O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2025 yilning 9 oyligida amalga oshirgan ishlari va faoliyat natijalariga bag‘ishlangan BRIFING
2025 yilning 9 oyligida Ombudsmanga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan 15 385 ta murojaat kelib tushgan. Shundan 2 097 tasi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va himoyachi (advokat)laridan yuborilgan.
Murojaatlarning 37 tasi belgilangan tartibda anonim deb topilgan.
Jami murojaatlarning 27,3% iqtisodiy, 24 % ijtimoiy, 16,4% shaxsiy, 11,8% murojaat etish, 3,7% oila huquqlariga, 1% ekologik huquqlarga, 11,9 % harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda ushlab turilgan shaxslarning huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlashga va 3,9% boshqa masalalarga oid.
Murojaatlar hududlar kesimida aholi sonidan kelib chiqib tahlil qilinganda eng ko‘p masalalar Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlari va Toshkent shahriga to‘g‘ri kelishi aniqlandi.
Hisobot davrida Ombudsman tomonidan fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan davlat tashkilotlari yoki mansabdor shaxslarga 133 ta da’vo ariza, taqdimnoma, talabnoma, ogohlantirish va xulosa shaklidagi ta’sir choralarini kiritildi va ularning aksariyati ijobiy hal etildi.
Ombudsman tomonidan fuqarolarning murojaatlari asosida undirishga hamda undirish belgilanishiga ko‘maklashilgan jami mablag‘lar 9 mlrd 327 mln so‘mdan ortiq so‘mni tashkil etdi. Shundan, 2 mlrd 162 mln so‘mdan ortig‘i fuqarolarning ish haqi va mehnat munosabatlariga oid.
Fuqarolarning qarzdorligi, sog‘lig‘iga yetkazilgan zararlar, moddiy va ma’naviy zararlar hamda boshqa majburiy to‘lovlar oqibatida yuzaga kelgan huquqiy munosabatlar bilan bog‘liq murojaatlar o‘rganilishi natijasida jami 2 mlrd 623 mln so‘mdan ortiq mablag‘lar fuqarolar foydasiga undirilishiga ko‘maklashildi.
Shuningdek, 25 nafar fuqaroning ishga tiklash va ishga joylashtirish bo‘yicha murojaatlari ijobiy hal qilindi. 11 ta holatda ish beruvchining xodimga nisbatan noqonuniy xatti-harakatlari bartaraf etildi. Davlat mehnat inspeksiyasi inspektorlari tomonidan Ombudsmanning fuqarolar manfaatlarida yo‘llagan so‘roviga asosan sudlarga salkam 20 ta da’vo arizalar kiritildi.
Ombudsman so‘roviga asosan, xotin-qizlarning voyaga yetmagan farzandlari ta’minoti uchun 577 mln so‘mdan ortiq aliment to‘lovlari undirilishi ta’minlandi. Aliment to‘lashdan bosh tortgan 3 nafar huquqbuzarga ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.
Yer uchastkalari davlat va jamoat ehtiyoji uchun olib qo‘yilishi munosabati bilan kompensatsiya tariqasida to‘lanishi lozim bo‘lgan 3,6 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ning fuqarolar foydasiga undirilishida yordamlashtirildi. 3 nafar fuqaroning yer uchastkalariga qo‘yilgan taqiqlari yechildi.
Fuqarolarning salkam 56 mln so‘mlik noreal qarzdorliklarining bartaraf etilishi ta’minlandi.
Shuningdek, 80 nafarga yaqin fuqarolarning ijtimoiy himoyaga oid murojaatlari ijobiy hal etildi.
Shu bilan birga, jamoaviy murojaatlar ishchi guruh tuzilgan holda o‘rganilishi natijasida Surxondaryo viloyati Oltinsoy tumani Haqobod MFYda elektr transformatorlar almashtirib berilishiga hamda Qashqadaryo viloyati Dehqonobod tumani Paxtachi MFY hududidan avtouyl(magistral)da piyodalar uchun yo‘lak qurilishiga erishildi.
