Тадбирда инсон ҳуқуқлари соҳасида фаолият юритаётган аёлларнинг касбий ва етакчилик салоҳиятини қўллаб-қувватлаш, уларнинг давлат ва жамият бошқаруви, хусусан, стратегик қарорларни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш жараёнларидаги иштирокини янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Бугун хотин-қизларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги иштироки гендер тенглигини таъминлашнинг муҳим кўрсаткичларидан бири ҳисобланади. Бунда гап нафақат раҳбарлик лавозимларидаги аёллар сонини ошириш, балки уларнинг муҳим қарорларни муҳокама қилиш, ишлаб чиқиш ва қабул қилишдаги таъсирчан иштирокини таъминлаш ҳақида бормоқда.
Ўзбекистонда сўнгги йилларда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларнинг сиёсий, ижтимоий ва иқтисодий фаоллигини оширишга қаратилган тизимли ислоҳотлар амалга оширилди. Жумладан, қонун, фармон ва қарорларни қабул қилишда гендер масаласи бўйича ҳуқуқий механизмлар жорий этилди. Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан 2026 йил 6 март куни Халқаро хотин-қизлар кунига бағишланган тантанали маросимда таъкидланганидек, эндиликда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларига таъсири баҳоланмай туриб бирорта қонун қабул қилинмайди.
Амалга оширилаётган ислоҳотлар халқаро рейтингларда ҳам ўз аксини топмоқда. Хусусан, Ўзбекистон Парламентлараро иттифоқнинг “Парламентдаги аёллар” рейтингида 92 поғона юқорилаб, 36-ўринни, “Гендер тенглик ва бошқарув” индексида 103-ўриндан 52-ўринни эгаллади. Жаҳон банкининг “Аёллар, бизнес ва қонун” ҳисоботида эса мамлакатимиз ўз позициясини 43 поғонага яхшилаб, 48-ўринга кўтарилди.
Шу билан бирга, хотин-қизларнинг иқтисодиёт, илм-фан ва таълимдаги иштироки ҳам кенгаймоқда. Бугун мамлакатда 230 мингга яқин тадбиркор аёл, 12 минг нафар фермер аёл ва 6 мингдан ортиқ олима фаолият юритмоқда. Олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган қизлар сони 904 мингдан ошиб, жами талабаларнинг 54 фоизини, стажёр-тадқиқотчилар ва докторантурада таҳсил олаётганларнинг эса 61 фоизини хотин-қизлар ташкил этмоқда.
Нонушта мулоқотида 20 нафардан ортиқ миллий ва хорижий етакчи аёллар — парламент вакиллари, аёл парламентарлар, давлат бошқаруви органларида масъул лавозимларда фаолият юритаётган раҳбарлар, хорижий давлатлар Омбудсманлари, халқаро ташкилотлар ва нуфузли хорижий институтлар вакиллари иштирок этди.
Норасмий ва очиқ мулоқот форматида ташкил этилган тадбирда “Аёлларнинг давлат бошқаруви ва стратегик қарорлар қабул қилиш жараёнларидаги ўрни: имкониятлар ва истиқболлар”, шунингдек, “Аёллар етакчилигини кучайтириш: ҳамкорлик, тажриба алмашинуви ва янги авлод лидерларини қўллаб-қувватлаш” мавзулари муҳокама қилинди.
Иштирокчилар ўз профессионал тажрибалари, самарали бошқарув амалиётлари, аёлларнинг қарор қабул қилиш жараёнларидаги таъсирини ошириш, шунингдек, етакчиликка интилаётган ёш мутахассис аёлларни қўллаб-қувватлаш масалалари юзасидан фикр алмашдилар.
Айниқса, ёш ҳуқуқшунос аёллар учун профессионал мулоқот ва тажриба алмашиш майдонларини кенгайтириш, миллий ва халқаро даражада муваффақият қозонган аёл лидерларнинг тажрибасидан фойдаланиш ҳамда янги авлод лидерларини шакллантириш муҳимлигига эътибор қаратилди.
