Мурожаатлар гендер белгиларига кўра таҳлил қилинганда, жами мурожаатларнинг 42,1 % хотин-қизларга, 57,9% эркакларга тўғри келади.
Жами мурожаатларнинг 25,4% ижтимоий, 24,2% иқтисодий, 18,6% шахсий, 14,8 % ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда ушлаб турилган шахсларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини таъминлашга, 9,4% фуқаролик ва мурожаат қилиш ҳуқуқига, 1,3% бола ҳуқуқларига, 0,8% экологик ҳуқуқ ва 5,5% бошқа масалаларга тегишли.
Жорий йилнинг 1-чорагида Омбудсманнинг Мурожаатлар билан ишлаш бўлимига 3589 та мурожаат келиб тушган. Бу жами мурожаатларнинг 83%ни ташкил этади. Бугунги брифингда ушбу мурожаатларни кўриб чиқиш натижаларига тўхталамиз.
Ҳисобот даврида Омбудсман томонидан фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан ташкилот ҳамда мансабдор шахсларга 33 та таъсир чора шаклидаги ҳужжатлар киритилди.
2024 йил 3 ойи давомида Омбудсман томонидан фуқароларнинг мурожаатлари асосида ундирилган ҳамда ундириш белгиланган маблағлар 299,4 млн.сўмни ташкил этди. Шундан, салкам 86 млн сўм фуқароларнинг иш ҳақи ва меҳнат муносабатларига оид.
Фуқароларнинг қарздорлиги, соғлиғига етказилган зарарлар, моддий ва маънавий зарарлар ҳамда бошқа мажбурий тўловлар оқибатида юзага келган ҳуқуқий муносабатлар билан боғлиқ мурожаатлар ўрганилиши натижасида жами 85 млн 310 минг сўмдан ортиқ маблағлар мурожаатчилар фойдасига ундирилган.
Омбудсман мурожаатига асосан, хотин-қизларнинг вояга етмаган фарзандлари таъминоти учун 52 млн сўмга яқин алимент тўловлари ундирилиши таъминланди. Алимент тўлашдан бош тортган 2 нафар шахс маъмурий жавобгарликка тортилган, 3 та ҳолатда эса жиноят иши қўзғатилган.
Шунингдек, мурожаатчиларга 122 млн 400 минг сўмга яқин моддий ёрдам, тадбиркорлик билан шуғулланиш учун субсидия ва бошқа турдаги молиявий ёрдам ажратилишида кўмаклашилди.
Бундан ташқари, Қорақолпоғистон Республикасида истиқомат қилувчи оилага молиявий кўмак сифатида 700 кг кўмир берилишига эришилди.
5 та ҳолатда мурожаатчиларнинг пенсия олиш ҳуқуқи таъминланди.
Фуқароларга 5 млн 805 минг сўм миқдорида ишсизлик нафақаси тўланиши таъминланди. 7 нафар фуқаро ишга тикланди, 4 нафари иш билан таъминланди, 2 нафар шахснинг иш жойи сақланди.
Омбудсманнинг сўровига асосан Давлат меҳнат инспекцияси инспекторлари томонидан судларга ишга тиклаш ва иш ҳақини ундириш юзасидан 4 та даъво аризалар киритилди.
5 та ҳолатда иш берувчини ходимга нисбатан ноқонуний хатти-ҳаракатлари бартараф этилди.
2 нафар фуқаронинг мулкини тасарруф этиш ҳуқуқи таъминланди. 3 нафар фуқаронинг турар жойи учун кадастр ҳужжатлари расмийлаштирилида ёрдам берилди.
11 нафар фуқарога тиббий кўрикдан ўтиш ва даволаниш учун йўлланма берилиши таъминланди. 3 нафар ногиронлиги бўлган шахсларнинг ногиронлик гуруҳини белгилаш ва моддий ёрдам олиш бўйича мурожаатлари ижобий ҳал этилди. 3 нафар вояга етмаган болаларни мактабга қабул қилинишида кўмаклашилди. 5 нафар фуқаро “Аёллар дафтари” ва “Ёшлар дафтари”га киритилди.
2 та ҳолатда жиноят иши кўзғатишни рад этиш ҳақида Ички ишлар бўлимлари терговчилари томонидан қабул қилинган қарорлар прокуратура органлари томонидан бекор қилиниб, қўшимча терговга қадар текширув ҳаракатлари ўтказиш учун юборилган.
2 та ҳолатда оилавий (маиший) зўравонлик ҳамда эҳтиётсизлик орқасида баданга ўртача оғир ёки оғир шикаст етказиш бўйича жиноий иш қўзғатилди.
Омбудсман мурожаатига асосан, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг 9 нафар масъул ходимлари ўз вазифасини лозим даражада бажармаганлиги учун интизомий жавобгарликка тортилган, 3 нафар ходим эса эгаллаб турган лавозимидан озод этилган.
Омбудсман сўровига асосан, ваколатли давлат органлари томонидан масъул мансабдор шахсларнинг ҳаракатларида қонунбузилиш ҳолатлари мавжудлиги аниқланиб, 2 нафар масъулга “хайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилди.
6 нафар фуқаронинг шахсини тасдиқлашга оид ҳужжатлари расмийлаштирилишида ва чет элга чиқиш ҳуқуқи таъминланишига кўмаклашилди.
