Qashqadaryoda murojaatlar ko‘p kelib tushayotgan hududlar bilan manzilli ishlash yo‘lga qo‘yildi
Rejaga muvofiq, jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan murojaatlar mahallalar kesimida tahlil qilinib, murojaatlar soni yuqori bo‘lgan hududlar aniqlandi. Har bir hududga u yerda ko‘p ko‘tarilgan masalalardan kelib chiqib tegishli davlat tashkilotlari va idoralar biriktirildi. Ularga murojaatlarning kelib chiqish sabablarini joyida o‘rganish va masalalarni manzilli hal etish vazifasi yuklatildi.
Joriy yilning 8-iyulidan bugungi kunga qadar tumanda 37 marotaba sayyor qabul va uchrashuv o‘tkazildi. Ular tumandagi 74 ta mahallaning 25 tasini qamrab oldi.
Sayyor qabullar davomida 137 ta masala bo‘yicha murojaat qabul qilindi. Shundan 52 tasi ko‘rib chiqilib, 40 tasi, ya’ni 76 foizi ijobiy hal etildi, 12 tasi bo‘yicha huquqiy tushuntirish berildi. Qolgan 85 ta murojaat hozirda o‘rganish jarayonida.
Tahlillarga ko‘ra, murojaatlarning asosiy qismi nafaqa tayinlash, moddiy yordam va pensiya, kadastr hujjatlarini rasmiylashtirish, aliment va qarz undirish, ijro ishi yuritish, shuningdek, kredit, bank xizmatlari hamda soliq masalalariga taalluqli.
Sayyor qabullar va tegishli tashkilotlarni hududlarga biriktirish orqali murojaatlarda ko‘tarilgan masalalarni fuqarolar yashaydigan joyning o‘zida o‘rganish va hal etish choralari ko‘rilmoqda.

В связи с этим разработан план мероприятий по организации образцовой деятельности регионального представителя Омбудсмана в Касанском районе. Реализация плана осуществляется во взаимодействии с хокимиятом области, Кенгашем народных депутатов Кашкадарьинской области и региональным представителем Омбудсмана.
В соответствии с планом обращения физических и юридических лиц проанализированы в разрезе махаллей, определены территории с наибольшим количеством обращений. За каждой такой территорией закреплены соответствующие государственные органы и ведомства с учётом наиболее часто поднимаемых вопросов. Им поручено изучать причины возникновения обращений непосредственно на местах и принимать адресные меры по их разрешению.
В период с 8 июля текущего года по настоящее время в районе проведено 37 выездных приёмов и встреч, которыми охвачены 25 из 74 махаллей района.
В ходе выездных приёмов принято 137 обращений. Из них 52 рассмотрены, по 40 обращениям, или 76 процентам, вопросы решены положительно, по 12 даны правовые разъяснения. Остальные 85 обращений находятся на стадии рассмотрения.
По результатам анализа установлено, что основная часть обращений касается назначения пособий, оказания материальной помощи и пенсионного обеспечения, оформления кадастровых документов, взыскания алиментов и задолженности, исполнительного производства, а также вопросов кредитования, банковских услуг и налогообложения.
Посредством проведения выездных приёмов и закрепления ответственных организаций за соответствующими территориями принимаются меры по рассмотрению и решению вопросов, поднятых в обращениях, непосредственно по месту жительства граждан.