O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2025 yilning 9 oyligida amalga oshirgan ishlari va faoliyat natijalariga bag‘ishlangan BRIFING
2025 yilning 9 oyligida Ombudsmanga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan 15 385 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 2 097 tasi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va himoyachi (advokat)laridan yuborilgan.
Murojaatlarning 37 tasi belgilangan tartibda anonim deb topilgan.
Jami murojaatlarning 27,3% iqtisodiy, 24 % ijtimoiy, 16,4% shaxsiy, 11,8% murojaat etish, 3,7% oila huquqlariga, 1% ekologik huquqlarga, 11,9 % harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda ushlab turilgan shaxslarning huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlashga va 3,9% boshqa masalalarga oid.
Murojaatlar hududlar kesimida aholi sonidan kelib chiqib tahlil qilinganda eng ko‘p masalalar Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlari va Toshkent shahriga to‘g‘ri kelishi aniqlandi.
Hisobot davrida Ombudsman tomonidan fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan davlat tashkilotlari yoki mansabdor shaxslarga 133 ta da’vo ariza, taqdimnoma, talabnoma, ogohlantirish va xulosa shaklidagi ta’sir choralarini kiritildi va ularning aksariyati ijobiy hal etildi.
Ombudsman tomonidan fuqarolarning murojaatlari asosida undirishga hamda undirish belgilanishiga ko‘maklashilgan jami mablag‘lar 9 mlrd 327 mln so‘mdan ortiq so‘mni tashkil etdi. Shundan, 2 mlrd 162 mln so‘mdan ortig‘i fuqarolarning ish haqi va mehnat munosabatlariga oid.
Fuqarolarning qarzdorligi, sog‘lig‘iga yetkazilgan zararlar, moddiy va ma’naviy zararlar hamda boshqa majburiy to‘lovlar oqibatida yuzaga kelgan huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaatlar o‘rganilishi natijasida jami 2 mlrd 623 mln so‘mdan ortiq mablag‘lar fuqarolar foydasiga undirilishiga ko‘maklashildi.
Shuningdek, 25 nafar fuqaroning ishga tiklash va ishga joylashtirish bo‘yicha murojaatlari ijobiy hal qilindi. 11 ta holatda ish beruvchining xodimga nisbatan noqonuniy xatti-harakatlari bartaraf etildi. Davlat mehnat inspeksiyasi inspektorlari tomonidan Ombudsmanning fuqarolar manfaatlarida yo‘llagan so‘roviga asosan sudlarga salkam 20 ta da’vo arizalar kiritildi.
Ombudsman so‘roviga asosan, xotin-qizlarning voyaga yetmagan farzandlari ta’minoti uchun 577 mln so‘mdan ortiq aliment to‘lovlari undirilishi ta’minlandi. Aliment to‘lashdan bosh tortgan 3 nafar huquqbuzarga ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.
Yer uchastkalari davlat va jamoat ehtiyoji uchun olib qo‘yilishi munosabati bilan kompensatsiya tariqasida to‘lanishi lozim bo‘lgan 3,6 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ning fuqarolar foydasiga undirilishida yordamlashtirildi. 3 nafar fuqaroning yer uchastkalariga qo‘yilgan taqiqlari yechildi.
Fuqarolarning salkam 56 mln so‘mlik noreal qarzdorliklarining bartaraf etilishi ta’minlandi.
Shuningdek, 80 nafarga yaqin fuqarolarning ijtimoiy himoyaga oid murojaatlari ijobiy hal etildi.
Shu bilan birga, jamoaviy murojaatlar ishchi guruh tuzilgan holda o‘rganilishi natijasida Surxondaryo viloyati Oltinsoy tumani Haqobod MFYda elektr transformatorlar almashtirib berilishiga hamda Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumani Paxtachi MFY hududidan avtouyl(magistral)da piyodalar uchun yo‘lak qurilishiga erishildi.
Murojaatlarni o‘rganish natijalariga ko‘ra, inson huquqlarini buzilishiga yo‘l qo‘ygan 33 nafar mas’ul xodim hayfsan, jarima, lavozimidan ozod etish kabi intizomiy va ma’muriy javobgarlikka tortilgan. 3 ta holatda jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad etish haqida ichki ishlar bo‘limlari tomonidan qabul qilingan qarorlar prokuratura organlari tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlarini o‘tkazish uchun yuborilishiga erishildi.
