Омбудсман делегацияси Варшавадаги тергов ҳибсхонаси фаолияти билан танишди
2026 йилнинг 1 июнь куни Варшавада хизмат сафарида бўлиб турган Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф. Эшматова бошчилигидаги делегация “Варшава-Бялоленка” тергов ҳибсхонаси фаолияти билан танишди.
Ташриф жараёнида муассаса маъмурияти томонидан ҳибсхонада сақланаётган шахслар, уларнинг ижтимоий келиб чиқиши ҳамда улар учун яратилган шароитлар ҳақида маълумот берилди.
Шунингдек, Ўзбекистон делегацияси аъзолари у ерда сақланаётган шахсларнинг яшаш ва овқатланиш жойлари, тиббий хизматдан фойдаланиш, меҳнат қилиш шароитлари, узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналари ҳамда кутубхона фаолияти билан танишди.
Ташриф якунида мазкур муассасада сақланаётган икки нафар Ўзбекистон фуқароси билан учрашув ўтказилди. Мулоқот давомида уларнинг масалалари тингланди ҳамда ҳуқуқий кўмак кўрсатиш масаласи назоратга олинди.

Делегация Омбудсмана ознакомилась с деятельностью следственного изолятора в Варшаве
1 июня 2026 года делегация во главе с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) Ф. Эшматовой, находившейся с рабочим визитом в Варшаве, ознакомилась с деятельностью следственного изолятора «Варшава-Бялоленка».
В ходе визита администрация учреждения предоставила информацию о лицах, содержащихся в следственном изоляторе, их социальном происхождении, а также об условиях, созданных для них.
Члены делегации Узбекистана также ознакомились с условиями проживания и питания содержащихся лиц, возможностями получения медицинской помощи, условиями труда, помещениями для длительных и краткосрочных свиданий, а также с деятельностью библиотеки.
По итогам визита состоялась встреча с двумя гражданами Узбекистана, содержащимися в данном учреждении. В ходе беседы были выслушаны их вопросы, а также взят на контроль вопрос оказания им правовой помощи.