Uzbekiston Konstitutsiyasi va Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi: o‘zaro uyg‘unlik va muvofiqlik
2025 yil 12 dekabr kuni soat 10:00 da Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Qonunchilik palatasi bilan hamkorlikda, BMTning Taraqqiyot Dasturi ko‘magida “O‘zbekiston Konstitutsiyasi va Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi: o‘zaro uyg‘unlik va muvofiqlik” mavzusida davra suhbatı o‘tkazildi.
Tadbirda Parlament a’zolari, Bolalar ombudsmani, vazirlik va idoralar vakillari, Ombudsman huzuridagi Ilmiy-maslahat kengashi a’zolari, huquqshunos olimlar, professor-o‘qituvchilar, talabalar, fuqarolik jamiyati institutlari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi.
Ta’kidlanishicha, Konstitutsiyamiz Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasida belgilab berilgan asosiy prinsiplar – inson qadrining oliy qadriyat sifatida e’tirof etilishi, tenglik, adolat va erkinliklar kafolatlarini to‘la aks ettirgan holda, davlat siyosatining bosh mezoniga aylangan. Bugungi kunda O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar ham aynan shu konstitutsion tamoyillarga tayanadi: inson qadrini yuksaltirish, ijtimoiy himoyani kuchaytirish, aholining zaif qatlamlari manfaatlarini ta’minlash va har bir fuqaroning huquq va erkinliklarini amalda ta’minlash davlatning ustuvor vazifasi sifatida belgilangan.
Tadbirda oliy ta’lim muassasalari bilan inson huquqlari sohasida talabalar bilimlarini rivojlantirish va talabalar huquqiy madaniyatini oshirish bo‘yicha hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Shu munosabat bilan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda uchta oliy ta’lim muassasasi — Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, Toshkent “International” universiteti va Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi memorandumlar imzolandi. Mazkur memorandumlar inson huquqlari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini rivojlantirish, talaba va professor-o‘qituvchilar uchun amaliy tajriba maydonchalarini yaratish, yuridik ta’lim tizimida ta’lim — tadqiqot — amaliyot integratsiyasini yo‘lga qo‘yish qo‘shma loyihalar amalga oshirishga xizmat qiladi.
Davra suhbati fikr-mulohazalar almashuvi va ishtirokchilar o‘rtasida ochiq muloqot shaklida davom etdi.

Конституция Узбекистана и Всеобщая декларация прав человека: гармония и соответствие
12 декабря 2025 года в 10:00 часов Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) в сотрудничестве с Законодательной палатой при содействии Программы развития ООН состоялся круглый стол на тему: «Конституция Узбекистана и Всеобщая декларация прав человека: гармония и соответствие».
В мероприятии приняли участие члены Парламента, Детский омбудсман, представители министерств и ведомств, члены Научно-консультативного совета при Омбудсмане, учёные правоведы, профессора и преподаватели, студенты, представители институтов гражданского общества и средств массовой информации.
Круглый стол был посвящён 33-летию принятия Конституции и дню принятия Всеобщей декларации прав человека, участниками обсуждены конституционные гарантии защиты прав человека в национальном законодательстве, их практическую реализацию и соответствие с международными правовыми стандартами.
Было подчёркнуто, что Конституция Республики Узбекистан в полной мере отражает ключевые принципы Всеобщей декларации прав человека — признание человеческого достоинства высшей ценностью, обеспечение равенства, справедливости и свобод, являющиеся приоритетом государственной политики. Проводимые в стране реформы опираются именно на эти конституционные принципы: повышение человеческого достоинства, усиление социальной защиты, поддержка уязвимых слоёв населения и эффективное обеспечение прав и свобод каждого гражданина.
На мероприятии также были рассмотрены вопросы расширения сотрудничества с высшими образовательными учреждениями в сфере развития знаний студентов о правах человека и повышения их правовой культуры.
В связи с этим Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) и три высших учебных заведения — Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Ташкентский университет “International” и Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий подписали меморандумы о сотрудничестве. Данные меморандумы будут служить развитию научных исследований в области прав человека, созданию практических площадок для студентов и преподавателей, а также интеграцию образования, совместным проектам в сфере правового образования и законодательства.