Омбудсман делегацияси Варшавадаги тергов ҳибсхонаси фаолияти билан танишди
2026 йилнинг 1 июнь куни Варшавада хизмат сафарида бўлиб турган Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф. Эшматова бошчилигидаги делегация “Варшава-Бялоленка” тергов ҳибсхонаси фаолияти билан танишди.
Ташриф жараёнида муассаса маъмурияти томонидан ҳибсхонада сақланаётган шахслар, уларнинг ижтимоий келиб чиқиши ҳамда улар учун яратилган шароитлар ҳақида маълумот берилди.
Шунингдек, Ўзбекистон делегацияси аъзолари у ерда сақланаётган шахсларнинг яшаш ва овқатланиш жойлари, тиббий хизматдан фойдаланиш, меҳнат қилиш шароитлари, узоқ ва қисқа муддатли учрашув хоналари ҳамда кутубхона фаолияти билан танишди.
Ташриф якунида мазкур муассасада сақланаётган икки нафар Ўзбекистон фуқароси билан учрашув ўтказилди. Мулоқот давомида уларнинг масалалари тингланди ҳамда ҳуқуқий кўмак кўрсатиш масаласи назоратга олинди.

On 1 June 2026, a delegation led by the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), F. Eshmatova, who was on a working visit to Warsaw, familiarized itself with the activities of the “Warsaw-Białołęka” Pre-Trial Detention Facility.
During the visit, the administration of the facility provided information on the persons held in the detention facility, their social background, and the conditions created for them.
The members of the Uzbek delegation also familiarized themselves with the living and dining conditions of detainees, access to medical services, working conditions, facilities for long-term and short-term visits, as well as the operation of the library.
At the conclusion of the visit, a meeting was held with two citizens of Uzbekistan being held at the facility. During the discussion, their concerns were heard, and the issue of providing legal assistance was taken under review.