Ombudsman va BMT Taraqqiyot dasturi 2026 yilga mo‘ljallangan qo‘shma ish rejasini muhokama qildi
2026 yilning 2 iyul kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii va uning o‘rinbosari bilan uchrashdi.
Muloqotda BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan «O‘zbekistonda qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilishni mustahkamlash» loyihasining 2026 yilga mo‘ljallangan ish rejasi muhokama qilindi.
Xususan, aholining huquqiy xabardorligini oshirish, loyiha doirasida xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan trening va seminarlar hamda hamkorlikdagi xalqaro tadbirlar bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda qonun ustuvorligini taʼminlash va inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi hamkorlikni izchil davom ettirishga tayyorlik bildirildi.

Ombudsman and UNDP Discuss Joint Work Plan for 2026
On 2 July 2026, the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, met with Akiko Fujii, UNDP Resident Representative in Uzbekistan, and her Deputy.
The meeting focused on the 2026 work plan for the joint project, "Strengthening the Rule of Law and Protection of Human Rights in Uzbekistan," implemented in cooperation with the United Nations Development Programme (UNDP).
The parties discussed activities aimed at increasing public legal awareness, organizing training sessions and seminars to strengthen the capacity of staff within the framework of the project, as well as holding joint international events.
The meeting reaffirmed both sides' commitment to continuing their cooperation in support of reforms aimed at strengthening the rule of law and protecting human rights in Uzbekistan.