Ombudsmanning 2025 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruza fraksiyalar yig‘ilishlarida muhokama qilindi
2026 yil 9 fevral kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ning 2025 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasidagi O‘zbekiston Ekologik partiyasi, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi, “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi hamda O‘zLiDeP fraksiyalari yig‘ilishlarida ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanganidek, 2025 yilda Ombudsman nomiga 26372 ta kelib murojaat yuborilgan. Bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 12,6 foizga ko‘pdir. Hududlar kesimida eng ko‘p murojaatlar Qashqadaryo viloyati, Toshkent shahri va Surxondaryo viloyatiga, eng kam murojaatlar esa Qoraqalpog‘iston Respublikasi va  va Sirdaryo viloyatigan to‘g‘ri keladi. Murojaatlarni o‘rganish va amalga oshirilgan monitoring tashriflari natijasida inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi qonunbuzilishlar, ularga imkon bergan sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan davlat organlari va idoralari, ularning mansabdor shaxslariga 194 ta taqdimnoma, talabnoma, ogohlantirish, ariza va daʼvo arizalari hamda xulosa shaklidagi taʼsir choralari kiritilgan.
Ombudsman tomonidan fuqarolarning 263 million so‘mdan ortiq noreal qarzdorliklari bekor qilindi. 57 nafar fuqaroning mehnat faoliyati bilan bog‘liq huquqlari tiklandi. 118 nafar inson huquqlarini buzgan davlat tashkilotlari masʼullari va huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari intizomiy, maʼmuriy va jinoiy javobgarlikka tortildi.
Tadbirda taʼkidlanishicha, Ombudsman tomonidan O‘zbekiston Respublikasining inson huquqlari va erkinliklari to‘g‘risidagi qonunchiligini takomillashtirishga hamda uni xalqaro huquq normalariga muvofiqlashtirishga, inson huquqlari va erkinliklari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilgan.
Munozaralar davomida fraksiyalar aʼzolari tomonidan berilgan savollarga tegishli javoblar olinib, Ombudsmanning 2025 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi maʼqullandi.

The Ombudsman’s 2025 Activity Report Discussed at Faction Meetings
On 9 February 2026, the report of the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) on activities in 2025 was reviewed at the meetings of the factions of the Ecological Party of Uzbekistan, the Democratic Party “Milliy Tiklanish,” the People’s Democratic Party of Uzbekistan, the Social Democratic Party “Adolat,” and UzLiDeP in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
As noted, in 2025 the Ombudsman received a total of 26,372 appeals, which is 12.6 percent more than in 2024. In terms of regions, the highest number of appeals was recorded in Kashkadarya Region, the city of Tashkent, and Surkhandarya Region, while the lowest number was recorded in the Republic of Karakalpakstan and Syrdarya Region. Based on the review of appeals and the results of monitoring visits, in order to eliminate violations of human rights and freedoms as well as the causes and conditions enabling such violations, 194 response measures were submitted to state bodies and institutions and their officials in the form of submissions, demands, warnings, applications, statements of claim, and conclusions.
The Ombudsman ensured the cancellation of unfounded debts of citizens amounting to more than 263 million soums. The labor rights of 57 citizens were restored. A total of 118 officials of state bodies and law enforcement agencies who violated human rights were held disciplinarily, administratively, and criminally liable.
It was emphasized at the event that the Ombudsman pays particular attention to improving the legislation of the Republic of Uzbekistan on human rights and freedoms and harmonizing it with international legal standards, as well as to developing international cooperation in the field of human rights.
During the discussions, relevant answers were provided to questions raised by faction members, and the Ombudsman’s report on activities for 2025 was approved.