Ombudsman ko‘magida 8 nafar hamshiraning buzilgan mehnat huquqlari tiklandi
Murojaatda ko‘rsatilishicha, 2025 yil 30 iyun kuni soat 17:00 da shifoxona masʼul xodimi telefon orqali iyul oyi uchun tasdiqlangan ish jadvali bekor qilingan va ichki buyruq asosida  ular tug‘ruq bo‘limidagi chaqaloqlar intensiv reanimatsiya palatasiga o‘tkazilgan.Bundan norozi bo‘lgan hamshiralar avvalgi ish joyiga qaytarishda yordam so‘rashgan.
Holat bo‘yicha Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili O‘zbekiston Respublikasi Kasaba uyushmalari Federatsiyasining Navoiy viloyati Kengashini jalb etgan holda batafsil o‘rganish o‘tkazdi va tegishli taʼsir hujjatlari kiritilishi natijasida murojaatchilarning buzilgan huquqlari tiklandi. Ular bolalar reanimatsiya bo‘limidagi o‘z ishiga qayta tiklandi.
Shuningdek, Surxondaryo viloyatidagi 23-sonli oilaviy poliklinikada hamshira bo‘lib ishlab kelgan fuqaro M.A.ham Ombudsmanga mehnat huquqlari buzilgani bo‘yicha shikoyat yo‘lladi. Unda fuqaro attestatsiyadan muvaffaqiyatli o‘tganiga qaramay noqonuniy ravishda ishdan bo‘shatilganidan noroziligini bildirgan.
Mazkur holat ham Ombudsman tomonidan tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda o‘rganilib, murojaatchining mehnat huquqlari tiklanishiga erishildi. Natijada fuqaro M.A. o‘zining avvalgi ish joyiga tiklandi.

Как указано в обращении, 30 июня 2025 года в 17:00 ответственным сотрудником больницы по телефону было сообщено об отмене утверждённого графика работы на июль месяц, и на основании внутреннего приказа они были переведены в палату интенсивной терапии новорождённых родильного отделения. Не согласившись с этим решением, медсестры обратились за содействием в возвращении на прежние рабочие места.
По данному факту региональный представитель Омбудсмана в Навоийской области при содействии Совета Федерации профсоюзов Узбекистана по Навоийской области провёл детальное изучение. В результате внесения соответствующих актов реагирования нарушенные права заявителей были восстановлены. Медсестры вновь вернулись к своей работе в отделении детской реанимации.
Кроме того, гражданка М.А., работавшая медсестрой в семейной поликлинике № 23 Сурхандарьинской области, также направила жалобу Омбудсману по поводу нарушения её трудовых прав. Она указала, что, несмотря на успешное прохождение аттестации, была незаконно уволена.
Данный случай также был изучен Омбудсманом совместно с соответствующими организациями, и удалось добиться восстановления трудовых прав заявительницы. В результате гражданка М.А. была восстановлена на своём прежнем рабочем месте.