“O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi Qonunning 43-moddasiga muvofiq, Ombudsmanning mintaqaviy vakili hududda inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish holati to‘g‘risida Ombudsman bilan kelishilgan holda har yili tegishincha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesiga, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlariga maʼruza taqdim etadi.
Ushbu qonun talabi ijrosi doirasida xalq deputatlari Navoiy, Buxoro va Farg‘ona viloyatlari Kengashlari sessiyalarida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning hududiy mintaqaviy vakillari tomonidan tegishli maʼruzalar taqdim etildi.
Xususan, Xalq deputatlari Navoiy viloyati Kengashida Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili Shuhrat Djurayev, Xalq deputatlari Buxoro viloyati Kengashida Ombudsmanning Buxoro viloyatidagi mintaqaviy vakili Abira Xuseynova, Xalq deputatlari Farg‘ona viloyati Kengashida esa Ombudsmanning Farg‘ona viloyatidagi mintaqaviy vakili Alisher Kamilov maʼruza bilan ishtirok etdi.
Maʼruzalarda hududlar kesimida Ombudsman mintaqaviy vakillariga kelib tushgan murojaatlar tahlili, ularda ko‘tarilayotgan asosiy masalalar, fuqarolar huquqlarini tiklash borasida amalga oshirilgan ishlar, shuningdek, harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga amalga oshirilgan monitoring tashriflarida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish borasida kiritilgan taʼsir choralari va ularning ijrosi hamda aholining huquqiy xabardorligini oshirish, ochiq muloqotlar, chekka hududlarda sayyor qabullarda ko‘tarilgan masalalarga alohida to‘xtalindi. Bu borada idoralararo hamkorlikning samaradorligiga ham urg‘u berildi.
Mahalliy Kengashlarda ushbu maʼruzalarning muhokama qilinishi hududlarda inson huquqlarini taʼminlash, murojaatlarda ko‘tarilayotgan tizimli masalalarni tahlil qilish hamda ularni hal etishda mahalliy davlat hokimiyati organlari bilan hamkorlikni kuchaytirishga xizmat qiladi.

In implementation of this legal requirement, relevant reports were presented by regional representatives of the Ombudsman at the sessions of the Councils of People’s Deputies of Navoi, Bukhara, and Fergana regions.
In particular, Shukhrat Juraev, regional representative of the Ombudsman in Navoi region, delivered a report at the Navoi Regional Council; Abira Khuseynova, regional representative in Bukhara region, at the Bukhara Regional Council; and Alisher Kamilov, regional representative in Fergana region, at the Fergana Regional Council.
The reports included analysis of appeals received by regional representatives, key issues raised therein, measures taken to restore citizens’ rights, as well as response measures introduced following monitoring visits to closed institutions where persons with restricted freedom of movement are held, and the status of their implementation. Particular attention was also given to enhancing legal awareness, conducting open dialogues and outreach receptions in remote areas, and improving inter-agency cooperation.
The consideration of these reports at local council sessions contributes to strengthening human rights protection at the regional level, analyzing systemic issues raised in appeals, and enhancing cooperation with local government authorities in addressing them.