Ombudsmanning 2025 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruza fraksiyalar yig‘ilishlarida muhokama qilindi
2026 yil 9 fevral kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ning 2025 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zbekiston Ekologik partiyasi, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda O‘zLiDeP fraksiyalari yig‘ilishlarida ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanganidek, 2025 yilda Ombudsman nomiga 26372 ta kelib murojaat yuborilgan. Bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 12,6 foizga ko‘pdir. Hududlar kesimida eng ko‘p murojaatlar Qashqadaryo viloyati, Toshkent shahri va Surxondaryo viloyatiga, eng kam murojaatlar esa Qoraqalpog‘iston Respublikasi va  va Sirdaryo viloyatigan to‘g‘ri keladi. Murojaatlarni o‘rganish va amalga oshirilgan monitoring tashriflari natijasida inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi qonunbuzilishlar, ularga imkon bergan sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan davlat organlari va idoralari, ularning mansabdor shaxslariga 194 ta taqdimnoma, talabnoma, ogohlantirish, ariza va daʼvo arizalari hamda xulosa shaklidagi taʼsir choralari kiritilgan.
Ombudsman tomonidan fuqarolarning 263 million so‘mdan ortiq noreal qarzdorliklari bekor qilindi. 57 nafar fuqaroning mehnat faoliyati bilan bog‘liq huquqlari tiklandi. 118 nafar inson huquqlarini buzgan davlat tashkilotlari masʼullari va huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari intizomiy, maʼmuriy va jinoiy javobgarlikka tortildi.
Tadbirda taʼkidlanishicha, Ombudsman tomonidan O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari va erkinliklari to‘g‘risidagi qonunchiligini takomillashtirishga hamda uni xalqaro huquq normalariga muvofiqlashtirishga, inson huquqlari va erkinliklari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilgan.
Munozaralar davomida fraksiyalar aʼzolari tomonidan berilgan savollarga tegishli javoblar olinib, Ombudsmanning 2025 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi maʼqullandi.

Доклад о деятельности Омбудсмана за 2025 год обсуждён на заседаниях фракций
9 февраля 2026 года доклад Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) о деятельности за 2025 год был рассмотрен на заседаниях фракций Экологической партии Узбекистана, Демократической партии «Миллий тикланиш», Народно-демократической партии Узбекистана, Социал-демократической партии «Адолат», а также УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса.
Как было отмечено, в 2025 году в адрес Омбудсмана поступило 26 372 обращения, что на 12,6 процента больше по сравнению с 2024 годом. В территориальном разрезе наибольшее количество обращений пришлось на Кашкадарьинскую область, город Ташкент и Сурхандарьинскую область, наименьшее — на Республику Каракалпакстан и Сырдарьинскую область. По результатам изучения обращений и проведённых мониторинговых визитов в целях устранения нарушений прав и свобод человека, а также причин и условий, способствовавших их допущению, в государственные органы и учреждения, а также в адрес их должностных лиц были внесены 194 меры реагирования в форме представлений, требований, предупреждений, заявлений и исковых заявлений, а также заключений.
Омбудсманом были отменены необоснованные задолженности граждан на сумму более 263 млн сумов. Восстановлены трудовые права 57 граждан. 118 должностных лиц государственных органов и сотрудников правоохранительных органов, допустивших нарушения прав человека, привлечены к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности.
В ходе мероприятия было подчеркнуто, что Омбудсман уделяет особое внимание совершенствованию законодательства Республики Узбекистан в сфере прав и свобод человека и его приведению в соответствие с нормами международного права, а также развитию международного сотрудничества в области прав человека.
В ходе обсуждений на вопросы, заданные членами фракций, были даны соответствующие ответы, и доклад Омбудсмана о деятельности за 2025 год был одобрен.