2026 yil 23 fevral kuni Samarqand viloyatining Kattaqo‘rg‘on shahrida  “Huquqiy madaniyatni yuksaltirishda Ombudsman va davlat tashkilotlarining hamkorligi” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda Konrad Adenauer jamg‘armasi hamkorligida tashkil etildi.
Davra suhbatida Ombudsman Devoni xodimlari, davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, ilmiy jamoatchilik hamda ommaviy axborot vositalari ishtirok etdi.
Tadbirda taʼkidlanganidek, aholining huquqiy madaniyati va huquqiy xabardorlik darajasi fuqarolarning o‘z huquqlarini samarali amalga oshirishida hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi. Mazkur yo‘nalishda Ombudsman instituti davlat organlari bilan hamkorlikda manzilli tushuntirish ishlarini kuchaytirishga alohida eʼtibor qaratmoqda.
So‘nggi yillarda Ombudsman faoliyati izchil takomillashtirilib, fuqarolar murojaatlari bilan ishlash mexanizmi raqamlashtirildi, hududlardagi mintaqaviy vakillar instituti mustahkamlandi. Bu murojaatlarni joyida tezkor o‘rganish va masalalarni hal etish imkonini kengaytirdi.
2025 yilda Ombudsmanga 26 mingdan ortiq murojaat kelib tushgani qayd etildi. Bu ko‘rsatkich 2021 yildagi 18 738 ta murojaatga nisbatan qariyb 40 foizga oshgan. Murojaatlar dinamikasi fuqarolarning o‘z huquqlarini himoya qilish borasida faolligi ortib borayotganini ko‘rsatadi.
Shu bilan birga, murojaatlar tahlili aholi o‘rtasida qonunchilikda belgilangan huquq va imkoniyatlar haqidagi xabardorlik darajasini yana-da oshirish zaruratini namoyon etmoqda. Ayrim hollarda fuqarolar davlat tomonidan yaratilgan huquqiy mexanizmlardan to‘liq foydalana olmayotgani kuzatilmoqda.
Davra suhbatida huquqiy madaniyatni yuksaltirish, davlat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash, joylarda manzilli tushuntirish ishlarini kuchaytirish masalalari yuzasidan fikr-mulohazalar bildirildi.

Вопросы повышения правовой культуры обсуждены в рамках сотрудничества Омбудсмана и государственных органов
23 февраля 2026 года в городе Каттакурган Самаркандской области состоялся круглый стол на тему «Сотрудничество Омбудсмана и государственных организаций в повышении правовой культуры». Мероприятие было организовано в сотрудничестве Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) и Фонда Конрада Аденауэра.
В круглом столе приняли участие сотрудники Аппарата Омбудсмана, представители государственных органов, институтов гражданского общества, научной общественности и средств массовой информации.
В ходе мероприятия было отмечено, что уровень правовой культуры и правовой осведомлённости населения имеет решающее значение для эффективной реализации гражданами своих прав. В данном направлении институт Омбудсмана уделяет особое внимание усилению адресной разъяснительной работы во взаимодействии с государственными органами.
В последние годы деятельность Омбудсмана последовательно совершенствуется, механизм работы с обращениями граждан цифровизирован, укреплён институт региональных представителей. Это расширило возможности оперативного рассмотрения обращений на местах и решения поставленных вопросов.
Отмечено, что в 2025 году в адрес Омбудсмана поступило более 26 тысяч обращений. По сравнению с 18 738 обращениями, поступившими в 2021 году, данный показатель увеличился почти на 40 процентов. Динамика обращений свидетельствует о росте активности граждан в защите своих прав.
Вместе с тем анализ обращений демонстрирует необходимость дальнейшего повышения уровня осведомлённости населения о правах и возможностях, предусмотренных законодательством. В отдельных случаях наблюдается, что граждане не в полной мере используют созданные государством правовые механизмы.
В ходе круглого стола были высказаны предложения по повышению правовой культуры, укреплению взаимодействия между государственными органами и институтами гражданского общества, а также усилению адресной разъяснительной работы на местах.
По итогам мероприятия выдвинуты предложения по дальнейшему расширению сотрудничества, направленного на повышение правовой осведомлённости.