Murojaat asosida mahkum bilan uchrashilib, unga nisbatan berilgan xulosa va uning asoslari Ombudsman Devoni xodimlari tomonidan o‘rganildi. Xulosada moddiy zarar va qoplangan mablag‘ miqdoriga oid maʼlumotlar rasmiy hujjatlarga muvofiq emasligi, shuningdek, mahkumga avval eʼlon qilingan rag‘batlantirish inobatga olinmagani aniqlandi. Aniqlangan holatlar yuzasidan Ombudsman tomonidan Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Jazoni ijro etish departamentiga taqdimnoma kiritildi.
Taqdimnoma asosida xizmat tekshiruvi o‘tkazilib, masʼul xodimlarga nisbatan intizomiy chora qo‘llash masalasini Intizomiy kengashda ko‘rib chiqish belgilandi.
Shundan so‘ng, mahkum K.B.ning holati qonunchilikda belgilangan mezonlar asosida, komissiya aʼzolarining to‘liq ishtirokida qayta ko‘rib chiqildi. Natijada unga tuzalish yo‘liga o‘tganligi haqida xulosa berildi.
Keyinchalik mahkumga oid materiallar sud tomonidan ko‘rib chiqildi. Sud qaroriga ko‘ra, mahkum K.B.ning o‘talmay qolgan ozodlikdan mahrum qilish tariqasidagi jazosi Jinoyat kodeksining 74-moddasiga asosan shu muddatga boshqa yengilroq jazoga o‘zgartirilib, u jazoni ijro etish muassasasidan ozodlikka chiqdi.

На основании обращения была проведена встреча с осужденным, а сотрудниками Аппарата Омбудсмана изучены выданное в отношении него заключение и основания его вынесения. Установлено, что указанные в заключении сведения о размере материального ущерба и возмещенной суммы не соответствовали официальным документам, а ранее объявленное осужденному поощрение не было принято во внимание. По выявленным обстоятельствам Омбудсманом внесено представление в Департамент исполнения наказаний при Министерстве внутренних дел.
На основании представления проведена служебная проверка и определено рассмотреть на Дисциплинарном совете вопрос о применении дисциплинарных мер в отношении ответственных сотрудников.
После этого положение осужденного К.Б. было повторно рассмотрено на основании установленных законодательством критериев при полном составе членов комиссии. В результате ему было выдано заключение о том, что он встал на путь исправления.
Впоследствии материалы в отношении осужденного были рассмотрены судом. Согласно решению суда, неотбытая часть наказания К.Б. в виде лишения свободы на основании статьи 74 Уголовного кодекса была заменена на тот же срок другим, более мягким видом наказания, после чего он был освобожден из учреждения исполнения наказания.