Surxondaryoda nogironlik nafaqasini olishdagi to‘siq Ombudsman ko‘magi bilan bartaraf etildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Surxondaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili qabulida Jarqo‘rg‘on tumanida yashovchi fuqaro B.E. farzandining nogironligini uzaytirish va nogironlik nafaqasini olishda amaliy yordam so‘rab murojaat qildi.
Murojaatda qayd etilishicha, uning farzandi I.E. og‘ir xastaligi sababli 2024 yil 28 oktyabr kuni 1-guruh nogironligi olib, mazkur nogironlikning amal qilish muddati tugashi arafasida qayta tibbiy ko‘riklardan o‘tkazilgan va hujjatlari belgilangan tartibda tegishli komissiyaga taqdim etilgan.
Biroq fuqaroning aytishicha, ichki ishlar organlari tomonidan vaqtincha ro‘yxatga qo‘yilgani haqidagi qonuniy dalolatnoma elektron tizimda ko‘rinmagani vaj qilinib, farzandiga nogironlikni uzaytirish masalasi cho‘zilib ketgan. Natijada u nogironlik nafaqasini ham ololmagan.
Murojaat Ombudsmanning Surxondaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan nazoratga olinib, viloyat sog‘liqni saqlash tizimi masʼullari bilan birgalikda o‘rganildi. Shundan so‘ng fuqaroning hujjatlari qayta rasmiylashtirilib, tegishli tibbiy-ijtimoiy ekspert komissiyasiga qayta yuborildi.
Ko‘rilgan amaliy choralar natijasida 2026 yildan boshlab fuqaro I.E.ga 1-guruh nogironligi qayta belgilandi va murojaat ijobiy hal etildi.

В Сурхандарьинской области устранено препятствие в получении пособия по инвалидности при содействии Омбудсмана
На приёме регионального представителя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по Сурхандарьинской области гражданин Б.Э., проживающий в Джаркурганском районе, обратился с просьбой оказать практическую помощь в продлении инвалидности его ребёнка и получении пособия по инвалидности.
В обращении отмечено, что его ребёнок И.Э. в связи с тяжёлым заболеванием 28 октября 2024 года получил инвалидность I группы. В связи с истечением срока инвалидности он был повторно направлен на медицинское обследование, а документы в установленном порядке представлены в соответствующую комиссию.
Однако, по словам заявителя, из-за отсутствия в электронной системе сведений о временной регистрации, оформленной органами внутренних дел, рассмотрение вопроса о продлении инвалидности затянулось. В результате ребёнок не смог получать пособие по инвалидности.
Обращение было взято на контроль региональным представителем Омбудсмана по Сурхандарьинской области и изучено совместно с ответственными лицами системы здравоохранения области. После этого документы были повторно оформлены и направлены в соответствующую медико-социальную экспертную комиссию.
В результате принятых мер с 2026 года гражданину И.Э. вновь установлена инвалидность I группы, обращение решено положительно.