Xususan, Toshkent shahrida qo‘shnilar o‘rtasida yuzaga kelgan nizo oqibatida keksa ayolga 1 mln 236 ming so‘m miqdorida maʼmuriy jarima qo‘llangani yuzasidan murojaat o‘rganildi. Ombudsmanning Toshkent shahridagi mintaqaviy vakili fuqaro F.G.ning yashash joyiga borib, holatni o‘rganganida, keksa ayolning yolg‘iz yashayotgani va og‘ir sharoitda ekani maʼlum bo‘ldi. Ishga oid hujjatlar o‘rganilib, mintaqaviy vakilning huquqiy tushuntirishlariga asosida fuqaro mazkur qaror ustidan sudga murojaat qildi. Sud qarori bilan unga qo‘llangan maʼmuriy jarima bekor qilindi.
Namangan viloyatining Norin tumanida yashovchi M.X. davolanish uchun moddiy yordam so‘rab Ombudsmanga yozgan murojaati mintaqaviy vakil tomonidan tegishli masʼullardan iborat ishchi guruh tuzilgan holda joyiga chiqib o‘rganildi. Natijada fuqaroning davolanishi uchun “Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasidan 7 mln so‘mga yaqin mablag‘ ajratildi.
Shuningdek, Chust tumanida yashovchi fuqaro X.O. asossiz qarzdorlik hisoblanganidan norozi bo‘lib murojaat qildi. Mintaqaviy vakil tomonidan masala joyiga chiqib o‘rganilishi natijasida qarzdorlik bilan bog‘liq tushunmovchilik bartaraf etildi.

Штраф, наложенный на пожилую женщину, отменен, необоснованная задолженность аннулирована — обращения изучаются с выездом на место
В целях всестороннего и объективного изучения обстоятельств, изложенных в обращениях, поступающих к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману), региональными представителями проводятся изучения с выездом на место.
В частности, в городе Ташкенте было изучено обращение по факту наложения на пожилую женщину административного штрафа в размере 1 млн 236 тыс. сумов вследствие конфликта, возникшего между соседями. Региональный представитель Омбудсмана в городе Ташкенте выехал по месту жительства гражданки Ф.Г. и в ходе изучения установил, что пожилая женщина проживает одна и находится в тяжелом положении. После изучения материалов дела и на основании правовых разъяснений регионального представителя гражданка обжаловала данное решение в судебном порядке. Решением суда наложенный на нее административный штраф был отменен.
Обращение проживающего в Нарынском районе Наманганской области гражданина М.Х., обратившегося к Омбудсману с просьбой об оказании материальной помощи на лечение, было изучено региональным представителем с выездом на место с участием рабочей группы, сформированной из соответствующих ответственных лиц. В результате на лечение гражданина из фонда «Саховат ва кўмак» было выделено около 7 млн сумов.
Также гражданин Х.О., проживающий в Чустском районе, обратился с жалобой на необоснованное начисление задолженности. В результате изучения вопроса региональным представителем с выездом на место недоразумение, связанное с задолженностью, было устранено.