Murojaatlarni o‘rganish natijalariga ko‘ra, inson huquqlarini buzilishiga yo‘l qo‘ygan 33 nafar mas’ul xodim hayfsan, jarima, lavozimidan ozod etish kabi intizomiy va ma’muriy javobgarlikka tortilgan. 3 ta holatda jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad etish haqida ichki ishlar bo‘limlari tomonidan qabul qilingan qarorlar prokuratura organlari tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlarini o‘tkazish uchun yuborilishiga erishildi.
Ekologik huquqlarga oid bo‘lgan jamoaviy murojaatlarni o‘rganish natijasida Farg‘ona shahri Farobiy ko‘chasidagi ko‘p qavatli turar joy qurilishi, Rishton tumanidagi xususiy qurilish ishlari shaharsozlik norma va qoidalariga zid bo‘lganligi uchun to‘xtatildi.
Farg‘ona viloyati Quva tumanida joylashgan avtomobil yuvish shahobchasi, sanitariya-epidemiologiya qoidalariga zid ravishda faoliyat yuritib, aholi e’tirozlariga sabab bo‘lgani uchun boshqa hududga ko‘chirildi.
Sirdaryo viloyati Boyovut tumanining Jolangar va Sarmish mahallalalari aholisining ichimlik suvi bilan ta’minlanishida ko‘maklashildi.
Andijon viloyati Izboskan tumanidagi Farg‘ona va Tashlama kanallari oralig‘idagi manzarali daraxtlar ekilib, yashil makon yaratilgan 2.5 gektar hududda boshlangan uy-joy qurish ishlari Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra to‘xtatildi.
Shuningdek, Farg‘ona viloyatidan yuborilgan murojaatlar asosida ushbu hududdagi g‘isht ishlab chiqaruvchi korxona va tsexlarning aholi sog‘ligini ta’minlash va atrof-muhitga ta’sirini baholash bo‘yicha monitoringlar o‘tkazildi. Ularga tegishli tashkilot vakillaridan iborat ishchi guruh jalb etildi. Natijada 2 ta korxona faoliyati atrof-muhitga salbiy ta’sir ko‘rsatganligi sababli ulardan 7 mln so‘mga yaqin qo‘shimcha kompensatsiya to‘lovlari undirilgan, 6 ta korxonaga nisbatan sud tartibida jarima jazolari qo‘llanilgan. 4 ta korxonada esa zamonaviy chang-gaz ushlash qurilmalari o‘rnatilgani aniqlangan.
Harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va himoyachi (advokat)laridan Ombudsmanga 2025 yilning 9 oyida 2097 ta murojaat kelib tushdi.
Shikoyatlarning 37 tasi yuzasidan xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan xizmat tekshiruvlari tayinlangan, shuningdek ichki ishlar idoralarining 5 nafar xodimi intizomiy jazolangan va 1 nafari bo‘shatilgan. Murojaatlarning 12 tasi yuzasidan Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasi 2-qismiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar, Ombudsmanning murojaat xatiga asosan yuqori turuvchi prokurorlar tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tergovga qadar tekshiruv harakatlari o‘tkazilishi belgilandi.
Mahkum va mahbuslarning oila a’zolariga 34 mln so‘mga yaqin moddiy yordam pullari ajratilishiga ko‘maklashildi.
Shuningdek, hisobot davrida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 728 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. Monitoring tashriflarida 7 mingdan ortiq mahkum va mahbuslar bilan jamoaviy hamda 4 381 nafari bilan holi tarzda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflari davomida ushbu muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning yashash sharoitlari, ovqatlanishlari, mehnat qilish hamda tibbiy yordam ko‘rsatish holatlari va sifati, saqlanayotgan shaxslar orasida olib borilayotgan ma’naviy-ma’rifiy ishlar hamda sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi.
2025 yilning 9 oyida Ombudsman tomonidan monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan idora va vazirliklarga 15 ta taqdimnoma, 1 ta xulosa va 13 ta talabnoma shaklidagi ta’sir choralarini kiritildi.
