Senat Qo‘mitasi majlisida Ombudsmanning 2025 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi ko‘rib chiqildi
2026 yilning 20 fevral kuni Oliy Majlis Senatining Byudjet va iqtisodiy masalalar qo‘mitasining navbatdagi majlisida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2025-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi.
Muhokama mobaynida taʼkidlanganidek, so‘nggi yillarda mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini taʼminlashda Ombudsman institutining o‘rni va ahamiyati izchil ortib bormoqda. Fuqarolardan kelib tushgan murojaatlar soni, ko‘rib chiqilgan masalalar ko‘lami va ular bo‘yicha erishgan natijalar shundan darak berib turibdi. Bu esa Ombudsman instituti aholi uchun haqiqiy va taʼsirchan himoya mexanizmiga aylanib borganini ko‘rsatmoqda.
Senatorlar Ombudsman tomonidan 2025 yilda inson huquqlari va erkinliklarini taʼminlashga qaratilgan qator ishlar bajarilganini taʼkidladi. Jumladan, Ombudsman tomonidan jismoniy va yuridik shaxslarning buzilgan huquq va manfaatlarini himoya qilish va tiklash bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilgan.
O‘tgan yilda Ombudsmanga iqtisodiy huquq va erkinliklar bo‘yicha 7 584 ta murojaat kelib tushgan. Ularning aksariyat qismi Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari, shuningdek, Toshkent shahriga to‘g‘ri keladi.
Murojaatlar asosida 2025-yilda yer uchastkalari davlat va jamoat ehtiyoji uchun olib qo‘yilishi munosabati bilan kompensatsiya tariqasida to‘lanishi lozim bo‘lgan 3,9 mlrd so‘mdan ortiq mablag‘ni fuqarolarning foydasiga undirishga yordam ko‘rsatildi.
Shuningdek, o‘tgan yilda ish haqi va mehnat munosabatlari bilan bog‘liq murojaatlar yuzasidan fuqarolarga 2,3 mlrd so‘m miqdorida pul mablag‘lari undirildi.

During the discussion, it was noted that in recent years the role and significance of the Ombudsman institution in ensuring human rights and freedoms in the country have steadily increased. This is evidenced by the growing number of citizens’ appeals, the scope of issues considered, and the results achieved. It demonstrates that the Ombudsman institution is becoming a genuine and effective mechanism for the protection of the population.
Senators emphasized that in 2025 the Ombudsman carried out substantial work aimed at ensuring human rights and freedoms. In particular, systematic measures were implemented to protect and restore violated rights and legitimate interests of individuals and legal entities.
In 2025, 7,584 appeals concerning economic rights and freedoms were received by the Ombudsman, the majority of which came from Kashkadarya Region, Surkhandarya Region and the city of Tashkent.
Based on the appeals, assistance was provided in recovering more than UZS 3.9 billion in compensation payments to citizens in connection with the expropriation of land plots for state and public needs.
In addition, in relation to appeals concerning wages and labor relations, UZS 2.3 billion was recovered in favor of citizens.