“Huquq bilimdoni” Ombudsman viktorinasi g‘oliblari taqdirlandi
2025 yil 24 dekabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman), Oliy Majlis Senati, Ijtimoiy himoya milliy agentligi hamda Kasaba uyushmalari Federatsiyasi hamkorligida “Huquq bilimdoni” Ombudsman viktorinasining yakuniy II bosqichi o‘tkazildi. Mazkur viktorina 3 dekabr — Xalqaro nogironligi bo‘lgan shaxslar kuni va 10 dekabr — Inson huquqlari kuni munosabati bilan tashkil etilgan.
Bugungi kunda respublika bo‘yicha jismoniy yoki ruhiy rivojlanishida nuqsoni bo‘lgan bolalar uchun jami 90 ta ixtisoslashtirilgan maktab va maktab-internatlarda (ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari) 21 ming nafardan ortiq o‘quvchilar taʼlim-tarbiya oladi.
Loyihaning asosiy maqsadi — bolalarda huquqiy bilimlarini kengaytirib, huquqiy ongni shakllantirish, ularning o‘z huquqlarini anglash va hayotiy vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.
2 bosqichdan iborat ushbu Viktorinada Toshkent va Farg‘ona viloyatlari hamda Toshkent shahrida joylashgan tayanch harakati shikastlangan bolalar uchun maktab-internatlarining 90 nafarga yaqin o‘quvchilari qamrab olingan. Xususan, Angren shahridagi 34-sonli va Qo‘qon shahridagi 9-sonli va Olmazor tumanidagi 100-sonli tayanch harakati shikastlangan bolalar uchun maktab-internatlari o‘quvchilari viktorinaning 1-bosqichida ishtirok etishgan.
Ombudsman viktorinaning yakuniy bosqichida hududlardan eng yuqori ball to‘plagan 9-11 sinf o‘quvchilarining 9 nafari ishtirok etdi.
Yakuniy bosqichda ishtirokchilarning huquqiy bilim va tahlil qilish ko‘nikmalarini baholash maqsadida har bir sinf kesimida alohida savollar tayyorlandi. Savol va kazuslar o‘quvchilarning yoshi va o‘quv dasturiga mos holda ishlab chiqilib, ularning huquqiy xabardorligi, mantiqiy fikrlashi va hayotiy vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish qobiliyati baholandi.
Shundan so‘ng hakamlar hayʼati aʼzolari tomonidan berilgan ballar asosida aniqlangan g‘oliblar diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlanishdi.

The quiz was organized in connection with 3 December — the International Day of Persons with Disabilities, and 10 December — Human Rights Day.
Currently, more than 21,000 students with physical or mental disabilities are receiving education and upbringing in 90 specialized schools and boarding schools (specialized educational institutions) across the country.
The main objective of the project is to expand children’s legal knowledge, foster legal awareness, and develop skills for understanding their rights and making correct decisions in real-life situations.
The two-stage quiz involved nearly 90 students from boarding schools for children with musculoskeletal disabilities located in Tashkent and Fergana regions, as well as in the city of Tashkent. In particular, students from Boarding School No. 34 in Angren, Boarding School No. 9 in Kokand, and Boarding School No. 100 in the Almazar district of Tashkent participated in the first stage of the quiz.
In the final stage, 9 students from grades 9 to 11 who scored the highest points in their respective regions took part.
To assess the participants’ legal knowledge and analytical skills, separate questions were prepared for each grade level during the final stage. The questions and case studies were developed in line with the students’ age and curriculum, and their legal awareness, logical thinking, and ability to make sound decisions in life situations were evaluated.
Based on the scores awarded by the jury members, the winners were determined and awarded diplomas and commemorative gifts.