Navbatdagi ochiq muloqotlar Sirdaryo, Namangan, Buxoro, Qashqadaryo, Andijon, Navoiy, Xorazm, Samarqand, Surxondaryo viloyatlarida o‘tkazildi. Dastlab, murojaatlar tahlil qilinib, har bir hudud uchun dolzarb masalalar aniqlandi va tegishli mas’ul idora vakillari jalb etildi.
“Ombudsman maktabi” tadbirlarida jami 1000 nafardan ortiq fuqarolar qamrab olindi. Xususan, Surxondaryo viloyati Angor tumanidagi "Sharq guli", "Navro‘z", "O‘zbekiston", "Navbahor", "Madaniyat" va "Kayran", Sariosiyo tumanidagi "Konchilar", "Feruz", "Madankon", Uzun tumanidagi "Chinor", “Serharakat”, “Sahovat”, “Mustaqillik”, “Kichik jon chekka”, Qashqadaryo viloyati, Qamashi tumanidagi “Berdoli”, “O‘zbekiston”, “Obod”, Ko‘kdala tumanidagi “Harduri”, Qarshi shahridagi “Mag‘zon” mahallalari, Xorazm viloyati, “Turkmanlar” mahallasi, Andijon viloyati, Jalaquduq tumanidagi “Namuna” va “So‘fiqishloq” mahallalari, Navoiy viloyati, Navoiy shahridagi “Chinor” va “Ziyokor” va boshqa mahallalarda yashovchi fuqarolar ishtirok etishdi.
Ushbu uchrashuvlar davomida ishtirokchilarga kiberjinoyatchilik va moliyaviy firibgarlikning oldini olish, mehnat munosabatlari va mehnat migratsiyasi jarayonlarini huquqiy tartibga solish, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash masalalari yuzasidan huquqiy tushuntirishlar berildi.
“Ombudsman maktabi” tadbirlaridan so‘ng Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillarining sayyor qabullari ham o‘tkazilib, fuqarolar murojaatlari qabul qilindi.
Shuningdek, Samarqand viloyati Samarqand shahridagi Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Buxoro viloyati, Buxoro davlat universiteti, Sirdaryo viloyati Shirin shahridagi “Sirdaryo issiqlik elektr stansiyalari” markazi, Qashqadaryo viloyati, Qarshi shahridagi Qarshi xalqaro universiteti, Namangan viloyati Chortoq tumanidagi Abu Ali ibn Sino nomidagi jamoat salomatligi texnikumida ham “Ombudsman maktabi” tadbirlari o‘tkazildi.
Ushbu tadbirlarda talabalarga yoshlarga oid davlat siyosati va ular uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida tushuntirish berildi.

Очередные открытые диалоги прошли в Сырдарьинской, Бухарской, Наманганской, Кашкадарьинской, Андижанской, Навоийской, Хорезмской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях. Предварительно были проанализированы обращения, определены актуальные вопросы для каждого региона и привлечены представители соответствующих ответственных организаций.
Всего в мероприятиях «Школа омбудсмана» приняли участие более 1000 граждан. В частности, участвовали жители махаллей «Шарк гули», «Навруз», «Узбекистон», «Навбахор», «Маданият» и «Кайран» Ангорского района Сурхандарьинской области; «Кончилар», «Феруз», «Маданкон» Сариосийского района; «Чинор», «Серхаракат», «Саховат», «Мустакиллик», «Кичик жон чекка» Узунского района; «Бердоли», «Узбекистон», «Обод» Камашинского района Кашкадарьинской области; «Хардури» Кукдалинского района; «Магзон» города Карши; махалли «Туркманлар» Хорезмской области; «Намуна» и «Суфикишлок» Джалакудукского района Андижанской области; «Чинор» и «Зиёкор» города Навои Навоийской области, а также других махаллей.
В ходе встреч участникам были даны правовые разъяснения по вопросам предупреждения киберпреступности и финансового мошенничества, правового регулирования трудовых отношений и процессов трудовой миграции, а также обеспечения прав и свобод человека.
После мероприятий «Школа омбудсмана» также были проведены выездные приёмы региональных представителей омбудсмана, в ходе которых были приняты обращения граждан.
Кроме того, мероприятия «Школа омбудсмана» состоялись в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми в городе Самарканде Самаркандской области, в центре «Сырдарьинские тепловые электрические станции» в городе Ширин Сырдарьинской области, в Каршинском международном университете в городе Карши Кашкадарьинской области, в техникуме общественного здравоохранения имени Абу Али ибн Сино в Чартакском районе Наманганской области, а также в Бухарском государственном университете Бухарской области.
В рамках данных мероприятий студентам были даны разъяснения о государственной политике в сфере молодёжи и созданных для них возможностях.