Ushbu ta’sir choralari natijalariga ko‘ra, 5 nafar sog‘liqni saqlash va 12 nafar ichki ishlar xodimlariga intizomiy jazolar qo‘llanildi.
Ombudsman tomonidan kiritilgan ta’sir chorasidan so‘ng Buxorodagi “Muruqqat” nogironligi bo‘lgan ayollar internat uyini ta’mirlash uchun 176 mln so‘m ajratildi.
Ombudsman taqdimnomasidan so‘ng, Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Sog‘liqni saqlash vazirligining tuman va shaharlar tibbiyot birlashmalari tarkibida tashkil etilgan qator mastlik holatida bo‘lgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish tumanlararo punktlaridagi sharoitlar yaxshilandi. Jumladan, Nukus shahridagi hushyorxona yangi manzilga ko‘chirildi. Shuningdek, Xo‘jayli, Nukus va Qora‘uzak tumanlaridagi va Xorazm viloyati Honka tumanidagi hushyorxonalar ta’mirlanib, sanitariya va xavfsizlik talablariga mos ravishda qayta jihozlangan.
Shuningdek, Sirdaryo viloyatidagi 40-son manzil-koloniyasida saqlanayotgan mahkumlarning ishlab chiqarish ob’ektlaridagi ovqatlanish va yuvinish xonalaridagi sharoitlar yaxshilandi.
Shu bilan birga, shaxslarni saqlashning sanitariya-gigiyena qoidalari talablariga zid bo‘lgan Toshkent viloyatidagi Chinoz, Qibray va Yuqorichirchiq tumanlaridagi vaqtinchalik saqlash hibsxonalari faoliyati Ichki ishlar vazirining tegishli buyrug‘i bilan tugatildi.
Ombudsman taqdimnomasidan so‘ng Respublika kuzatuv kuchaytirilgan ruhiy kasalliklar shifoxonasi uchun 1,67 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ ajratildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan 2025 yilning 9 oyi davomida fuqarolar murojaatlarini ko‘rib chiqish hamda o‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida Parlament va tegishli davlat tashkilotlariga 23 ta tahliiliy ma’lumotlar kiritildi.
Aholi murojaatlarida ko‘tarilgan masalalar asosida mamlakatimizning 90 ga yaqin tuman va shaharlarida hamda 20 dan ortiq oliy ta’lim muassasalarida ochiq muloqotlar o‘tkazildi. “Ombudsman maktabi” loyihasi doirasida o‘tkazilgan ushbu tadbirlarda 10 mingga yaqin fuqarolar qamrab olindi.
Shuningdek, o‘quvchilarning huquqiy bilimlarini mustahkamlashga qaratilgan “Ombudsman soati” loyihasi doirasida mamlakatimizning 120 ga yaqin umumiy o‘rta ta’lim maktablarida darslar tashkil etildi. Ularda 6,5 mingdan ortiq yuqori sinf o‘quvchilar qatnashishdi.

Брифинг Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) по итогам деятельности за 9 месяцев 2025 года
За 9 месяцев 2025 года к Омбудсману поступило 15 385 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и омбудсманов иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Из них 2 097 обращений направлены лицами, содержащимися в местах ограничения свободы передвижения, а также их близкими родственниками и защитниками (адвокатами).
В установленном порядке 37 обращений были признаны анонимными.
Из общего числа обращений 27,3% касались экономических прав, 24% — социальных прав, 16,4% — личных прав, 11,8% — права на обращение, 3,7% — семейных прав, 1% — экологических прав, 11,9% — обеспечения прав и законных интересов лиц, содержащихся в местах ограничения свободы передвижения, и 3,9% относились к другим вопросам.
При анализе обращений в территориальном разрезе с учётом численности населения установлено, что наибольшее количество проблемных вопросов приходится на Кашкадарьинскую и Сурхандарьинскую области, а также город Ташкент.
