Hafta davomida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy va Buxoro viloyatlarida navbatdagi “Ombudsman maktabi” tadbirlari tashkil etildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasining Nukus tumanida o‘tkazilgan tadbirda “Aqmangit”, “To‘qtov”, “Aqterek”, “Qutanko‘l” va “Taqirko‘l” mahallarida yashovchi 150 nafardan ortiq aholi qamrab olindi.
Aholining huquqiy xabardorligini oshirishga qaratilgan mazkur tadbirda ishtirokchilarga ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarga subsidiya ajratilishi, hududlarda “ijtimoiy karta” tizimining joriy etilishi, aholiga tibbiy yordam ko‘rsatishda belgilangan imtiyozlar borasida qabul qilingan qonunchilik hujjatlarining mazmun-mohiyati haqida maʼlumot berildi.
Shuningdek, Ombudsmanning Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili tomonidan sayyor qabul ham tashkil etildi.
Bundan tashqari, aholining inson huquqlari va erkinliklari sohasida O‘zbekiston Respublikasi qonunlari, boshqa normativ-huquqiy hujjatlari va xalqaro shartnomalari to‘g‘risidagi bilimi hamda xabardorligini oshirish maqsadida tuman va shaharlarda bir qator tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda. Xususan, Navoiy viloyatining Qiziltepa tumanida tashkil etilgan “Ombudsman maktabi” tadbiriga tumanning “Toshrabot” va “Vang‘ozi” hamda Buxoro viloyatining Kogon tumanida o‘tkazilgan tadbirga “Niyoz hoji”, “Suxor” va “Yangi hayot” mahalla fuqarolari jalb qilinib, ularning huquqiy xabardorligi oshirildi.

На прошедшей неделе мероприятия “Школа Омбудсмана” были проведены в Республике Каракалпакстан, а также в Навоийской и Бухарской областях.
В частности, в ходе мероприятия, проведённого в Нукусском районе Каракалпакстана, были охвачены более 150 жителей махаллей "Ақмангит", "Тўқтов", "Ақтерек", "Қутанкўл" и "Тақиркўл".
Во время мероприятия, направленного на повышение правовой грамотности населения, участникам была предоставлена информация о:
- субсидиях для социально уязвимых семей,
- внедрении системы "Социальная карта" в регионах,
- действующих льготах при получении медицинской помощи, закреплённых в законодательстве.
Кроме того, был организован выездной приём регионального представителя Омбудсмана в Республике Каракалпакстан.
С целью повышения осведомлённости населения о правах и свободах человека, а также о законах, нормативно-правовых актах и международных договорах Республики Узбекистан, в ряде районов и городов были проведены просветительские мероприятия.
Так, в Кызылтепинском районе Навоийской области в мероприятии приняли участие жители махаллей "Тошработ" и "Вангози", а в Каганском районе Бухарской области — жители махаллей "Ниёз хожи", "Сухор" и "Янги хаёт". В ходе мероприятий уровень правовой информированности участников был значительно повышен.