Shunga ko‘ra, joriy yilning 10 avgust kuni Ombudsman hamda uning huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari aʼzolari tomonidan Namangan viloyatidagi 6-son jazoni ijro etish koloniyasiga monitoring tashrifi amalga oshirildi.
Monitoringda mahalliy va xorijiy nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyati instituti vakillari, jumladan, «Huquqiy tayanch» NNT, «Demokratiya va inson huquqlari instituti» NNT«Gumanitar huquqiy markaz» NNT, “Yuksalish” umummilliy harakati, Shvetsiya tashkiloti «Markaziy Osiyo Uyushmasi» Jamiyatining O‘zbekistondagi vakolatxonasi, “Madad” NNT, “Hunarmand” uyushmasi Namangan viloyati boshqarmasi vakillari, shuningdek, inson huquqlari bo‘yicha yurist va OAV ham bevosita ishtirok etib, muassasadagi sharoitlar bilan tanishishdi.
Qayd etish lozimki, Ombudsman boshchiliga o‘tkazilgan avvalgi monitoringlarda ushbu muassasada mаhkumlarning ovqatlanish va yuvinish honalaridagi sharoitlarni yaxshilash, nogironligi bo‘lgan shaxslarga qo‘shimcha sharoitlar yaratish bo‘yicha tavsiyalar berilgan edi. Shuningdek, o‘tgan yili o‘tkazilgan monitoring tashriflari doirasida mahkumlar orasida anonim so‘rovnoma o‘tkazilib, so‘rovoma natijalari yuzasidan taklif va tavsiyalar ishlab chiqilgan. Bu galgi tashrifda ayni jixatlarga eʼtibor qaratildi.
Tashrifi davomida, koloniyaning yotoq joylari, oshxona, kutubxona, davolash bo‘limi, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari, ishlab chiqarish hududidagi sharoitlar o‘rganildi. Monitoringda Ombudsman tomonidan berilgan tavsiyalar inobatga olingani, oshxona va yuvinish xonalari qayta taʼmirlangani va nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun barcha kirish joylariga belgilangan gradusdagi panduslar o‘rnatilgani aniqlandi.
Maʼlumot uchun hozirgi kunda muassasada 25 nafarga yaqin nogironligi bo‘lgan mahkumlar saqlanmoqda. Shuningdek, muassasasa kutubxonasida ham brayl alifbosidagi kitoblar mavjudligi aniqlandi.
Taʼkidlash lozimki, joriy yilda Ombudsmanning Namangan viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan “Hunarmand” uyushmasi Namangan viloyati boshqarmasi bilan hamkorlikda viloyatning Pop tumanidagi ushbu 6-son Jazoni ijro etish koloniyasida jazo muddatini o‘tayotgan mahkumlar uchun hunarmandchilikning “Metall buyumlarni yasash” yo‘nalishi bo‘yicha 2 oylik o‘quv kursi tashkil etilgan. Mazkur o‘quv kursini tamomlagan 56 nafar mahkumlarga sertifikatlar topshirilgan. Monitoring tashrifi doirasida yangi hunarga o‘rgatilgan yana 10 nafarga yaqin mahkumlarga sertifikatlar topshirildi.
Shuningdek, mahkumlar bilan jamoaviy va yakka tartibdagi suhbatlar o‘tkazildi. Nonvoyxonada ishlayotgan mahkum ushbu muassasaga kelib, nonvoychilik kasbini yaxshilab o‘zlashtirgani va o‘z biznes rejasini ishlab chiqqani, ozodlikka chiqqach tadbirkorlik bilan shug‘ullanishini maʼlum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, nonvoychilik orqasidan har oyda 900 ming so‘m oylik maoshini oladi.
Monitoringdan so‘ng, Ombudsman yakka tarzda murojaat qoldirishni istagan mahkumlar uchun sayyor qabul o‘tkazdi. Mahkumlar murojaatlarining aksariyati sud-tergov jarayonlari bilan bog‘liq. Davolanish borasida yordam so‘ragan mahkumlar murojaatlari joyida hal etildi.