В отчётном периоде Омбудсманом в целях восстановления нарушенных прав граждан в государственные органы и в адрес должностных лиц было внесено 133 меры реагирования в форме исковых заявлений, представлений, требований, предупреждений и заключений, большинство из которых было удовлетворено.
По обращениям граждан при содействии Омбудсмана общая сумма денежных средств, по которым обеспечено взыскание или инициировано взыскание, превысила 9 млрд 327 млн сумов. Из них свыше 2 млрд 162 млн сумов связаны с выплатой заработной платы и вопросами, вытекающими из трудовых отношений граждан.
В результате рассмотрения обращений, связанных с правоотношениями по задолженности граждан, ущербу, причинённому здоровью, материальному и моральному вреду, а также иным обязательным платежам, была оказана помощь в обеспечении взыскания свыше 2 млрд 623 млн сумов в пользу граждан.
Кроме того, положительно решены обращения 25 граждан, касающиеся восстановления на работе и трудоустройства. В 11 случаях были устранены незаконные действия работодателей в отношении работников. По запросам Омбудсмана, направленным в интересах граждан, инспекторами Государственной инспекции труда в суды было подано почти 20 исковых заявлений.
По запросу Омбудсмана обеспечено взыскание более 577 млн сумов алиментных платежей на содержание несовершеннолетних детей женщин. В отношении трёх правонарушителей, уклонявшихся от уплаты алиментов, назначено административное наказание в виде административного ареста.
Оказано содействие во взыскании в пользу граждан более 3,6 млрд сумов компенсаций, подлежащих выплате в связи с изъятием земельных участков для государственных и общественных нужд. В отношении земельных участков трёх граждан ранее наложенные ограничения (запреты) были сняты.
Была обеспечена отмена нереальных (необоснованных) задолженностей граждан на сумму около 56 млн сумов.
Положительно были решены также обращения порядка 80 граждан, связанные с вопросами социальной защиты.
Одновременно, в результате изучения коллективных обращений с созданием рабочей группы удалось добиться замены электротрансформаторов в махаллинском гражданском собрании «Ҳақобод» Алтынсайского района Сурхандарьинской области, а также строительства пешеходной дорожки вдоль автомобильной магистрали, проходящей через территорию МСГ «Пахтачи» Дехканабадского района Кашкадарьинской области.
По результатам рассмотрения обращений к дисциплинарной и административной ответственности в виде объявления выговора, наложения штрафа и освобождения от должности привлечены 33 ответственных должностных лица, допустивших нарушения прав человека.
В трёх случаях решения органов внутренних дел об отказе в возбуждении уголовного дела были отменены прокуратурой, материалы направлены для проведения дополнительных доследственных проверок.
В результате рассмотрения коллективных обращений, связанных с экологическими правами, были приостановлены строительство многоквартирного жилого дома на улице Фаробий в городе Фергане, а также частные строительные работы в Риштанском районе, поскольку они противоречили нормам и правилам градостроительства.
Автомобильная мойка, расположенная в Кувасском районе Ферганской области и осуществлявшая свою деятельность с нарушением санитарно-эпидемиологических требований, вызывая справедливые жалобы населения, была перенесена в другой район.
Оказана помощь в обеспечении жителей махаллей Жўлангар и Сармиш Баяутского района Сырдарьинской области питьевой водой.
На территории площадью 2,5 гектара между каналами Фарғона и Ташлама в Избасканском районе Андижанской области, где были высажены декоративные деревья и создана зелёная зона, по рекомендации Омбудсмана были прекращены начавшиеся строительные работы по возведению жилья.
Кроме того, на основании обращений, поступивших из Ферганской области, были проведены мониторинги воздействия на здоровье населения и окружающую среду деятельности кирпичных заводов и цехов, функционирующих в данном регионе, с привлечением рабочей группы из представителей компетентных организаций. В результате, в связи с негативным воздействием деятельности двух предприятий на окружающую среду с них было взыскано около 7 млн сумов дополнительных компенсационных выплат, а в отношении шести предприятий по решению суда были применены штрафные санкции. Также было установлено, что на четырёх предприятиях установлены современные пылегазоулавливающие установки.
