Xususan, mastlik holatida bo‘lmagan uch nafar shaxs punktda yetarli asoslarsiz ushlab turilgan. Ushbu holat o‘rganilganida, mazkur shaxslar maxsus qabulxonaga joylashtirish to‘g‘risidagi sud qarori chiqarilgunga qadar profilaktika inspektorlari tomonidan punktga olib kelingan va ushbu punktda ushlab turilgani maʼlum bo‘ldi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasiga Ombudsmanning talabnomasi kiritildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi prokuraturasining maʼlum qilishicha, talabnoma asosida xizmat tekshiruvi o‘tkazilib, bir nafar profilaktika inspektoriga intizomiy jazo qo‘llanilgan. Yana ikki nafar profilaktika inspektorining javobgarlik masalasini Intizomiy kengashda ko‘rib chiqish belgilangan.
Shuningdek, to‘plangan hujjatlar tergovga qadar tekshiruv o‘tkazish uchun Nukus tumani prokuraturasiga yuborilgan.

In particular, three persons who were not in a state of intoxication were held at the facility without sufficient grounds. The examination of the circumstances established that the individuals had been brought to the facility by prevention inspectors and held there pending a court decision on their placement in a special reception center.
In connection with this case, the Ombudsman submitted a formal requirement to the Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan.
According to the Prosecutor’s Office of the Republic of Karakalpakstan, an internal investigation was conducted on the basis of the Ombudsman’s requirement, following which disciplinary action was taken against one prevention inspector. The issue of liability of two other prevention inspectors is to be considered by the Disciplinary Council.
In addition, the collected materials were forwarded to the Nukus District Prosecutor’s Office for a pre-investigation inquiry.