Экологик ҳуқуқларни таъминлаш бўйича Омбудсманга юборилган мурожаатларнинг ўрганилиши натижасида 2 та ҳолатда ҳуқуқбузарлар маъмурий жавобгарликка тортилган. 1 та ҳолатда МЧЖ фаолияти экологик экспертизадан ўтказилиши юзасидан огоҳлантирилган.
Омбудсман сўровига асосан, туман ҳокимлиги томонидан ўзбошимчалик билан қурилган иншоотларни буздирилиши бўйича судга даъво ариза киритилган. Тошкент шаҳар Шайхонтоҳур туманидаги маҳаллалардан биридаги ноқонуний қурилиш ишлари тўхтатилган.
Фуқороларнинг қувурларни тозалаш ва тартибга солинмаган чорраҳага светофор ўрнатиш бўйича мурожаатлари ижобий ҳал этилган.

При анализе обращений по гендерным признакам 42,1% от общего числа обращений поступило от женщин, а 57, 9% от мужчин.
Из общего числа обращений 25,4% касаются социального, 24,2% - экономического, 18,6% - личного, 14,8% - обеспечения прав и законных интересов лиц, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, 9,4% - гражданского и права на обращение, 1,3% - прав ребенка, 0,8% - экологического права и 5,5% - затрагивают иные вопросы.
В 1 квартале этого года в отдел по работе с обращениями омбудсмена поступило 3589 обращений. Это 83% от общего числа обращений. На сегодняшнем брифинге мы остановимся на результатах рассмотрения этих обращений.
За отчетный период омбудсменом внесено 33 документа в форме мер воздействия на организации и должностных лиц по восстановлению нарушенных прав граждан.
За 3 месяца 2024 года средства, взысканные омбудсманом на основании обращений граждан, а также намеченные к взысканию, составили 299,4 млн. сумов. Из них, около 86 млн сумов приходится на заработную плату граждан и трудовые отношения.
В результате изучения обращений граждан, связанных с правовыми отношениями, возникшими в результате задолженности, вреда здоровью, материального и морального вреда и других обязательных платежей, в пользу заявителей взыскано на общую сумму более 85 млн. 310 тыс. сумов.
В соответствии с поступившими обращениями к Омбудсману касательно вопросов о взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей составило около 52 млн. сумов. Кроме того, 2 лица, уклонившиеся от уплаты алиментов, были привлечены к административной ответственности, а в 3 случаях было возбуждено уголовное дело.
Также было оказано содействие в выделении 122 мил. 400 тыс. сумов, материальной помощи, субсидий для занятия предпринимательской деятельностью и других видов финансовой поддержки.
Кроме того, было достигнуто выделение 700 кг угля в качестве финансовой поддержки семье, проживающей в Республике Каракалпакстан.
В 5 случаях было обеспечено право заявителей на пенсию.
Гражданам выплачено пособие по безработице в размере 5 млн. 805 тыс. сумов. 7 граждан были восстановлены на работе, 4 трудоустроены, 2 граждан сохранили рабочее место.
По запросу Омбудсмана инспекторами Государственной инспекции труда в суды направлено 4 иска о восстановлении на работе и взыскании заработной платы. В 5 случаях были устранены противоправные действия работодателя по отношению к работнику.
Обеспечено право распоряжения имуществом 2-х граждан. Оказана помощь 3 гражданам в вопросе оформления кадастровых документов на жилые помещения.
11 гражданам предоставлено направление на медицинское освидетельствование и лечение. Положительно разрешены обращения 3-х лиц с инвалидностью по установлению группы инвалидности и получению материальной помощи. Оказано содействие в приеме в школу 3-х несовершеннолетних детей. 5 граждан были включены в "Женскую тетрадь" и "Молодежную тетрадь".
В 2 случаях решения об отказе в возбуждении уголовного дела, принятые следователями отделов внутренних дел, отменены органами прокуратуры и направлены для проведения дознавательных действий до дальнейшего расследования.
В 2 случаях было возбуждено уголовное дело о причинении средней тяжести или тяжкого вреда здоровью по признакам домашнего (бытового) насилия, а также причинение телесного повреждения по неосторожности.
На основании обращения Омбудсмана 9 ответственных сотрудников правоохранительных органов были привлечены к дисциплинарной ответственности за ненадлежащее исполнение своих обязанностей, а 3 сотрудника освобождены от занимаемой должности.
На основании запроса Омбудсмана было установлено, что в действиях ответственных должностных лиц компетентными государственными органами имеются нарушения, и 2 ответственных лица получили меру наказания в виде дисциплинарного взыскания: «выговор».
6 гражданам было оказано содействие в оформлении документов, удостоверяющих личность, и обеспечении права на выезд за границу. В результате изучения обращений к Омбудсману по обеспечению экологических прав в 2 случаях нарушители привлекались к административной ответственности. В 1 случае деятельность ООО предупреждена о проведении экологической экспертизы.
Согласно запросу Омбудсмана, районная администрация подала иск о сносе самовольных построек. Незаконные строительные работы в одной из махалли Шайхантахурского района города Ташкента приостановлены.
Также, были положительно решены обращения граждан по очистке труб и установке светофора на нерегулируемом перекрестке.