Ombudsman maʼruzasi ko‘rib chiqildi
2026 yilning 6 fevral kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish masalalari qo‘mitasi tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman)ning 2025-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi maʼruzasi dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanganidek, “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi qonun bilan Ombudsman faoliyatining institutsional asoslari takomillashtirilib, u har yili, hisobot yilidan keyingi yilning 15 fevralidan kechiktirmay Oliy Majlis palatalariga o‘z faoliyati to‘g‘risida maʼruza taqdim etishi belgilab qo‘yilgan.
Shundan kelib chiqib, Ombudsman 2025 yilda yangi konstitutsiyaviy qoidalar asosida inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan taʼsirchan parlament nazoratini amalga oshirish, sohaga oid milliy qonunchilikni hamda milliy preventiv mexanizmni takomillashtirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, fuqarolarning huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish kabi ustuvor vazifalar to‘g‘risida tayyorlangan maʼruzasini Qonunchilik palatasiga taqdim etdi.
Maʼruzada keltirilganidek, 2025 yilda Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman) nomiga 26 ming 372 ta murojaatlar kelib tushgan.
Fuqarolar manfaatida jami 11 mlrd. 82 mln. so‘m undirilgan. Shuningdek, ko‘plab fuqaroning mehnat faoliyati bilan bog‘liq huquqlari tiklangan. Buzilgan mehnat huquqlarini tiklash maqsadida aholining zaif qatlamiga “pro bono” tarzda sudlarga 88 ta ariza, daʼvo ariza va shikoyatlar kiritilishida yordam berilgan.
Shuningdek, o‘tgan davrda inson huquqlarini buzgan davlat tashkilotlari masʼullari va huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari intizomiy, maʼmuriy va jinoiy javobgarlikka tortilgan. Ombudsman tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan yopiq muassasalarga 954 marotaba monitoring amalga oshirilgan.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi bilan hamkorlikda respublikadagi 81 ta shahar va tumanlarning 204 ta umumiy o‘rta taʼlim maktablarida 11,4 mingga yaqin o‘quvchilarni qamrab olgan “Ombudsman soati” darslari o‘tkazilgan.
Yig‘ilishda Ombudsman tomonidan xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlik holatlarini kamaytirish, ularning huquqiy himoyasi va imkoniyatlaridan xabardorligini oshirish, jamiyatda gender tengligi va o‘zaro hurmat muhitini mustahkamlash maqsadida “Tenglik va hurmat” platformasi joriy qilingani alohida urg‘ulandi.Shuningdek, deputatlarning saylov okruglaridagi uchrashuvlari davomida fuqarolar tomonidan kelib tushayotgan murojaatlar yuzasidan Ombudsmanning mintaqaviy vakillari bilan hamkorlikni yana-da kuchaytirish, murojaatlar eng ko‘p tushgan tumanlarda sektor rahbarlari bilan uchrashuvlar tashkil etish, ularning sabablari bilan qiziqish lozimligi taʼkidlandi.

Рассмотрена деятельность омбудсмана за 2025 год
6 февраля 2026 года Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам демократических институтов и развития гражданского общества в предварительном порядке рассмотрел доклад Уполномоченного по правам человека (омбудсмана) о деятельности за 2025 год.
Отмечено, что Законом Республики Узбекистан «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)» усовершенствованы институциональные основы деятельности Омбудсмана, а также установлено, что он ежегодно, не позднее 15 февраля года, следующего за отчётным, представляет палатам Олий Мажлиса доклад о своей деятельности.
Исходя из этого, Омбудсман представил в Законодательную палату доклад, подготовленный по итогам 2025 года, в котором отражены приоритетные задачи, реализованные на основе новых конституционных положений, в том числе осуществление действенного парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах, свободах и законных интересах человека, совершенствование национального законодательства и национального превентивного механизма, развитие международного сотрудничества, а также повышение правосознания и правовой культуры граждан.
Как отмечено в докладе, в 2025 году в адрес Уполномоченного по правам человека (омбудсмана) поступило 26 372 обращения.
В интересах граждан было взыскано в общей сложности 11 млрд 82 млн сумов. Кроме того, были восстановлены трудовые права значительного числа граждан. В целях восстановления нарушенных трудовых прав социально уязвимым слоям населения в формате pro bono была оказана помощь в подаче в суды 88 заявлений, исковых заявлений и жалоб.
Также за отчётный период должностные лица государственных органов и сотрудники правоохранительных органов, допустившие нарушения прав человека, были привлечены к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности. Омбудсманом было осуществлено 954 мониторинговых визита в закрытые учреждения, в которых содержатся лица с ограниченной свободой передвижения.
В сотрудничестве с Министерством дошкольного и школьного образования в 204 общеобразовательных школах 81 города и района республики были проведены уроки «Час Омбудсмана», охватившие около 11,4 тысячи учащихся.
На заседании было особо подчеркнуто, что Омбудсманом внедрена платформа «Равенство и уважение», направленная на сокращение случаев насилия в отношении женщин, повышение уровня их правовой защищённости и осведомлённости о своих возможностях, а также укрепление в обществе атмосферы гендерного равенства и взаимного уважения.
Кроме того, отмечена необходимость дальнейшего укрепления сотрудничества с региональными представителями Омбудсмана при рассмотрении обращений граждан, поступающих в ходе встреч депутатов с избирателями в избирательных округах, а также организации встреч с руководителями секторов в районах с наибольшим количеством обращений для изучения причин их поступления.