“Raqamli transformatsiya sharoitida inson huquqlari: zamonaviy yondashuvlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurgan xorijiy davlatlar Ombudsmanlari, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar va xalqaro tashkilotlar vakillari Oliy Majlis Senatida bo‘lib, Senat Raisi Tanzila Narbayeva bilan uchrashdilar.
Muloqotda inson huquq va erkinliklarini samarali himoya qilish, parlamentlar, Ombudsmanlar va milliy inson huquqlari institutlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, o‘zaro tajriba almashish masalalari muhokama qilindi.
Xorijiy mehmonlar O‘zbekistonda inson huquqlarini taʼminlash, jumladan, ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish, gender tenglikni taʼminlash hamda inson huquqlarini kafolatlash mexanizmlarini takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlarni eʼtirof etdilar.
Uchrashuvda inson huquqlarini taʼminlash sohasida xalqaro tajribani o‘rganish, professional muloqotni davom ettirish va dolzarb masalalarga birgalikda yechim topish muhimligi taʼkidlandi.

Участники международной конференции посетили Сенат Олий Мажлиса
Омбудсманы зарубежных государств, представители национальных правозащитных институтов и международных организаций, прибывшие в Узбекистан для участия в международной конференции на тему «Права человека в условиях цифровой трансформации: современные подходы», посетили Сенат Олий Мажлиса и встретились с Председателем Сената Танзилой Нарбаевой.
В ходе встречи обсуждены вопросы эффективной защиты прав и свобод человека, укрепления сотрудничества между парламентами, Омбудсманами и национальными правозащитными институтами, а также взаимного обмена опытом.
Зарубежные гости отметили проводимые в Узбекистане реформы в сфере обеспечения прав человека, в том числе защиты прав женщин и детей, обеспечения гендерного равенства, а также совершенствования механизмов обеспечения гарантий прав человека.
На встрече была подчеркнута важность изучения международного опыта в сфере обеспечения прав человека, продолжения профессионального диалога и совместного поиска решений актуальных вопросов.