Мулоқот якунида миллий ва хорижий аёл лидерлар ўртасида профессионал алоқаларни янада ривожлантириш, ёш мутахассис аёлларнинг етакчилик салоҳиятини қўллаб-қувватлаш ҳамда қарор қабул қилиш жараёнларида хотин-қизларнинг фаол ва таъсирчан иштирокини кенгайтиришга қаратилган ҳамкорликни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.

Женское лидерство в принятии решений: национальные и зарубежные женщины-лидеры за одним столом
20 августа 2026 года в Ташкенте состоялся завтрак-диалог (Breakfast Dialogue) на тему «Женское лидерство в процессе принятия решений». В нем приняли участие женщины, занимающие руководящие должности в парламенте, государственных органах и организациях, а также Омбудсманы, руководители и представители национальных правозащитных институтов из Катара, Азербайджана, Кыргызской Республики, Пакистана, Таджикистана, Египта, Малайзии, Турции и Омана, а также представители структур ООН.
В ходе мероприятия обсуждены вопросы поддержки профессионального и лидерского потенциала женщин, работающих в сфере прав человека, дальнейшего расширения их участия в государственном и общественном управлении, в частности в процессах разработки и принятия стратегических решений.
Сегодня участие женщин в государственном и общественном управлении является одним из важных показателей обеспечения гендерного равенства. При этом речь идет не только об увеличении числа женщин на руководящих должностях, но и об обеспечении их значимого и эффективного участия в обсуждении, разработке и принятии важных решений.
В последние годы в Узбекистане осуществляются системные реформы, направленные на обеспечение прав и интересов женщин, повышение их политической, социальной и экономической активности. В частности, внедрены правовые механизмы учета гендерных аспектов при принятии законов, указов и постановлений. Как отметил Президент Шавкат Мирзиёев 6 марта 2026 года на торжественной церемонии, посвященной Международному женскому дню, отныне ни один закон не будет приниматься без оценки его влияния на права и интересы женщин.
Проводимые реформы находят отражение и в международных рейтингах. В частности, Узбекистан поднялся на 92 позиции и занял 36-е место в рейтинге Межпарламентского союза «Женщины в парламенте», в Индексе гендерного равенства и управления поднялся со 103-го на 52-е место. В докладе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон» страна улучшила свои позиции на 43 пункта, поднявшись на 48-е место.
Вместе с тем расширяется участие женщин в экономике, науке и образовании. Сегодня в стране насчитывается около 230 тысяч женщин-предпринимателей, 12 тысяч женщин-фермеров и более 6 тысяч женщин-ученых. Число девушек, обучающихся в высших образовательных учреждениях, превысило 904 тысячи, что составляет 54 процента от общего числа студентов. Женщины также составляют 61 процент стажеров-исследователей и докторантов.
В завтраке-диалоге приняли участие более 20 национальных и зарубежных женщин-лидеров — представители парламентов, женщины-парламентарии, руководители, занимающие ответственные должности в органах государственного управления, Омбудсманы зарубежных стран, представители международных организаций и авторитетных зарубежных институтов.
В рамках мероприятия, организованного в формате неформального и открытого диалога, обсуждены темы «Роль женщин в государственном управлении и процессах принятия стратегических решений: возможности и перспективы», а также «Укрепление женского лидерства: сотрудничество, обмен опытом и поддержка нового поколения лидеров».
Участницы обменялись профессиональным опытом, эффективными практиками управления, мнениями по вопросам усиления влияния женщин на процессы принятия решений, а также поддержки молодых женщин-специалистов, стремящихся к лидерству.
Особое внимание было уделено расширению площадок для профессионального общения и обмена опытом молодых женщин-юристов, использованию опыта женщин-лидеров, добившихся успеха на национальном и международном уровнях, а также формированию нового поколения лидеров.
По итогам диалога отмечена важность дальнейшего развития профессиональных связей между национальными и зарубежными женщинами-лидерами, поддержки лидерского потенциала молодых женщин-специалистов, а также продолжения сотрудничества, направленного на расширение активного и эффективного участия женщин в процессах принятия решений.