“Омбудсман соати” доирасида Навоийда ўқувчиларнинг ҳуқуқий хабардорлиги оширилмоқда
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Навоий вилоятидаги минтақавий вакили томонидан Ғозғон шаҳридаги 1, 2, 3 ва 4-сонли, шунингдек Нурота туманидаги 2, 6, 27 ва 34-сонли умумий ўрта таълим мактабларида интерактив машғулотлар ташкил этилди. Уларда жами 280 нафардан ортиқ ўқувчи иштирок этди.
Машғулотлар давомида ўқувчиларга мамлакатимизда фаолият юритувчи инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, жумладан Омбудсман, Болалар омбудсмани, Бизнес-омбудсман ташкилотларининг вазифа ва ваколатлари ҳақида тушунтиришлар берилди. Шунингдек, ҳуқуқ ва бурч тушунчаларининг ўзаро боғлиқлиги, таълим жараёнида интизом ва ички қоидаларга риоя қилишнинг аҳамияти ҳақида фикр алмашилди.
Қолаверса, Омбудсман томонидан тайёрланган “Киберхавфсизлик” ва атроф-муҳитни муҳофаза қилишга бағишланган видеодарслар, рақамли зўравонликнинг турлари, унинг салбий оқибатлари, интернетда хавфсизлик қоидалари ва кибертаҳдидларга қарши чоралар ҳақида ҳам батафсил тушунтиришлар берилди.

В Навоийской области повышается правовая осведомлённость школьников в рамках проекта «Час Омбудсмана»
Региональным представителем Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Навоийской области были организованы интерактивные занятия в общеобразовательных школах № 1, 2, 3 и 4 города Газган, а также в школах № 2, 6, 27 и 34 Нуратинского района. В мероприятиях приняли участие более 280 учащихся.
В ходе занятий школьникам была представлена информация о национальных институтах по правам человека, действующих в Узбекистане, в том числе об Омбудсмане, Детском омбудсмане и Бизнес-омбудсмане, а также об их задачах и полномочиях. Кроме того, состоялся обмен мнениями о взаимосвязи прав и обязанностей, а также о важности соблюдения дисциплины и внутренних правил в образовательном процессе.
Также были подробно разъяснены видеолекции, подготовленные Омбудсманом и посвящённые вопросам кибербезопасности и охраны окружающей среды. Учащиеся получили информацию о различных формах цифрового насилия, их негативных последствиях, правилах безопасного поведения в интернете и мерах противодействия киберугрозам.
Мероприятия прошли в интерактивном формате и сопровождались активным участием учащихся, оживлёнными обсуждениями и сессиями вопросов и ответов.