Янги Ўзбекистонда маҳкумлар ва маҳбуслар ҳуқуқларини таъминлаш
Сўнгги 9 йил ичида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида халқаро мажбуриятларни бажариш, инсон ҳуқуқларини муҳофаза қилишга оид қонунчилик ва ташкилий-ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш, халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш ҳамда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни фаоллаштириш юзасидан изчил ишлар амалга оширилди.
Бу жараёнда айниқса қийноқлар, шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муносабат ва жазо турларини қатьий тақиқлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Янгилланган Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 26-моддасида инсоннинг шаъни ва қадр-қиммати дахлсиз экани, ҳеч қандай ҳолат уларни камситиш учун асос бўла олмаслиги ҳамда ҳеч ким қийноққа, зўравонликка ёки бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муносабат ва жазога дучор этилмаслиги қатъий белгилаб қўйилган.
Қийноқларнинг олдини олишга оид янги меъёрлар жорий этилди, мавжуд нормалар такомиллаштирилди. Олий юридик кучга эга ҳужжат сифатида Конституцияда шахс ўз айбини тан олганлиги унга қарши ягона далил бўлган ҳолларда у айбдор деб топилиши ёки жазога тортилмаслиги қатъий белгилаб қўйилди. Бу нормаларнинг Конституциянинг ўзида акс эттирилиши Ўзбекистоннинг инсон қадри устуворлигини таъминлаш ва қийноқларга қарши курашишдаги қатъий позициясини намоён этади.
Ўзбекистон Республикаси Жиноят-ижроия кодексининг 4-бобида жазони ижро этувчи муассасалар ва органлар фаолияти устидан назорат ва мониторинг механизми белгиланган.
Назорат ва мониторинг тизимида давлат ҳокимияти ва бошқарув органлари билан бир қаторда парламент назорати субъекти сифатида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳам иштирок этади. Шу ўринда Омбудсман институтининг ўзига хос ва қадрли жиҳати шундаки, у мустақил фаолият юритади, аҳоли учун очиқ, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи тизимларга боғлиқ эмас, ваколатлари алоҳида қонун билан белгилаб қўйилган бўлиб, жумладан маҳкумлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида ҳам парламент легитимиятига эга.
2024 йил 15 ноябрда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонунга мувофиқ, Омбудсман ўз хоҳиши билан тарк этиб бўлмайдиган муассасаларда қийноқ ҳолатларини олдини олиш бўйича чоралар кўради. Қонунда БМТнинг Қийноқларга қарши конвенциясига факультатив протокол (OPCAT) талаблари инобатга олинган.
Статистик маълумотларга кўра, Омбудсман ҳамда Қийноқларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳлари томонидан 2021 йилда 177 та, 2022 йилда 381 та, 2023 йилда 603 та, 2024 йилда эса 902 та мониторинг ташриф амалга оширилган (2025 йилнинг биринчи ярим йиллигида — 491 та). Бу орқали қийноқларнинг олдини олиш бўйича парламент ва жамоатчилик назорати тизими йўлга қўйилди. Мониторинглар натижасида аниқланган камчиликлар юзасидан таҳлилий маълумотлар, хулосалар, тақдимномалар ва уларни бартараф этиш бўйича тавсиялар тайёрланиб, тегишли вазирлик ва идораларга юборилади. Шунингдек, мониторинглар натижалари Омбудсманнинг ҳар икки палатага тақдим этиладиган йиллик ҳисоботида ўз аксини топади.
Таъкидлаш жоизки, 2024 йилда Омбудсман тавсиясига кўра 23-сон махсус маҳкумлар шифохонасида 50 ўринли аёллар бўлими ташкил этилди. Бу бўлим замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозланиб, маҳкум аёллар учун барча зарур тиббий шароитлар яратилди.
Маълумот учун: ушбу шифохонада 2 та лаборатория ва 21 та бўлим мавжуд бўлиб, улар орасида терапия, неврология, жарроҳлик, стоматология, диагностика, сил ва бошқа йўналишлар бор. Шунингдек, у ерда мураккаб жарроҳлик амалиётлари ҳам бажарилади.
Тиббий хизматлар сифатини янада ошириш мақсадида шифохонага икки дона рентген аппарати етказиб берилди. Улардан бири — кўчма рентген аппарати бўлиб, уни бошқа муассасаларга олиб бориш ва жазони ижро этиш колонияларида қўллаш имконини беради. Бу ускуна кунiga 300 нафар маҳкумни текшириш ва аниқ хулоса бериш имкониятига эга.
