Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish Sirdaryo viloyati hududiy markazida uchrashuv o’tkazildi
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tashabbusi bilan yo‘lga qo‘yilgan “Tenglik va hurmat” platformasi doirasida Sirdaryo viloyatida zoʻravonlikka uchragan ayollar bilan muloqot qilindi.
Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish Sirdaryo viloyati hududiy markazida tashkil etilgan “Huquqiy yordam avtobusi” tadbirida Ombudsmanning Sirdaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili, viloyat Kambagʻallikni qisqartirish va bandlik boshqarmasi, viloyat Maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi, Guliston shahar IIB hamda Guliston davlat universiteti psixologi ishtirok etdi.
Ayni paytda mazkur markazda farzandlari bilan birga 8 nafar ayol yashamoqda. Uchrashuv davomida ularning muammolari tinglanib, ularga davlat himoyasi, huquqiy va psixologik ko‘mak, shuningdek ishlash, tadbirkorlik bilan shugʻullanish va uy-joy masalalari bo‘yicha mavjud imkoniyatlar haqida tushuntirishlar berildi.
Uchrashuvdan keyin ular bilan alohida suhbat o‘tkazilib, murojaatlari qabul qilindi. Xususan, ular tomonidan ko‘tarilgan masalalarning barchasi bo‘yicha aniq choralar belgilab olindi.
Muloqot chogʻida nafaqat jabrlanuvchilarni qoʻllab-quvvatlash, balki zoʻravonlikka yoʻl qoʻygan shaxslar bilan profilaktik va tarbiyaviy ishlarni kuchaytirish muhimligi ham taʼkidlandi.
Tadbir yakunida markazdagi ayollar bilan tajribali psixologlar tomonidan yakka tartibda ish olib borilib, ularning ruhiy holatini tiklash va psixologik qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan ishlar amalga oshirildi.

A meeting was held at the Syrdarya Regional Territorial Center for Women’s Rehabilitation and Adaptation
Within the framework of the "Equality and Respect" platform launched at the initiative of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), a meeting was held with women affected by violence in the Sirdarya region.
The event, entitled "Legal Aid Bus," was organized at the Sirdarya Regional Centre for the Rehabilitation and Adaptation of Women. It was attended by the Ombudsman's Regional Representative in the Sirdarya Region, representatives of the Regional Department for Poverty Reduction and Employment, the Regional Department of Preschool and School Education, the Gulistan City Department of Internal Affairs, and a psychologist from Gulistan State University.
Currently, eight women, together with their children, are residing at the Centre. During the meeting, their concerns were heard, and they were provided with information on state protection, legal and psychological assistance, as well as existing opportunities related to employment, entrepreneurship, and housing.
Following the meeting, individual interviews were conducted with the women, and their appeals were received. In particular, specific measures were identified in relation to all the issues they raised.
During the discussion, it was also emphasized that, in addition to supporting victims, it is important to strengthen preventive and educational work with persons who have committed acts of violence.
At the conclusion of the event, experienced psychologists conducted individual sessions with the women at the Centre aimed at restoring their psychological well-being and providing psychological support.