Surxondaryoda nogironlik nafaqasini olishdagi to‘siq Ombudsman ko‘magi bilan bartaraf etildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Surxondaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili qabulida Jarqo‘rg‘on tumanida yashovchi fuqaro B.E. farzandining nogironligini uzaytirish va nogironlik nafaqasini olishda amaliy yordam so‘rab murojaat qildi.
Murojaatda qayd etilishicha, uning farzandi I.E. og‘ir xastaligi sababli 2024 yil 28 oktyabr kuni 1-guruh nogironligi olib, mazkur nogironlikning amal qilish muddati tugashi arafasida qayta tibbiy ko‘riklardan o‘tkazilgan va hujjatlari belgilangan tartibda tegishli komissiyaga taqdim etilgan.
Biroq fuqaroning aytishicha, ichki ishlar organlari tomonidan vaqtincha ro‘yxatga qo‘yilgani haqidagi qonuniy dalolatnoma elektron tizimda ko‘rinmagani vaj qilinib, farzandiga nogironlikni uzaytirish masalasi cho‘zilib ketgan. Natijada u nogironlik nafaqasini ham ololmagan.
Murojaat Ombudsmanning Surxondaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan nazoratga olinib, viloyat sog‘liqni saqlash tizimi masʼullari bilan birgalikda o‘rganildi. Shundan so‘ng fuqaroning hujjatlari qayta rasmiylashtirilib, tegishli tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasiga qayta yuborildi.
Ko‘rilgan amaliy choralar natijasida 2026 yildan boshlab fuqaro I.E.ga 1-guruh nogironligi qayta belgilandi va murojaat ijobiy hal etildi.

Obstacle to Receiving Disability Benefits Removed in Surkhandarya with Ombudsman’s Assistance
A citizen, B.E., residing in Jarkurgan district, appealed during a reception held by the Ombudsman’s regional representative in Surkhandarya region, requesting practical assistance in extending his child’s disability status and obtaining disability benefits.
According to the appeal, his child, I.E., was assigned Group I disability on October 28, 2024, due to a serious illness. As the validity period of the disability was nearing its expiration, the child underwent a repeated medical examination, and the relevant documents were submitted to the competent commission in accordance with established procedures.
However, as stated by the applicant, the process of extending the disability status was delayed due to the absence of information in the electronic system regarding temporary registration issued by internal affairs bodies. As a result, the child was unable to receive disability benefits.
The appeal was taken under control by the Ombudsman’s regional representative in Surkhandarya region and reviewed in cooperation with relevant officials of the regional healthcare system. Subsequently, the documents were reprocessed and resubmitted to the appropriate medical and social expert commission.
As a result of the measures taken, starting from 2026, Group I disability was re-established for I.E., and the appeal was resolved positively.