Maʼlumot uchun, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarining olish maqsadida 2023 yil 1-yarim yilligida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 348 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirilgan. 2022 yilning 1-yarim yilligida bu ko‘rsatkich 156 marotabani tashkil etgan.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman tomonidan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflari yakuni yuzasidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar, jumladan monitoring jarayonida aniqlangan kamchiliklar tegishli davlat organlari bilan bir qatorda Oliy Majlis palatalariga ham taqdim etib kelinmoqda.

Согласно этому, 10 августа текущего года Омбудсман и члены Общественных групп по выявлению и предупреждению случаев пыток совершили мониторинговый визит в Исправительную колонию №6 Наманганской области.
В мониторинге приняли участие представители местных и зарубежных некоммерческих организаций и институтов гражданского общества, в том числе ННО «Правовая опора», ННО «Институт демократии и прав человека», ННО «Гуманитарно-правовой центр», общенациональное движение «Юксалиш», представительство Шведской организации «Центральноазиатская ассоциация» в Узбекистане, ННО «Мадад», ассоциация «Хунарманд», хокимият Наманганской области, а также юрист-правозащитник и СМИ приняли непосредственное участие и ознакомились с условиями, созданными в учреждении.
Следует отметить, что в ходе предыдущего мониторинга, проведенного под руководством Омбудсмана, были даны рекомендации по улучшению условий в столовой и уборных заключенных, созданию дополнительных условий для лиц с ограниченными возможностями.
Также в рамках мониторинговых визитов, проведенных в прошлом году, был проведен анонимный опрос среди осужденных, и по результатам опроса были выработаны предложения и рекомендации. В ходе визита этим аспектам было уделено отдельное внимание.
В ходе посещения были изучены спальные помещения колонии, кухня, библиотека, лечебное отделение, комнаты длительных и кратковременных встреч, условия в производственной зоне. В ходе мониторинга было установлено, что рекомендации, данные Омбудсманом, были учтены, кухня и уборные комнаты были отремонтированы, на всех подъездах установлены пандусы под соответствующим градусом для людей с ограниченными возможностями здоровья.
Для информации: в учреждении содержится около 25 осужденных с инвалидностью. Также было обнаружено, что в библиотеке учреждения есть книги на шрифте Брайля.
Следует отметить, что в этом году региональный представитель Омбудсмана в Наманганской области совместно с ассоциацией «Хунарманд» и хакимиятом Наманганской области организовал 2-х месячный курс обучения по направлению «Изготовление металлических изделий» для осужденных, отбывающих наказание в данной исправительной колонии № 6 Попского района области.
Сертификаты были вручены 56 осужденным, прошедшим данный курс обучения. В рамках мониторингового визита сертификаты были вручены примерно 10 заключенным, прошедшим обучение новому ремеслу.
С заключенными также проводились групповые и индивидуальные беседы. В это учреждение пришел заключенный, работающий в пекарне, и сообщил, что освоил профессию пекаря и разработал собственный бизнес-план. По его словам, он получает от пекарни ежемесячную зарплату в размере 900 тысяч сумов.
После мониторинга Омбудсман провел прием заключенных, желающих оставить жалобу в индивидуальном порядке. Большинство обращений заключенных связаны с судебными следственными процессами. Обращения заключенных, обратившихся за помощью в лечении, были решены на месте.
Для информации: в целях применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, в первом полугодии 2023 года Омбудсман и его общественные группы совершили 348 мониторинговых выездов в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения. В первом полугодии 2022 года этот показатель составил 156 раз.
В целях обеспечения своевременного устранения недостатков, выявленных в ходе мониторингового визита, в соответствующие министерства и ведомства будут представлены рекомендации Омбудсмана.
Напоминаем, что подготовленные Омбудсманом аналитические данные по итогам мониторинговых визитов по вопросам предупреждения пыток, в том числе о недостатках, выявленных в ходе мониторинга, направляются в палаты ОлийМажлиса, а также в соответствующие государственные органы.