Oliy sud Plenumi majlisida muhim qaror loyihalari ko‘rib chiqildi
2026 yilning 3 iyul kuni Oliy sud Plenumining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Mazkur majlisda Oliy Majlis Senati aʼzolari va Qonunchilik palatasi deputatlari, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman), Oliy Majlisning Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani), Oliy sud va quyi sudlarning sudyalari, Bosh prokuror, Konstitutsiyaviy sud, Sudyalar oliy kengashi, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi, Sudyalar assotsiatsiyasi va Advokatlar palatasi raislari, manfaatdor vazirlik va idoralar vakillari, huquqni muhofaza qiluvchi organlar masʼul xodimlari, huquqshunos olimlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ham ishtirok etdi.
Majlisda Oliy sud Plenumining “Sudlar tomonidan fuqaroni muomala layoqati cheklangan yoki muomalaga layoqatsiz deb topish bilan bog‘liq ishlarni ko‘rib chiqish amaliyoti to‘g‘risida", "Fuqarolik, maʼmuriy va iqtisodiy sudlar tomonidan daʼvoni taʼminlash (dastlabki himoya) choralarini ko‘rishning ayrim masalalari to‘g‘risida", “O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy xo‘jalik sudi Plenumining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qarorlari loyihalari ko‘rib chiqildi.
Ombudsman F.Eshmatova “Sudlar tomonidan fuqaroni muomala layoqati cheklangan yoki muomalaga layoqatsiz deb topish bilan bog‘liq ishlarni ko‘rib chiqish amaliyoti to‘g‘risida"gi qaror loyihasi bo‘yicha so‘zga chiqdi.
O‘z nutqida Ombudsman mamlakatda amalga oshirilayotgan sud-huquq islohotlarining markazida inson qadri, huquq va erkinliklarini taʼminlash ustuvor vazifa ekanini taʼkidladi. Shu nuqtai nazardan, fuqaroni muomala layoqati cheklangan yoki muomalaga layoqatsiz deb topish bilan bog‘liq ishlarni ko‘rib chiqishda yagona sud amaliyotini shakllantirish, qonun normalarini aniq va bir xilda qo‘llash muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi. Mazkur qaror loyihasi sud qarorlarining qonuniy, asosli va adolatli bo‘lishini taʼminlash, shu orqali inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ishonchli himoya qilishga xizmat qilishi bildirildi.
Ombudsman Oliy sud Plenumi qarorlari loyihalari yuzasidan doimiy ravishda o‘z takliflarini kiritib boradi. Mazkur qaror loyihasi bo‘yicha ham inson huquqlari va fuqarolarning qonuniy manfaatlarini taʼminlashga qaratilgan takliflar berilgan.

On 3 July 2026, the regular session of the Plenum of the Supreme Court was held. The meeting was attended by members of the Senate and deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), the Commissioner of the Oliy Majlis for the Rights of the Child (Children's Ombudsman), judges of the Supreme Court and lower courts, the Prosecutor General, representatives of the Constitutional Court, the Supreme Judicial Council, the Committee on Family and Women, the Judges' Association, the Chamber of Advocates, relevant ministries and agencies, law enforcement bodies, legal scholars, and representatives of the mass media.
During the session, the participants considered the draft resolutions of the Plenum of the Supreme Court entitled "On the Judicial Practice of Considering Cases Related to Declaring a Citizen to Have Limited Legal Capacity or to Be Legally Incapacitated," "On Certain Issues Concerning the Application of Interim Measures (Preliminary Protection) by Civil, Administrative and Economic Courts," and "On Introducing Amendments and Additions to Certain Resolutions of the Plenum of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan and the Plenum of the Higher Economic Court of the Republic of Uzbekistan."
The Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, delivered remarks on the draft resolution concerning the judicial practice of cases related to declaring a citizen to have limited legal capacity or to be legally incapacitated.
In her address, the Ombudsman emphasized that ensuring human dignity, rights and freedoms remains the central priority of the ongoing judicial and legal reforms in the country. In this regard, she noted the importance of establishing uniform judicial practice and ensuring consistent application of legal provisions in cases concerning legal capacity. It was stressed that the adoption of the draft resolution would contribute to the legality, soundness and fairness of court decisions, thereby strengthening the protection of human rights, freedoms and legitimate interests.
The Ombudsman regularly submits proposals on draft resolutions of the Plenum of the Supreme Court. Recommendations aimed at strengthening the protection of human rights and the legitimate interests of citizens were also presented with respect to this draft resolution.
It is noteworthy that, for the first time, the Plenum session was broadcast live through the Supreme Court's Interactive Services Portal.