Ekologik huquqlarga oid bo‘lgan jamoaviy murojaatlarni o‘rganish natijasida Farg‘ona shahri Farobiy ko‘chasidagi ko‘p qavatli turar joy qurilishi, Rishton tumanidagi xususiy qurilish ishlari shaharsozlik norma va qoidalariga zid bo‘lganligi uchun to‘xtatildi.
Farg‘ona viloyati Quva tumanida joylashgan avtomobil yuvish shahobchasi, sanitariya-epidemiologiya qoidalariga zid ravishda faoliyat yuritib, aholi e’tirozlariga sabab bo‘lgani uchun boshqa hududga ko‘chirildi.
Sirdaryo viloyati Boyovut tumanining Jolangar va Sarmish mahallalalari aholisining ichimlik suvi bilan ta’minlanishida ko‘maklashildi.
Andijon viloyati Izboskan tumanidagi Farg‘ona va Tashlama kanallari oralig‘idagi manzarali daraxtlar ekilib, yashil makon yaratilgan 2.5 gektar hududda boshlangan uy-joy qurish ishlari Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra to‘xtatildi.
Shuningdek, Farg‘ona viloyatidan yuborilgan murojaatlar asosida ushbu hududdagi g‘isht ishlab chiqaruvchi korxona va tsexlarning aholi sog‘ligini ta’minlash va atrof-muhitga ta’sirini baholash bo‘yicha monitoringlar o‘tkazildi. Ularga tegishli tashkilot vakillaridan iborat ishchi guruh jalb etildi. Natijada 2 ta korxona faoliyati atrof-muhitga salbiy ta’sir ko‘rsatganligi sababli ulardan 7 mln so‘mga yaqin qo‘shimcha kompensatsiya to‘lovlari undirilgan, 6 ta korxonaga nisbatan sud tartibida jarima jazolari qo‘llanilgan. 4 ta korxonada esa zamonaviy chang-gaz ushlash qurilmalari o‘rnatilgani aniqlangan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va himoyachi (advokat)laridan Ombudsmanga 2025 yilning 9 oyida 2097 ta murojaat kelib tushdi.
Shikoyatlarning 37 tasi yuzasidan xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan xizmat tekshiruvlari tayinlangan, shuningdek ichki ishlar idoralarining 5 nafar xodimi intizomiy jazolangan va 1 nafari bo‘shatilgan. Murojaatlarning 12 tasi yuzasidan Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi 2-qismiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar, Ombudsmanning murojaat xatiga asosan yuqori turuvchi prokurorlar tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilishi belgilandi.
Mahkum va mahbuslarning oila a’zolariga 34 mln so‘mga yaqin moddiy yordam pullari ajratilishiga ko‘maklashildi.
Shuningdek, hisobot davrida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 728 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. Monitoring tashriflarida 7 mingdan ortiq mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy hamda 4 381 nafari bilan holi tarzda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflari davomida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yashash sharoitlari, ovqatlanishlari, mehnat qilish hamda tibbiy yordam ko‘rsatish holatlari va sifati, saqlanayotgan shaxslar orasida olib borilayotgan ma’naviy-ma’rifiy ishlar hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
2025 yilning 9 oyida Ombudsman tomonidan monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan idora va vazirliklarga 15 ta taqdimnoma, 1 ta xulosa va 13 ta talabnoma shaklidagi ta’sir choralarini kiritildi.
Ushbu ta’sir choralari natijalariga ko‘ra, 5 nafar sog‘liqni saqlash va 12 nafar ichki ishlar xodimlariga intizomiy jazolar qo‘llanildi.
Ombudsman tomonidan kiritilgan ta’sir chorasidan so‘ng Buxorodagi “Muruqqat” nogironligi bo‘lgan ayollar internat uyini ta’mirlash uchun 176 mln so‘m ajratildi.
Ombudsman taqdimnomasidan so‘ng, Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Sog‘liqni saqlash vazirligining tuman va shaharlar tibbiyot birlashmalari tarkibida tashkil etilgan qator mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish tumanlararo punktlaridagi sharoitlar yaxshilandi. Jumladan, Nukus shahridagi hushyorxona yangi manzilga ko‘chirildi. Shuningdek, Xo‘jayli, Nukus va Qora‘uzak tumanlaridagi va Xorazm viloyati Honka tumanidagi hushyorxonalar ta’mirlanib, sanitariya va xavfsizlik talablariga mos ravishda qayta jihozlangan.
