иных выплат по трудовым отношениям – на сумму 2 млрд 715 млн сумов (из них 409,3 млн сумов – заработная плата осуждённых); долгов и убытков – в размере 3 млрд 361 млн сумов; алиментов – на сумму более 604 млн сумов.
118 должностных лиц, нарушивших права человека, привлечены к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности.
Осуществлено 954 мониторинговых визитов в учреждения, где содержатся лица с ограниченной свободой передвижения (902 в 2024 году). Проведено более 11 тыс. коллективных и 5 487 индивидуальных бесед с осужденными и заключенными. На основании внесенных представлений по выявленным недостаткам в ряде учреждений улучшены условия содержания, выделено более 8,5 млрд сумов, ликвидированы следственные изоляторы временного содержания в Чиназском, Кибрайском и Юкоричирчикском районах Ташкентской области.
В международном направлении Омбудсман присоединился к Азиатско–Тихоокеанскому форуму национальных институтов по правам человека, подписана «Дорожная карта» на 2025-2026 годы с Уполномоченным по правам человека в Российской Федерации, заключены меморандумы о сотрудничестве с Датским омбудсманом и Фондом Фридриха Эберта Германии.
Однако на пленарном заседании отмечено, что выявляются некоторые недостатки и проблемы, требующие внимания.
В частности, количество обращений, поступивших к Омбудсману в 2025 году (26 372), увеличилось на 2 950 или 12,6% по сравнению с 2024 годом.
Если посмотреть на вопросы, поднятые в обращениях, поступивших к Омбудсману в 2025 году, выясняется, что 32% от общего количества обращений составляют обращения по экономическим правам, что на 26% больше, чем в 2024 году. Большинство обращений в этом направлении касались несогласия с решениями судов, вопросов гарантий частной собственности, трудовых прав граждан и других сопутствующих вопросов.
В 2025 году поступило 585 обращений по вопросам притеснения и насилия в отношении женщин, жестокого обращения с женщинами в семье и произвольного вмешательства в частную жизнь, что на 291, или 99 %, больше, чем в 2024 году (294). Этот показатель свидетельствует о сохранении актуальности проблем в данной сфере и необходимости дальнейшего усиления профилактических и защитных механизмов.
Кроме того, региональные представители Омбудсмана получили 7010 обращений (3857 в 2024 году) от аппарата этого органа и напрямую от граждан.
В ходе обсуждений определены соответствующие задачи по эффективному использованию мер воздействия, установленных законодательством, изучению обращений с учётом регионов их наибольшего поступления, совершенствованию деятельности региональных представителей по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.