Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tashabbusi bilan aholining huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan “Ombudsman maktabi” platformasi doirasida hududlarda aholi bilan ochiq muloqotlar o‘tkazilmoqda.
Navbatdagi ochiq muloqotlar Xorazm, Farg‘ona, Buxoro, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida o‘tkazildi. Dastlab, murojaatlar tahlil qilinib, har bir hudud uchun dolzarb masalalar aniqlandi va tegishli mas’ul idora vakillari jalb etildi.
Tadbirlar davomida 800 nafarga yaqin fuqarolar qamrab olindi. Jumladan, Buxoro viloyati Romitan tumanidagi “Mug‘oncha”, Samarqand viloyati Paxtachi tumanidagi “Burqut”, “Mirzo Salimiy”, “Istiqlol”, “Yangiobod”, “Toshko‘prik” va “Tadbirkor”, Jomboy tumanidagi “Mustaqillik”, “Beshbola”, “Dehqonobod”, “Nurafshon”, “Navoiy” va “Sharq yulduzi”, Farg‘ona viloyati O‘zbekiston tumanidagi “Qudash”, “Konizar”, “Sho‘rsuv”, “Nursux”, “O‘qchi” va “Oxunboboyev”, Surxondaryo viloyati Termiz shahridagi “Shodlik”, “Ma’rifat”, “Eski shahar”, “Tuproq qo‘rg‘on”, “Gulira’no”, “Bog‘zor”, “Tinchlik”, “Alpomish”, “Majnuntol” va “Guliston” mahallalarida yashovchi fuqarolar ishtirok etdi.
Uchrashuvlar davomida ishtirokchilarga kiberxavfsizlik, moliyaviy firibgarliklarning oldini olish, mehnat sohasidagi huquq va kafolatlar, shuningdek mehnat migratsiyasi bilan bog‘liq qonunchilik tartiblari, ijtimoiy himoya yuzasidan tushuntirishlar berildi.
Ochiq muloqotlardan so‘ng, Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillarining sayyor qabullari ham o‘tkazilib, fuqarolar murojaatlari qabul qilindi.
Shuningdek, Samarqand davlat chet tillar instituti hamda Xorazm viloyati Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazi narkologiya xizmati filialida ham “Ombudsman maktabi” tadbirlari o‘tkazildi.
Tadbir savol-javob va erkin muloqot shaklida o‘tdi. Ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga mutaxassislar tomonidan javoblar berildi.

Within the framework of the “Ombudsman School” platform, initiated by the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), open dialogues with the public are being conducted in the regions with the aim of increasing legal awareness among the population.
The latest open dialogues were held in the Khorezm, Fergana, Bukhara, Samarkand and Surkhandarya regions. Initially, appeals were analyzed, pressing issues specific to each region were identified, and representatives of the relevant responsible agencies were engaged.
During the events, nearly 800 citizens were covered. In particular, residents of the “Mug‘oncha” mahalla in Romitan district of Bukhara region; the “Burqut”, “Mirzo Salimiy”, “Istiqlol”, “Yangiobod”, “Toshko‘prik” and “Tadbirkor” mahallas in Pakhtachi district, and the “Mustaqillik”, “Beshbola”, “Dehqonobod”, “Nurafshon”, “Navoiy” and “Sharq yulduzi” mahallas in Jomboy district of Samarkand region; the “Qudash”, “Konizar”, “Sho‘rsuv”, “Nursux”, “O‘qchi” and “Oxunboboyev” mahallas in O‘zbekiston district of Fergana region; and the “Shodlik”, “Ma’rifat”, “Eski shahar”, “Tuproq qo‘rg‘on”, “Gulira’no”, “Bog‘zor”, “Tinchlik”, “Alpomish”, “Majnuntol” and “Guliston” mahallas in Termiz city of Surkhandarya region took part in the events.
During the meetings, participants were provided with information on cybersecurity, prevention of financial fraud, rights and guarantees in the field of labour, legislative procedures related to labour migration, as well as issues of social protection.
Following the open dialogues, mobile receptions of the Ombudsman’s regional representatives were also held, during which citizens’ appeals were received.
In addition, “Ombudsman School” events were conducted at Samarkand State Institute of Foreign Languages and at the Narcology Service Branch of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Centre for Mental Health in Khorezm region.
The event was held in the form of a question-and-answer session and open dialogue. Specialists provided answers to the questions raised by participants.