Xalqaro konferensiya Ozarbayjon Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi tashabbusi bilan tashkil etildi hamda unda xalqaro tashkilotlar, ombudsmanlar, konstitutsiyaviy sudlar rahbarlari, olim va tadqiqotchilar ishtirok etdilar.
Tadbirning ochilish qismida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti ishtirokchilarga videomurojaat yo‘lladi. Tadbirning “Konstitutsion qadriyatlar va inson huquqlari: global tendensiyalar va chaqiriqlar” mavzusidagi ilk sho‘ba sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova ham maʼruza bilan ishtirok etdi. U o‘z chiqishida O‘zbekistonda inson huquqlarini taʼminlash va qonun ustuvorligini mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar va ularning amaliy natijalariga alohida to‘xtaldi.
Shuningdek, tadbirda Albaniya, Bahrayn, Gruziya, Moldova, Pokiston Tailand, Turkiya, Qirg‘iz va Qozog‘iston kabi davlatlar vakillari o‘z maʼruzalari bilan ishtirok etishdi. Konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha turli davlatlar tajribasini o‘rganish va ularni qiyosiy tahlil qilish konferensiyaning asosiy yo‘nalishlaridan biri bo‘ldi. Tadbir ishtirokchilari inson huquqlarini taʼminlash, qonun ustuvorligini mustahkamlash hamda davlat suverenitetini himoya qilish borasidagi xalqaro amaliyotlar bilan o‘rtoqlashdilar.

Международная конференция была организована по инициативе Конституционного суда Азербайджанской Республики и объединила представителей международных организаций, омбудсманов, руководителей конституционных судов, ученых и исследователей.
В ходе церемонии открытия участникам было продемонстрировано видеообращение Президента Азербайджанской Республики. На первой секции конференции — «Конституционные ценности и права человека: глобальные тенденции и вызовы» — с докладом выступила Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова. В своем выступлении она подробно остановилась на конституционных реформах, проводимых в Узбекистане по укреплению прав человека и верховенства закона, а также на их практических результатах.
Кроме того, на мероприятии выступили представители Албании, Бахрейна, Грузии, Молдовы, Пакистана, Таиланда, Турции, Кыргызстана и Казахстана. Изучение опыта различных государств в сфере конституционных реформ и их сравнительный анализ стали одним из ключевых направлений конференции. Участники мероприятия обменялись международным опытом в области обеспечения прав человека, укрепления верховенства закона и защиты государственного суверенитета.