Ombudsman Jenevaga xizmat tashrifi doirasida qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi
2026 yilning 31 mart va 1 aprel kunlari O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Jenevaga xizmat tashrifi doirasida BMT Taraqqiyot dasturining Jenevadagi vakolatxonasi direktori Agi Veresh, Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar Global alyansi (GANHRI) kotibi, shuningdek Shimoliy Irlandiya Inson huquqlari komissiyasi bosh komissari Alison Kilpatrik, Osiyo-Tinch okeani milliy inson huquqlari institutlari forumining (APF) Ijrochi direktori Tui Doan-Smit hamda BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Milliy institutlar va mintaqaviy mexanizmlar seksiyasi inson huquqlari bo‘yicha xodimi Mattias Klettermayer bilan qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi. Uchrashuvlarda inson huquqlarini taʼminlash sohasidagi xalqaro hamkorlikni kengaytirish, institutsional muloqotni mustahkamlash, milliy inson huquqlari institutlarining xalqaro maydondagi o‘rnini kuchaytirish, shuningdek mintaqaviy va amaliy hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuvlar davomida Ombudsman mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlash sohasi davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylanganini alohida taʼkidladi. Shuningdek, bu borada amalga oshirilgan islohotlar natijasida inson huquq va erkinliklarini himoya qilish mexanizmlari yana-da takomillashtirilgani, Ombudsman instituti faoliyatining samaradorligi va taʼsirchanligi oshirilgani qayd etildi.
Xususan, 2020 yilda GANHRI tomonidan Ombudsman institutiga “B” maqomi berilgach, taqdim etilgan tavsiyalarni inobatga olgan holda, uning faoliyatini Parij prinsiplari asosida takomillashtirishga qaratilgan bosqichma-bosqich choralar amalga oshirilgani maʼlum qilindi. Natijada Ombudsman faoliyatining huquqiy asoslari mustahkamlandi, taʼsir choralari doirasi kengaytirildi, hududiy vakillar faoliyati kuchaytirildi, institut faoliyatiga raqamli yechimlar joriy qilinib, murojaatchilar uchun yana-da qulay va shaffof mexanizmlar yaratildi.
Mehmonlar ham o‘z navbatida mazkur jarayon yuzasidan fikr va tavsiyalarini bildirib, institutsional rivojlanishni davom ettirish hamda xalqaro hamkorlikni yana-da faollashtirish muhimligini taʼkidladilar.

Омбудсман провела ряд двусторонних встреч в рамках служебного визита в Женеву
31 марта и 1 апреля 2026 года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова в рамках служебного визита в Женеву провела ряд двусторонних встреч.
В частности, состоялись встречи с директором Представительства Программы развития ООН (UNDP) в Женеве Аги Вереш, секретарём Глобального альянса национальных институтов по правам человека (GANHRI), главным комиссаром Комиссии по правам человека Северной Ирландии Элисон Килпатрик, исполнительным директором Азиатско-Тихоокеанского форума национальных правозащитных институтов (APF) Туи Доан-Смит, а также сотрудником по правам человека Секции национальных институтов и региональных механизмов Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (OHCHR) Маттиасом Клеттермайером.
В ходе встреч были обсуждены вопросы расширения международного сотрудничества в сфере обеспечения прав человека, укрепления институционального диалога, повышения роли национальных правозащитных институтов на международной арене, а также развития регионального и практического взаимодействия.
В ходе переговоров Омбудсман особо подчеркнула, что обеспечение прав человека в нашей стране стало одним из приоритетных направлений государственной политики. Отмечено, что в результате проводимых реформ механизмы защиты прав и свобод человека были существенно совершенствованы, а эффективность и результативность деятельности института Омбудсмана значительно возросли.
В частности, было отмечено, что после присвоения в 2020 году Глобальным альянсом статуса «В» институту Омбудсмана, с учётом представленных рекомендаций последовательно реализуются меры по приведению его деятельности в соответствие с Парижскими принципами. В результате укреплена правовая база деятельности Омбудсмана, расширен спектр мер реагирования, усилена деятельность региональных представителей, внедрены цифровые решения и созданы более удобные и прозрачные механизмы для заявителей.
Гости, в свою очередь, высказали свои мнения и рекомендации, подчеркнув важность дальнейшего институционального развития и активизации международного сотрудничества.