Иккинчи рентген аппарати барча органларни рентгенологик текширувдан ўтказиш имконини беради. Ҳар икки ускунанинг радиация дозаси жуда паст бўлиб, бемор соғлиги учун зарарсиз ҳисобланади.
Ушбу чора-тадбирлар мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳот ва янгиланишларнинг мазмун-моҳиятини белгилайди ҳамда инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, жумладан **БМТнинг Маҳбусларга нисбатан муомала қилиш бўйича минимал стандарт қоидалари (Мандела қоидалари)**га мувофиқ инсонпарвар қамоқ шароитларини яратишга хизмат қилади.

Обеспечение прав осужденных и заключенных в Новом Узбекистане
В Узбекистане за последние 9 лет проведена системная работа по выполнению международных обязательств в сфере укрепления законодательной и организационно-правовой базы защиты прав человека, имплементации международных стандартов по правам человека в национальное законодательство и активизации сотрудничества с международными организациями по вопросам защиты прав человека, в том числе категорического недопущения случаев применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Обновленная Конституция Республики Узбекистан (статья 26) четко закрепляет, что честь и достоинство человека являются неприкосновенными, и никакие обстоятельства не могут служить основанием для унижения, а также никто не должен подвергаться пыткам, насилию, другим жестоким, бесчеловечным или унижающим достоинство видам обращения или наказания.
Внесены новые нормы по предотвращению пыток, старая редакция усовершенствована. В качестве документа высшей юридической силы Конституция твердо закрепляет, что лицо не может быть признано виновным или подвергнуто наказанию, если признание им своей вины является единственным доказательством против него. Отражение этих норм непосредственно в Конституции свидетельствует о твердой позиции Узбекистана в отношении верховенства человеческого достоинства и борьбы с пытками в стране.
В Главе 4 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Узбекистан предусмотрен механизм контроля и надзора за деятельностью учреждений и органов, исполняющих наказания.
В систему контроля и надзора наряду с другими органами государственной власти и управления в качестве парламентского контроля также входит Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман). Немаловажно здесь отметить об уникальности и ценности института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в том, что он независим, доступен людям, не связан с судебной и правоохранительной системами, обладает парламентской легитимностью в виде отдельного закона о его полномочиях, в том числе в системе защиты прав осужденных.
Согласно Закону «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)» от 15.11.2024 года Омбудсман принимает меры по предупреждению случаев применения пыток в местах, где содержащиеся лица не могут покинуть их по своей воле. В Законе учтены требования Факультативного протокола к Конвенции ООН по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Если посмотреть на цифры, мониторинговые визиты Омбудсмана и Общественных групп по предупреждению случаев применения пыток в 2021 году осуществлены - 177, в 2022 году - 381, в 2023 году - 603, то в 2024 году их количество возросло до 902 (1-полугодие 2025 года - 491). В результате которого установлен парламентский и общественный контроль по предотвращению пыток. По выявленным недостаткам в ходе мониторингов подготавливаются аналитические данные и доклады, заключения и представления, а также требования об их устранении, направляемые для рассмотрения в соответствующие министерства и ведомства. Кроме того, результаты мониторингов отражаются в ежегодном докладе Омбудсмана, представляемый в палаты Олий Мажлиса.
Необходимо отметить, что в 2024 году по рекомендации Омбудсмана в специализированной больнице для осужденных № 23 было открыто женское отделение на 50 коек. В данное отделение завезено современное медицинское оборудование и созданы все медицинские условия для женщин-осужденных.
Справочно: данная больница имеет 2 лаборатории и 21 отделений, как терапевтическое, неврологическое, хирургическое, стоматологическое, диагностическое, туберкулезное, а также здесь проводятся сложные хирургические операции.
В целях дальнейшего повышения качества оказания медицинских услуг в больницу были завезены 2 рентгеновских аппарата. Один из них - переносной рентгеновский аппарат, основной особенностью которого является возможность его доставки на другие объекты. Это дает возможность перевозить его в другие колонии исполнения наказания и использовать рентгеновский аппарат. Способен ежедневно у 300 осужденных сделать рентген и дать точное заключение.
Другой рентгеновский аппарат способен проводить рентгенологическое исследование всех органов. В связи с минимальной дозой рентгеновского излучения вред пациенту незначительный у обоих аппарата.
Все эти меры определяют суть всех осуществляемых в нашей стране реформ и преобразований служат обеспечению прав и интересов человека, в том числе обеспечению гуманных условий тюремного заключения в соответствии с Минимальными стандартными правилами ООН в отношении обращения с заключенными (Правилами Манделы).