Fuqarolar murojaatlari bilan ishlashda Finlyandiya tajribasi
2024-yilning 3-4 iyun kunlari Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Finlyandiyaning Tashqi ishlar vazirligi, Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi va Xalqaro Nordik universiteti bilan hamkorlikda Ombudsman Kotibiyati xodimlari uchun seminar-trening tashkil etildi.
Seminarga trener sifatida Finlyandiyaning Adliya kansleri o‘rinbosari Mikko Pumalaynen jalb etildi. Inson huquqlari sohasida ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan xorijlik trener ishtirokchilarni fuqarolar murojaatlari bilan ishlash mexanimzmalari, Finlyandiya Adliya kansleri va Parlament Ombudsmanining huquq va vakolatlari, jamoatchilik bilan ishlash tartibi kabi yo‘nalishlardagi tajribasi bilan tanishtirdi. Seminarda O‘zbekistonda ham xalq bilan muloqot qilish, ular murojaatlarini qabul qilish borasida yangi mexanizmlarining joriy etilgani alohida qayd etildi.
Mikko Pumalaynen, Finlyandiyaning Adliya kansleri o‘rinbosari
Dunyoda Ombudsman institutlari jamiyatlarning taraqqiy etishi, qonun ustuvorligini taʼminlash, fuqarorlar huquqlarining taʼminlanishida muhim rol o‘ynaydi. O‘zbekistonlik hamkasblarimizga inson huquqlari sohasidagi Finlyandiya tajribasini o‘rganishga qiziqish bildirganliklaridan xursandmiz. Shaxsan o‘zim aholining shikoyatlari bilan ishlayman, sudlar va davlat organlari faoliyatining qonunlarga muvofiqligini tekshiraman. Seminarda albatta o‘z tajribalarim orqali ko‘plab foydali maʼlumotlarni  berishga harakat qilaman. O‘zbekiston Ombudsmani ham fuqarolar murojaatlari bilan ishlash borasida o‘ziga xos tajribaga ega. Masalan biz faqat yozma murojaatlarni ko‘rib chiqamiz, arizalarning 80 foizi elektron pochta orqali olinadi. Alohida fuqarolar qabullari o‘tkazilmaydi. O‘zbekiston tajribasida esa fuqarolar murojaatlarini qabul qilish borasida ko‘plab imkoniyatlar mavjud.
Qayd etish lozimki, Finlyandiya Adliya kansleri tashkiloti mansabdor shaxslar, jumladan, vazirlar, sudya va prokurorlar ustidan kelib tushgan murojaatlarni ko‘rib chiqadi. Qonunga xilof ishlaganlikda gumon qilingan mansabdor shaxslar ustidan jinoiy ish qo‘zg‘atishi ham mumkin. Shuningdek Adliya kansleri sudlar va boshqa sud organlarining xolis va qonuniy faoliyat olib borishi ustidan sud nazoratini ham olib boradi.

Опыт Финляндии в работе с обращениями граждан
3 - 4 июня 2024 года в сотрудничестве с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом), Министерством иностранных дел Финляндии, центром верховенства закона при Хельсинкском университете и Международным университетом Нордик был организован семинар-тренинг для сотрудников секретариата Омбудсмана.
В качестве тренера семинара был привлечен заместитель канцлера юстиции Финляндии Микко Пуумалайнен. Обладая многолетним опытом работы в области прав человека, иностранный тренер ознакомил участников с их опытом в таких областях, как механизмы работы с обращениями граждан, правами и полномочиями Канцлера юстиции Финляндии и парламентского омбудсмена, процедуры работы с общественностью. На семинаре было особо отмечено, что и в Узбекистане внедряются новые механизмы взаимодействия с народом и по рассмотрению обращений.
Микко Пумалайнен, заместитель канцлера юстиции Финляндии:
В мире институты Омбудсмана играют важную роль в развитии обществ, обеспечении верховенства закона, обеспечении прав граждан. Мы рады, что узбекские коллеги проявили интерес к изучению опыта Финляндии в области прав человека. Лично работаю с жалобами населения, проверяю соответствие деятельности судов и государственных органов законодательству. На семинаре я обязательно постараюсь дать много полезной информации на собственном опыте. Омбудсман Узбекистана также имеет уникальный опыт работы с обращениями граждан. Например, мы рассматриваем только письменные заявки, 80% заявок поступают по электронной почте. Отдельные приемы граждан не проводятся. А на опыте Узбекистана есть много возможностей для приема обращений граждан.
Следует отметить, что организация канцлера юстиции Финляндии рассматривает обращения, поступающие от должностных лиц, включая министров, судей и прокуроров. Также возможно возбуждение уголовного дела в отношении должностных лиц, подозреваемых в незаконной деятельности. Канцлер юстиции также осуществляет судебный надзор за беспристрастной и законной деятельностью судов и других судебных органов.
Семинар-тренинг, организованный в форме свободного общения, был насыщен дискуссионными вопросами и ответами.