Ombudsman tashabbusi bilan tashkil etilgan mazkur tadbirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) instituti vakillari, Ichki ishlar akademiyasi Jazoni ijro etish faoliyati kafedrasi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi “Komplaens-nazorat” tizimini joriy etish va ichki nazorat bo‘linmalari faoliyatini tartibga solish boshqarmasi vakillari hamda Markaziy tergov hibsxonasi ma’muriyati va xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirda Ombudsmanning qiynoqqa solish holatlarining oldini olishga qaratilgan faoliyati, ushbu yo‘nalishda qabul qilingan xalqaro va milliy qonunchilik hujjatlarining mazmun-mohiyati haqida ma’lumot berildi. Xususan, BMTning Qiynoqlarga qarshi konvensiyasi talablari hamda ularning milliy qonunchilikda aks etishi yuzasidan tushunchalar berildi.
Davra suhbatida qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha amaliy choralar, jumladan, huquqni muhofaza qiluvchi organlar faoliyatida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, ichki nazorat mexanizmlarini kuchaytirish, xodimlar mas’uliyatini oshirish, korrupsiya holatlariga yo‘l qo‘ymaslik hamda xizmat jarayonida inson huquqlariga qat’iy rioya etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

В мероприятии, организованном по инициативе Омбудсмана, приняли участие представители института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана), кафедры деятельности по исполнению наказаний Академии Министерства внутренних дел, представители Управления по внедрению системы «Комплаенс-контроль» и регулированию деятельности подразделений внутреннего контроля Агентства по противодействию коррупции, а также руководство и сотрудники Центрального следственного изолятора.
В ходе мероприятия была представлена информация о деятельности Омбудсмана, направленной на предупреждение пыток, а также о сущности и значении международных и национальных нормативно-правовых документов, принятых в данной сфере. В частности, были даны разъяснения по требованиям Конвенции ООН против пыток и их отражению в национальном законодательстве.
В рамках круглого стола особое внимание было уделено практическим мерам по предупреждению пыток, включая обеспечение открытости и прозрачности деятельности правоохранительных органов, усиление механизмов внутреннего контроля, повышение ответственности сотрудников, недопущение коррупционных проявлений, а также строгое соблюдение прав человека в процессе служебной деятельности.