Shuningdek, Sirdaryo viloyatidagi 40-son manzil-koloniyasida saqlanayotgan mahkumlarning ishlab chiqarish ob’ektlaridagi ovqatlanish va yuvinish xonalaridagi sharoitlar yaxshilandi.
Shu bilan birga, shaxslarni saqlashning sanitariya-gigiyena qoidalari talablariga zid bo‘lgan Toshkent viloyatidagi Chinoz, Qibray va Yuqorichirchiq tumanlaridagi vaqtinchalik saqlash hibsxonalari faoliyati Ichki ishlar vazirining tegishli buyrug‘i bilan tugatildi.
Ombudsman taqdimnomasidan so‘ng Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasi uchun 1,67 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ ajratildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan 2025 yilning 9 oyi davomida fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish hamda o‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida Parlament va tegishli davlat tashkilotlariga 23 ta tahliiliy ma’lumotlar kiritildi.
Aholi murojaatlarida ko‘tarilgan masalalar asosida mamlakatimizning 90 ga yaqin tuman va shaharlarida hamda 20 dan ortiq oliy ta’lim muassasalarida ochiq muloqotlar o‘tkazildi. “Ombudsman maktabi” loyihasi doirasida o‘tkazilgan ushbu tadbirlarda 10 mingga yaqin fuqarolar qamrab olindi.
Shuningdek, o‘quvchilarning huquqiy bilimlarini mustahkamlashga qaratilgan “Ombudsman soati” loyihasi doirasida mamlakatimizning 120 ga yaqin umumiy o‘rta ta’lim maktablarida darslar tashkil etildi. Ularda 6,5 mingdan ortiq yuqori sinf o‘quvchilar qatnashishdi.

Thirty-seven appeals were recognised as anonymous in accordance with the established procedure.
Of the total number of appeals, 27.3 percent concerned economic rights, 24 percent social rights, 16.4 percent personal rights, 11.8 percent the right to appeal, 3.7 percent family rights, 1 percent environmental rights, 11.9 percent the rights and legitimate interests of persons held in places where freedom of movement is restricted, and 3.9 percent related to other issues.
When the appeals were analysed by territory in proportion to the population, it was established that the largest number of issues fell to Kashkadarya and Surkhandarya regions and the city of Tashkent.
During the reporting period, in order to restore violated rights of citizens, the Ombudsman submitted 133 instruments of response to state bodies and officials in the form of statements of claim, submissions, demands, warnings and opinions, most of which resulted in positive decisions.
On the basis of citizens’ appeals, the total amount of funds for which recovery was facilitated or in respect of which recovery was initiated with the assistance of the Ombudsman exceeded 9 billion 327 million soums. Of this amount, more than 2 billion 162 million soums related to wages and labour relations of citizens.
As a result of examining appeals relating to legal relations arising from indebtedness of citizens, harm caused to health, material and moral damages, as well as other mandatory payments, assistance was provided in securing the recovery of more than 2 billion 623 million soums in favour of citizens.
In addition, 25 appeals from citizens regarding reinstatement and employment were resolved positively. In 11 cases, unlawful actions of employers towards employees were eliminated. On the basis of requests sent by the Ombudsman in the interests of citizens, labour inspectors of the State Labour Inspectorate submitted almost 20 statements of claim to the courts.
At the Ombudsman’s request, more than 577 million soums in alimony payments for the maintenance of minor children of women were recovered. Three offenders who had evaded payment of alimony were sentenced to administrative arrest.
Assistance was provided in securing recovery of more than 3.6 billion soums in favour of citizens as compensation payable in connection with the expropriation of land plots for state and public needs. Restrictions imposed on the land plots of three citizens were lifted.
Unsubstantiated (non-real) debts of citizens totalling almost 56 million soums were cancelled.
Furthermore, almost 80 citizens’ appeals related to social protection were resolved positively.
At the same time, as a result of studying collective appeals with the establishment of a working group, it was possible to secure the replacement of electrical transformers in the Haqobod Citizens’ Assembly (MFY) of Altinsay district of Surkhandarya region, as well as the construction of a pedestrian walkway along the highway (magistral road) passing through the territory of the Paxtachi Citizens’ Assembly of Dehqonobod district in Kashkadarya region.
Based on the results of the examination of appeals, 33 responsible officials who had allowed violations of human rights were brought to disciplinary and administrative liability in the form of reprimands, fines and dismissal from their positions.
In three cases, decisions of internal affairs bodies refusing to initiate criminal proceedings were cancelled by the prosecutor’s office, and the materials were sent back for additional pre-investigation checks.
