Yangi o‘quv yilidan buyon “Ombudsman soati” mashg‘ulotlari mamlakatimizning barcha hududlarida izchil davom etmoqda. Bu davr mobaynida jami 1175 nafar o‘quvchi qamrab olindi.
Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasining Taxiatosh tumanidagi 1 va 4-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktablarida, Andijon viloyati Qo‘rg‘ontepa tumanidagi 1 va 11-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktablarida, Buxoro shahridagi 9 va 10-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktablarida, Farg‘ona viloyati Farg‘ona tumanidagi 3 va 24-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktablarida, Sirdaryo viloyati Mirzaobod va Boyovut tumanlari hamda Shirin shahridagi 16, 4 va 7-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktablarida, Qashqadaryo viloyati Muborak, Qamashi va Qarshi tumanlaridagi 6, 1, 2 va 66-sonli maktab hamda Politexnikumda, Samarqand viloyatining 40-ixtisoslashtirilgan davlat umumtaʼlim maktabida, Xorazm viloyati Gurlan tumanidagi 3-sonli maktabda, shuningdek, Toshkent shahar Yashnobod tumanidagi 69-sonli umumiy o‘rta taʼlim maktabida darslar tashkil etildi.
Erkin muloqot shaklida o‘tgan darslarda yuqori sinf o‘quvchilariga inson huquq va erkinliklari, raqamli dunyoda xavfsizlik, kiberxavfsizlik, tenglik va masʼuliyat tushunchalari hayotiy misollar orqali tushuntirildi. Shuningdek, tabiatni asrash, atrof-muhitni muhofaza qilish va inson huquqlari o‘rtasidagi bog‘liqlik haqida videomateriallar yordamida interaktiv tarzda fikr almashildi.
Ombudsman Devoni hamda hududlardagi mintaqaviy vakillari tomonidan o‘tkazilgan amaliy mashg‘ulotlar o‘zaro savol-javob va qizg‘in muhokamalarga boy tarzda o‘tdi.

“Ombudsman Hour” Lessons Continue in the New Academic Year
Within the framework of the nationwide project “Ombudsman Hour”, lessons are being conducted in cooperation between the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) and the Ministry of Preschool and School Education. The project is aimed at enhancing the legal literacy of the younger generation and providing them with knowledge about human rights and freedoms.
Since the beginning of the new academic year, “Ombudsman Hour” lessons have been consistently held across all regions of the country, reaching a total of 1,175 students.
In particular, the lessons were conducted at general education schools No. 1 and No. 4 of the Takhyatosh district of the Republic of Karakalpakstan; schools No. 1 and No. 11 of the Kurgantepa district of Andijan region; schools No. 9 and No. 10 in the city of Bukhara; schools No. 3 and No. 24 of the Fergana district of Fergana region; schools No. 16, No. 4, and No. 7 in the Mirzaabad and Bayavut districts and in the city of Shirin of Syrdarya region. Furthermore, classes were held in schools No. 6, No. 1, No. 2, and No. 66, as well as in the Polytechnic College of Muborak, Kamashi, and Karshi districts of Kashkadarya region; in the specialized state general education school No. 40 of Samarkand region; in school No. 3 of the Gurlan district of Khorezm region; and in school No. 69 of the Yashnobod district of Tashkent city.
During the interactive lessons, conducted in the format of open dialogue, senior students were introduced to the concepts of human rights and freedoms, online safety, cybersecurity, equality, and responsibility through real-life examples. The interconnection between environmental protection and human rights was also discussed in an engaging format using video materials.
The practical sessions held by the Office of the Ombudsman and its regional representatives were enriched by active question-and-answer exchanges and lively discussions.