Ombudsman va Latviya elchisi inson huquqlari yo‘nalishidagi hamkorlik masalalarini muhokama qilishdi
2025-yilning 3-mart kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova Latviyaning O‘zbekistondagi elchisi Reynis Troksha bilan uchrashdi.
Elchi Reynis Troksha Ombudsman instituti tomonidan inson huquqlari himoyasi yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ishlar hamda institut faoliyati, qonunchilik asoslarining kuchaytirilganini  alohida e’tirof etdi. Shuningdek, u “O‘zbekistonda davlat boshqaruvi salohiyatini oshirishga ko‘maklashish” loyihasi doirasida davlat boshqaruvidagi ayollar uchun imkoniyatlarni yanada kengaytirish borasida hamkorlik qilish taklifini bildirdi.
Uchrashuv davomida loyiha doirasida oilaviy tazyiqqa uchragan ayollar bilan ishlash bo‘yicha metodologiya ishlab chiqish masalasi ham muhokama qilindi.
Shuningdek, uchrashuvda tomonlar inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish sohasida hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

Ombudsman and Latvian Ambassador Discussed Cooperation in the Field of Human Rights
On March 3, 2025, the Commissioner of Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, met with the Ambassador of Latvia to Uzbekistan, Reinis Trokša.
Ambassador Reinis Trokša highly praised the efforts of the Ombudsman institution in protecting human rights, as well as the strengthening of its legislative framework. He also proposed cooperation within the framework of the project "Support for Strengthening the Capacity of Public Administration in Uzbekistan" to expand opportunities for women in government administration.
Additionally, the parties discussed the development of a methodology for working with women affected by domestic violence within the framework of the project.
Both sides expressed their readiness for further cooperation in the field of human rights and freedoms protection.