Ombudsman va BMT Taraqqiyot dasturi 2026 yilga mo‘ljallangan qo‘shma ish rejasini muhokama qildi
2026 yilning 2 iyul kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii va uning o‘rinbosari bilan uchrashdi.
Muloqotda BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan «O‘zbekistonda qonun ustuvorligi va inson huquqlarini himoya qilishni mustahkamlash» loyihasining 2026 yilga mo‘ljallangan ish rejasi muhokama qilindi.
Xususan, aholining huquqiy xabardorligini oshirish, loyiha doirasida xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan trening va seminarlar hamda hamkorlikdagi xalqaro tadbirlar bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda qonun ustuvorligini taʼminlash va inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi hamkorlikni izchil davom ettirishga tayyorlik bildirildi.

Омбудсман и Программа развития ООН обсудили совместный план работы на 2026 год
2 июля 2026 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова провела встречу с Постоянным представителем Программы развития ООН (ПРООН) в Узбекистане Акико Фудзии и ее заместителем.
В ходе встречи был обсужден план работы на 2026 год по совместному проекту «Укрепление верховенства права и защиты прав человека в Узбекистане», реализуемому в сотрудничестве с ПРООН.
В частности, стороны рассмотрели вопросы повышения правовой осведомленности населения, организации тренингов и семинаров, направленных на повышение квалификации сотрудников в рамках проекта, а также проведения совместных международных мероприятий.
По итогам встречи была подтверждена готовность к дальнейшему последовательному развитию сотрудничества в целях поддержки реформ, направленных на обеспечение верховенства права и защиту прав человека в Узбекистане.