2025 yil 15 sentyabr kuni Toshkent shahrida BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy vakolatxonasi tomonidan “Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar hamda sog‘lom atrof-muhit huquqini taʼminlashda inson huquqlari asosida byudjetlash” mavzusida xalqaro seminar o‘z ishini boshladi. Tadbirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ham ishtirok etdi.
Seminarning maqsadi — jamoatchilikning inson huquqlarini taʼminlashga qaratilgan byudjet jarayonlaridagi ishtirokini mustahkamlash, huquqiy va amaliy bilimlarni oshirish, shuningdek milliy byudjetni inson huquqlari nuqtai nazaridan tahlil qilish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.
Seminarda BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar bo‘limi inson huquqlari bo‘yicha maslahatchisi Igor Grishko qatnashib, o‘z tajribasi bilan bo‘lishdi.
Tadbirda Ombudsman Devoni xodimlari, fuqarolik jamiyati institutlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, shuningdek jurnalist hamda blogerlar ishtirok etishmoqda. Ishtirokchilar iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar tushunchasi, sog‘lom va barqaror atrof-muhit huquqining ahamiyati, milliy va xalqaro monitoring mexanizmlari haqida bilimlarini mustahkamlash bilan birga, inson huquqlariga asoslangan byudjet tahlili usullarini o‘rganishmoqda.
Seminarda davlat xarajatlari va daromadlari ustidan jamoatchilik nazorati, ekologik huquqlarni himoya qilishda byudjet siyosatining ahamiyati kabi masalalar ham muhokama qilindi.

On 15 September 2025, an international seminar on the theme “Human Rights-Based Budgeting in Ensuring Economic, Social and Cultural Rights and the Right to a Healthy Environment” commenced in Tashkent. The event was organized by the Regional Office for Central Asia of the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR). The Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) also took part in the seminar.
The purpose of the seminar is to strengthen public participation in budgetary processes aimed at ensuring human rights, to enhance legal and practical knowledge, and to develop skills in analyzing the national budget from a human rights perspective.
The seminar featured Igor Grishko, Human Rights Adviser of the Economic, Social and Cultural Rights Section of OHCHR, who shared his expertise.
The event brought together staff members of the Ombudsman’s Secretariat, representatives of civil society institutions and non-governmental non-profit organizations, as well as journalists and bloggers. Participants not only strengthened their knowledge of the concept of economic, social and cultural rights, the importance of the right to a healthy and sustainable environment, and national and international monitoring mechanisms, but also learned methods of conducting human rights-based budget analysis.
Issues such as public oversight of state expenditures and revenues, as well as the role of budgetary policy in protecting environmental rights, were also discussed.