Navbatdagi mashg‘ulotlar Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Andijon, Xorazm, Qashqadaryo, Sirdaryo, Namangan, Navoiy, Samarqand viloyatlari hamda Toshkent shahridagi mintaqaviy vakillari tomonidan o‘tkazildi. Ularda 1200 nafardan ortiq o‘quvchi qamrab olindi.
Darslar Andijon viloyati Andijon shahridagi 31-, 43-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi, Xorazm viloyati Yangibozor tumanidagi 33-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi, Urganch tumanidagi 36-, 38-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi, Toshkent shahri Mirobod tumanidagi 83-sonli maktab, Shayxontohur tumanidagi 59-sonli maktab, Yakkasaroy tumanidagi 135-sonli maktab, Qashqadaryo viloyati Yakkabog‘ tumanidagi 23-, 60-, 90-sonli umumtaʼlim maktablari, Sirdaryo viloyati Mirzaobod tumanidagi 5-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi, Namangan viloyati Mingbuloq tumanidagi 14-, 38-, 47-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi, Navoiy viloyati Navbahor tumanidagi 2-, 4-, 5-, 6-sonli maktablar, Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumanidagi 72-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabi, Ishixon tumanidagi 30- hamda 1-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktablarida tashkil etildi.
Darslar anʼanaviy maʼruza shaklida emas, balki interaktiv metodlar, video darslar, o‘quvchilar bilan ochiq muloqot va hayotiy misollar asosida o‘tkazildi. Ularda bolalar va yoshlar huquqlari, shaxsiy daxlsizlik, taʼlim olish huquqi, burch va masʼuliyat tushunchalari, shuningdek, raqamli muhitda o‘zini himoya qilish, kiberbullingning oldini olish va internetdan xavfsiz foydalanish, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar faoliyati kabi mavzular muhokama qilindi.
Mashg‘ulotlar davomida o‘quvchilar turli keyslar orqali huquqiy vaziyatlarni tahlil qilish, muammoli holatlarda to‘g‘ri yo‘l tutish, o‘z huquqi buzilganda qaysi tashkilotlarga murojaat qilish mumkinligi haqida amaliy maʼlumotlarga ega bo‘ldilar.

Очередные занятия проведены региональными представителями Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Андижанской, Хорезмской, Кашкадарьинской, Сырдарьинской, Наманганской, Навоийской, Самаркандской областях, а также в городе Ташкенте. В них приняли участие более 1200 учащихся.
Занятия были организованы в общеобразовательных школах №31 и №43 города Андижана Андижанской области, школе №33 Янгибазарского района Хорезмской области, школах №36 и №38 Ургенчского района, школе №83 Мирабадского района, школе №59 Шайхантахурского района, школе №135 Яккасарайского района города Ташкента, школах №23, №60 и №90 Яккабагского района Кашкадарьинской области, школе №5 Мирзаабадского района Сырдарьинской области, школах №14, №38 и №47 Мингбулакского района Наманганской области, школах №2, №4, №5 и №6 Навбахорского района Навоийской области, школе №72 Пастдаргомского района, а также школах №30 и №1 Ишиханского района Самаркандской области.
Занятия проводились не в традиционной лекционной форме, а с использованием интерактивных методов, видеоматериалов, открытого диалога с учащимися и на основе жизненных примеров. В ходе занятий обсуждались вопросы прав детей и молодёжи, личной неприкосновенности, права на образование, понятий долга и ответственности, а также темы защиты в цифровой среде, предотвращения кибербуллинга и безопасного использования интернета, деятельности национальных институтов по правам человека.
В ходе занятий учащиеся на основе различных кейсов приобрели практические навыки анализа правовых ситуаций, правильного поведения в сложных обстоятельствах, а также получили информацию о том, в какие организации следует обращаться в случае нарушения их прав.