As a result of examining collective appeals related to environmental rights, the construction of a multi-storey residential building on Farobiy Street in the city of Fergana, as well as private construction works in Rishton district, was halted due to their non-compliance with urban planning norms and rules.
A car wash facility located in Kuva district of Fergana region, which had been operating in violation of sanitary and epidemiological requirements and had caused public complaints, was relocated to another area.
Assistance was provided in improving access to drinking water for residents of Jolangar and Sarmish neighbourhoods (mahallas) of Boyovut district in Syrdarya region.
On the territory of 2.5 hectares between the Fergana and Tashlama canals in Izboskan district of Andijan region, where ornamental trees had been planted and a green zone had been created, housing construction works were halted on the basis of the Ombudsman’s recommendations.
In addition, on the basis of appeals received from Fergana region, environmental monitoring was carried out in respect of brick-producing enterprises and workshops operating in that area, with the involvement of a working group composed of representatives of competent organizations. As a result, due to the negative impact of the activities of two enterprises on the environment, nearly 7 million soums in additional compensation payments were recovered from them, and fines were imposed through the courts on six enterprises. It was also established that four enterprises had installed modern dust and gas collection equipment.
In the first nine months of 2025, the Ombudsman received 2,097 appeals from persons held in places where freedom of movement is restricted, as well as from their close relatives and defence lawyers (attorneys).
In respect of 37 complaints, internal service investigations were initiated regarding the actions of staff members; as a result, five employees of internal affairs bodies were subjected to disciplinary measures and one was dismissed.
In 12 cases, decisions adopted under part two of article 83 of the Criminal Procedure Code refusing to initiate criminal proceedings were cancelled by higher-level prosecutors on the basis of the Ombudsman’s appeals, and additional pre-investigation checks were ordered.
Assistance was provided in allocating almost 34 million soums in financial aid to family members of convicts and detainees.
During the reporting period, the Ombudsman and the Public Groups under the Ombudsman carried out 728 monitoring visits to places where persons with restricted freedom of movement are held.
During these monitoring visits, more than 7,000 convicts and detainees were interviewed in group format, and 4,381 individuals were interviewed individually.
Throughout the monitoring process, the living conditions, nutrition, labour conditions and the provision and quality of medical care for those held in these institutions, as well as spiritual and educational work conducted among them, compliance with sanitary and hygiene requirements and other similar aspects were examined.
In the first nine months of 2025, in order to eliminate shortcomings identified during monitoring visits, the Ombudsman submitted 15 submissions, one opinion and 13 demands as measures of response to ministries and agencies.
As a result of these measures of response, disciplinary sanctions were applied to five healthcare workers and 12 internal affairs officers.
Following the Ombudsman’s measure of response, 176 million soums were allocated for the repair of the “Muruvvat” residential institution for women with disabilities in Bukhara.
After the Ombudsman’s submission, conditions were improved in a number of inter-district facilities for the provision of medical assistance to persons in a state of intoxication, operating within the structure of district and city medical associations of the Ministry of Health in the Republic of Karakalpakstan. In particular, the sobering-up facility (khushyorxona) in the city of Nukus was relocated to a new site. In addition, sobering-up facilities in Khodjeyli, Nukus and Qoraozak districts and in Khonka district of Khorezm region were repaired and re-equipped in line with sanitary and safety requirements.
Furthermore, conditions in the dining and washing facilities serving convicts at production sites of Penal Colony No. 40 in Syrdarya region were improved.
At the same time, the activities of temporary detention facilities in Chinaz, Qibray and Yukorichirchiq districts of Tashkent region, which did not meet sanitary and hygiene requirements for the holding of persons, were terminated by an order of the Minister of Internal Affairs.
Following the Ombudsman’s submission, more than 1.67 billion soums were allocated for the Republican Psychiatric Hospital with Intensified Supervision.
In the first nine months of 2025, based on the results of consideration of citizens’ appeals and conducted inquiries, the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Oliy Majlis submitted 23 analytical reports to the Parliament and relevant state bodies.
On the basis of issues raised in citizens’ appeals, open dialogues were held in nearly 90 districts and cities of the country, as well as in more than 20 higher education institutions. Within the framework of the “Ombudsman School” project, almost 10,000 citizens were covered by these activities.
In addition, within the framework of the “Ombudsman Hour” project aimed at strengthening students’ legal knowledge, lessons were organized in nearly 120 general education schools across the country. More than 6,500 upper-grade students took part in these lessons.