2026 yilning 3 fevral kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi yalpi majlisida “Jinoyat ishini yuritish chog‘ida qamoqda saqlash to‘g‘risida”gi Qonunga o‘zgartirishlar kiritish haqidagi O‘zbekiston Respublikasi qonuni loyihasi uchinchi o‘qishda muhokama qilindi.
Qonun loyihasida tergov hibsxonalarida saqlanayotgan shaxslar uchun amaldagi ayrim tartib-qoidalarni qayta ko‘rib chiqish, ularning kundalik ehtiyojlarini ta’minlash imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan muhim normalar nazarda tutildi.
Xususan, tergov hibsxonalarida ushlab turilgan shaxslarga dam olish va ishlanmaydigan bayram kunlarida kamida ikki soat sayr qilish imkoniyatini berish, har oyda oziq-ovqat mahsulotlari hamda eng zarur buyumlarni xarid qilish uchun mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining bir baravarigacha bo‘lgan summada mablag‘ sarflash huquqini belgilash, shuningdek dam olish va ishlanmaydigan bayram kunlarida kiyim-bosh va poyabzal olish nazarda tutilgan.
Ushbu qonunchilik taklifi qonunchilik tashabbusi tartibida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan kiritilgan. Loyiha Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan o‘tkazilgan monitoring tashriflari, shuningdek, mahbuslar va ularning yaqinlaridan kelib tushgan murojaatlar tahlili asosida ishlab chiqilgan.

On 3 February 2026, at the next plenary session of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the draft Law of the Republic of Uzbekistan “On Amendments to the Law ‘On Detention During Criminal Proceedings’” was discussed in the third reading.
The draft law provides for important provisions aimed at revising certain existing procedures applicable to persons held in pre-trial detention facilities and expanding opportunities to meet their daily needs.
In particular, it предусматривает granting persons held in pre-trial detention facilities the opportunity to take walks for at least two hours on rest days and non-working public holidays; establishing the right to spend funds each month in an amount up to one minimum wage to purchase food products and essential items; as well as allowing the purchase of clothing and footwear on rest days and non-working public holidays.
This legislative proposal was submitted under the right of legislative initiative by the Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman). The draft was developed based on the results of monitoring visits conducted by the Ombudsman and the Public Groups under the Ombudsman, as well as on the analysis of appeals received from detainees and their relatives.