Oliy sud Plenumi majlisida muhim qaror loyihalari ko‘rib chiqildi
2026 yilning 3 iyul kuni Oliy sud Plenumining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Mazkur majlisda Oliy Majlis Senati aʼzolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman), Oliy Majlisning Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani), Oliy sud va quyi sudlarning sudyalari, Bosh prokuror, Konstitutsiyaviy sud, Sudyalar oliy kengashi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Sudyalar assotsiatsiyasi va Advokatlar palatasi raislari, manfaatdor vazirlik va idoralar vakillari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar masʼul xodimlari, huquqshunos olimlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ham ishtirok etdi.
Majlisda Oliy sud Plenumining “Sudlar tomonidan fuqaroni muomala layoqati cheklangan yoki muomalaga layoqatsiz deb topish bilan bog‘liq ishlarni ko‘rib chiqish amaliyoti to‘g‘risida", "Fuqarolik, maʼmuriy va iqtisodiy sudlar tomonidan daʼvoni taʼminlash (dastlabki himoya) choralarini ko‘rishning ayrim masalalari to‘g‘risida", “O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy xo‘jalik sudi Plenumining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qarorlari loyihalari ko‘rib chiqildi.
Ombudsman F.Eshmatova “Sudlar tomonidan fuqaroni muomala layoqati cheklangan yoki muomalaga layoqatsiz deb topish bilan bog‘liq ishlarni ko‘rib chiqish amaliyoti to‘g‘risida"gi qaror loyihasi bo‘yicha so‘zga chiqdi.
O‘z nutqida Ombudsman mamlakatda amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlarining markazida inson qadri, huquq va erkinliklarini taʼminlash ustuvor vazifa ekanini taʼkidladi. Shu nuqtai nazardan, fuqaroni muomala layoqati cheklangan yoki muomalaga layoqatsiz deb topish bilan bog‘liq ishlarni ko‘rib chiqishda yagona sud amaliyotini shakllantirish, qonun normalarini aniq va bir xilda qo‘llash muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Mazkur qaror loyihasi sud qarorlarining qonuniy, asosli va adolatli bo‘lishini taʼminlash, shu orqali inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishga xizmat qilishi bildirildi.
Ombudsman Oliy sud Plenumi qarorlari loyihalari yuzasidan doimiy ravishda o‘z takliflarini kiritib boradi. Mazkur qaror loyihasi bo‘yicha ham inson huquqlari va fuqarolarning qonuniy manfaatlarini taʼminlashga qaratilgan takliflar berilgan.

На заседании Пленума Верховного суда рассмотрены проекты важных постановлений
3 июля 2026 года состоялось очередное заседание Пленума Верховного суда. В нем приняли участие члены Сената Олий Мажлиса и депутаты Законодательной палаты, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман), Уполномоченный Олий Мажлиса по правам ребенка (Детский омбудсман), судьи Верховного суда и судов нижестоящих инстанций, Генеральный прокурор, представители Конституционного суда, Высшего судейского совета, Комитета по делам семьи и женщин, Ассоциации судей, Палаты адвокатов, заинтересованных министерств и ведомств, правоохранительных органов, ученые-правоведы, а также представители средств массовой информации.
В ходе заседания были рассмотрены проекты постановлений Пленума Верховного суда «О практике рассмотрения судами дел, связанных с признанием гражданина ограниченно дееспособным или недееспособным», «О некоторых вопросах применения судами по гражданским, административным и экономическим делам мер по обеспечению иска (предварительной защиты)», а также «О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан и Пленума Высшего хозяйственного суда Республики Узбекистан».
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова выступила по проекту постановления «О практике рассмотрения судами дел, связанных с признанием гражданина ограниченно дееспособным или недееспособным».
В своем выступлении Омбудсман подчеркнула, что обеспечение достоинства человека, его прав и свобод является приоритетом проводимых в стране судебно-правовых реформ. В этой связи было отмечено, что формирование единообразной судебной практики и последовательное применение норм законодательства при рассмотрении данной категории дел имеют важное значение. Подчеркивалось, что принятие данного постановления будет способствовать обеспечению законности, обоснованности и справедливости судебных решений, а также надежной защите прав, свобод и законных интересов человека.
Омбудсман на постоянной основе вносит предложения по проектам постановлений Пленума Верховного суда. По данному проекту также были представлены предложения, направленные на обеспечение прав человека и законных интересов граждан.
Следует отметить, что заседание Пленума впервые транслировалось в прямом эфире через Портал интерактивных услуг Верховного суда.