2025 yil 15 sentyabr kuni Toshkent shahrida BMTning Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Markaziy Osiyo uchun mintaqaviy vakolatxonasi tomonidan “Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar hamda sog‘lom atrof-muhit huquqini taʼminlashda inson huquqlari asosida byudjetlash” mavzusida xalqaro seminar o‘z ishini boshladi. Tadbirda Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) ham ishtirok etdi.
Seminarning maqsadi — jamoatchilikning inson huquqlarini taʼminlashga qaratilgan byudjet jarayonlaridagi ishtirokini mustahkamlash, huquqiy va amaliy bilimlarni oshirish, shuningdek milliy byudjetni inson huquqlari nuqtai nazaridan tahlil qilish ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.
Seminarda BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasining Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar bo‘limi inson huquqlari bo‘yicha maslahatchisi Igor Grishko qatnashib, o‘z tajribasi bilan bo‘lishdi.
Tadbirda Ombudsman Devoni xodimlari, fuqarolik jamiyati institutlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari, shuningdek jurnalist hamda blogerlar ishtirok etishmoqda. Ishtirokchilar iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar tushunchasi, sog‘lom va barqaror atrof-muhit huquqining ahamiyati, milliy va xalqaro monitoring mexanizmlari haqida bilimlarini mustahkamlash bilan birga, inson huquqlariga asoslangan byudjet tahlili usullarini o‘rganishmoqda.
Seminarda davlat xarajatlari va daromadlari ustidan jamoatchilik nazorati, ekologik huquqlarni himoya qilishda byudjet siyosatining ahamiyati kabi masalalar ham muhokama qilindi.

Бюджетирование, основанное на правах человека: в Ташкенте начался международный семинар
15 сентября 2025 года в городе Ташкент при содействии Регионального представительства Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии начал свою работу международный семинар на тему «Бюджетирование на основе прав человека в обеспечении экономических, социальных и культурных прав, а также права на здоровую окружающую среду». В мероприятии принял участие и Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман).
Цель семинара — укрепление участия общественности в бюджетных процессах, направленных на обеспечение прав человека, повышение правовых и практических знаний, а также развитие навыков анализа национального бюджета с точки зрения прав человека.
В семинаре принял участие советник по правам человека Отдела экономических, социальных и культурных прав Управления Верховного комиссара ООН по правам человека Игорь Гришко, который поделился своим опытом.
В мероприятии участвуют сотрудники Аппарата Омбудсмана, представители институтов гражданского общества и неправительственных некоммерческих организаций, а также журналисты и блогеры. Участники не только укрепляют знания о понятии экономических, социальных и культурных прав, значении права на здоровую и устойчивую окружающую среду, национальных и международных механизмах мониторинга, но и изучают методы анализа бюджета на основе прав человека.
На семинаре также обсуждены вопросы общественного контроля за государственными расходами и доходами, значение бюджетной политики в обеспечении экологических прав.