За 9 месяцев 2025 года к Омбудсману поступило 2 097 обращений от лиц, содержащихся в местах ограничения свободы передвижения, а также их близких родственников и защитников (адвокатов).
По 37 жалобам назначены служебные проверки в отношении действий сотрудников; по итогам этих проверок 5 работников органов внутренних дел были привлечены к дисциплинарной ответственности, один сотрудник был освобождён от занимаемой должности.
По 12 обращениям, в которых ранее были приняты решения об отказе в возбуждении уголовного дела на основании части второй статьи 83 Уголовно-процессуального кодекса, по обращениям Омбудсмана эти постановления были отменены вышестоящими прокурорами, и назначено проведение дополнительных доследственных проверок.
Оказано содействие в выделении порядка 34 млн сумов в качестве материальной помощи членам семей осуждённых и заключённых.
Кроме того, в отчётном периоде Омбудсман и действующие при нём Общественные группы осуществили 728 мониторинговых визитов в места содержания лиц с ограничением свободы передвижения.
В ходе мониторинговых визитов были проведены коллективные беседы более чем с 7 тыс. осуждённых и заключённых и индивидуальные беседы с 4 381 лицом.
В процессе мониторинга были изучены условия проживания лиц, содержащихся в этих учреждениях, организация питания, условия труда, состояние и качество оказания медицинской помощи, проведение духовно-просветительской работы, соблюдение санитарно-гигиенических требований и другие аналогичные аспекты.
За 9 месяцев 2025 года по итогам выявленных в ходе мониторинговых визитов недостатков Омбудсманом в министерства и ведомства внесены 15 представлений, 1 заключение и 13 требований в качестве мер реагирования.
По результатам рассмотрения указанных мер реагирования к дисциплинарной ответственности привлечены 5 работников системы здравоохранения и 12 сотрудников органов внутренних дел.
После внесения мер реагирования Омбудсмана было выделено 176 млн сумов на ремонт Дома-интерната «Мурувват» для женщин с инвалидностью в Бухаре.
По представлению Омбудсмана улучшены условия в ряде межрайонных пунктов оказания медицинской помощи лицам в состоянии опьянения, действующих в структуре районных и городских медицинских объединений Министерства здравоохранения в Республике Каракалпакстан. В частности, вытрезвитель в городе Нукусе был перенесён на новый адрес. Кроме того, вытрезвители в Ходжейлийском, Нукусском и Караузякском районах, а также в Хонкинском районе Хорезмской области были отремонтированы и переоснащены в соответствии с санитарными и требованиями безопасности.
Также были улучшены условия в столовых и умывальных помещениях на производственных объектах для осуждённых, содержащихся в исправительной колонии № 40 в Сырдарьинской области.
Одновременно деятельность временных изоляторов содержания в Чиназском, Кибрайском и Юкоричирчикском районах Ташкентской области, не отвечавших санитарно-гигиеническим требованиям содержания лиц, была прекращена на основании соответствующего приказа Министра внутренних дел.
После представления Омбудсмана для Республиканской психиатрической больницы с усиленным наблюдением было выделено более 1,67 млрд сумов.
В течение 9 месяцев 2025 года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) по результатам рассмотрения обращений граждан и проведённых проверок в Парламент и соответствующие государственные органы было направлено 23 аналитических материала.
На основе вопросов, поднимаемых в обращениях граждан, были проведены открытые диалоги почти в 90 районах и городах страны, а также более чем в 20 высших учебных заведениях. В рамках проекта «Школа Омбудсмана» в этих мероприятиях приняли участие около 10 тыс. граждан.
Кроме того, в рамках проекта «Час Омбудсмана», направленного на укрепление правовых знаний школьников, занятия были организованы почти в 120 общеобразовательных школах страны. В них приняли участие свыше 6,5 тыс. учащихся старших классов.