“Huquq bilimdoni” Ombudsman viktorinasi g‘oliblari taqdirlandi
2025 yil 24 dekabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Oliy Majlis Senati, Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamda Kasaba uyushmalari Federatsiyasi hamkorligida “Huquq bilimdoni” Ombudsman viktorinasining yakuniy II bosqichi o‘tkazildi. Mazkur viktorina 3 dekabr — Xalqaro nogironligi bo‘lgan shaxslar kuni va 10 dekabr — Inson huquqlari kuni munosabati bilan tashkil etilgan.
Bugungi kunda respublika bo‘yicha jismoniy yoki ruhiy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun jami 90 ta ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlarda (ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari) 21 ming nafardan ortiq o‘quvchilar taʼlim-tarbiya oladi.
Loyihaning asosiy maqsadi — bolalarda huquqiy bilimlarini kengaytirib, huquqiy ongni shakllantirish, ularning o‘z huquqlarini anglash va hayotiy vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.
2 bosqichdan iborat ushbu Viktorinada Toshkent va Farg‘ona viloyatlari hamda Toshkent shahrida joylashgan tayanch harakati shikastlangan bolalar uchun maktab-internatlarining 90 nafarga yaqin o‘quvchilari qamrab olingan. Xususan, Angren shahridagi 34-sonli va Qo‘qon shahridagi 9-sonli va Olmazor tumanidagi 100-sonli tayanch harakati shikastlangan bolalar uchun maktab-internatlari o‘quvchilari viktorinaning 1-bosqichida ishtirok etishgan.
Ombudsman viktorinaning yakuniy bosqichida hududlardan eng yuqori ball to‘plagan 9-11 sinf o‘quvchilarining 9 nafari ishtirok etdi.
Yakuniy bosqichda ishtirokchilarning huquqiy bilim va tahlil qilish ko‘nikmalarini baholash maqsadida har bir sinf kesimida alohida savollar tayyorlandi. Savol va kazuslar o‘quvchilarning yoshi va o‘quv dasturiga mos holda ishlab chiqilib, ularning huquqiy xabardorligi, mantiqiy fikrlashi va hayotiy vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish qobiliyati baholandi.
Shundan so‘ng hakamlar hayʼati aʼzolari tomonidan berilgan ballar asosida aniqlangan g‘oliblar diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanishdi.

Викторина была организована в связи с 3 декабря — Международным днём лиц с инвалидностью и 10 декабря — Днём прав человека.
В настоящее время по всей республике в 90 специализированных школах и школах-интернатах (специализированных образовательных учреждениях) для детей с физическими или психическими нарушениями обучаются и воспитываются более 21 тысячи учащихся.
Основной целью проекта является расширение правовых знаний детей, формирование правового сознания, развитие навыков осознания своих прав, а также способности принимать правильные решения в различных жизненных ситуациях.
В двухэтапной викторине приняли участие около 90 учащихся школ-интернатов для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата, расположенных в Ташкентской и Ферганской областях, а также в городе Ташкенте. В частности, в I этапе викторины приняли участие учащиеся школы-интерната № 34 города Ангрена, школы-интерната № 9 города Коканда и школы-интерната № 100 Алмазарского района города Ташкента.
В финальном этапе викторины приняли участие 9 учащихся 9–11 классов, набравших наивысшие баллы по регионам.
С целью оценки правовых знаний и аналитических навыков участников в финальном этапе были подготовлены отдельные вопросы по каждому классу. Вопросы и казусы разрабатывались с учётом возраста учащихся и учебной программы, оценивались уровень их правовой осведомлённости, логическое мышление и способность принимать правильные решения в жизненных ситуациях.
По итогам подсчёта баллов, выставленных членами жюри, победители были награждены дипломами и памятными подарками.