Ombudsmanning 2024-yildagi faoliyati ko‘rib chiqildi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar va fuqarolik jamiyatini rivojlantirish masalalari qo‘mitasi tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman)ning 2024-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi ma’ruzasi dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda Ombudsman tomonidan inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish, insonning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirishga qaratilgan bir qator ishlar amalga oshirilgani qayd etildi. “O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) to‘g‘risida”gi Qonun bilan Ombudsmanning inson huquq va erkinliklariga rioya etilishini ta’minlash borasidagi vakolatlari kengaygani, shu jumladan, 14-moddaga muvofiq, ilk bor Oliy Majlis palatalariga ma’ruza taqdim etilayotgani aytib o‘tildi.
Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman) 2024-yilda yangi konstitutsiyaviy qoidalar asosida inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan ta’sirchan parlament nazoratini amalga oshirish, sohaga oid milliy qonunchilikni hamda milliy preventiv mexanizmni takomillashtirish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, fuqarolarning huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish kabi ustuvor vazifalar to‘g‘risida tayyorlangan ma’ruzasini taqdim etdi.
Ma’ruzada qayd etilishicha, 2024-yilda Ombudsman nomiga O‘zbekiston Respublikasi, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan kelib tushgan murojaatlar soni 23 422 tani tashkil etgan.
O‘tgan yilda Ombudsman tomonidan murojaatlarni o‘rganish natijasida inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi qonunbuzilish holatlari, ularga imkon beruvchi sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish yuzasidan davlat organlari va idoralariga hamda mansabdor shaxslarga 182 ta (2022 yilda 134 ta, 2023-yilda 170 ta) taqdimnoma, talabnoma, ariza va da’vo arizalari hamda xulosa shaklidagi ta’sir choralari kiritilgan.
Hisobot davrida Ombudsman tomonidan qo‘llanilgan ta’sir choralari 2023-yilga nisbatan 7 foizga, 2022-yilga nisbatan 35,0 foizga oshgan. Ta’sir choralarining 140 tasi yoki 76,9 foizi ijobiy hal etilgan. Xususan, 2024-yilda Ombudsman tomonidan tashkilotlar yoki mansabdor shaxslarga 39 ta (2023-yilga nisbatan 11 foizga ko‘p) taqdimnoma kiritilgan bo‘lib, ularning 30 tasi ijobiy hal etilgan.
Ombudsman tomonidan mehnatga oid huquqlar bilan bog‘liq murojaatlar o‘rganilishi natijasida fuqarolarning ish haqi va mehnat munosabatlari bilan bog‘liq to‘lovlari bo‘yicha undirilgan mablag‘lar 1 mlrd. 832,9 mln. so‘mni tashkil qilgan. 20 nafar fuqaro ishga tiklangan, 7 ta holatda ish beruvchining xodimga nisbatan noqonuniy harakatlari bartaraf etilgan.
Hisobot davrida Ombudsman davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar bilan o‘zaro uzviy aloqada bo‘lishi natijasida inson qadrini ulug‘lash, har bir shaxsning huquq va erkinliklari hamda qonuniy manfaatlarini ta’minlash yo‘lidagi vazifalarning ijro etilishiga ham alohida e’tibor qaratgan.
Deputatlar Ombudsmanning o‘tgan yildagi faoliyati yakunlari bo‘yicha taqdim etgan ma’ruzasini ijobiy baholab, uning faoliyatini yanada takomillashtirish, fuqarolarning yangi tahrirdagi Konstitutsiya va boshqa qonunlarda kafolatlangan huquqlari, erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha qator taklif va tavsiyalar berdilar.
Yig‘ilishda deputatlar tomonidan berilgan savollarga tegishli javoblar olinib, Inson huquqlari bo‘yicha vakil (ombudsman)ning 2024-yildagi faoliyati to‘g‘risidagi ma’ruzasi bir ovozdan ma’qullandi.

Отмечено, что в указанный период омбудсман провел ряд мероприятий, направленных на защиту прав, свобод и законных интересов человека, дальнейшее укрепление гарантий политических, экономических и социальных прав человека.
Также Законом «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)» расширены полномочия Омбудсмана по обеспечению соблюдения прав и свобод человека, также в соответствии со статьей 14 впервые палатам Олий Мажлиса представляется доклад о своей деятельности.
Уполномоченный по правам человека (омбудсман) представил доклад об осуществлении в 2024 году на основе новых конституционных положений эффективного парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах, свободах и законных интересах человека, совершенствовании национального законодательства по сфере и национального превентивного механизма, развитии международного сотрудничества, а также таких приоритетных задач, как повышение правового сознания и культуры граждан.
В докладе отмечается, что в 2024 году количество обращений, поступивших в омбудсман от наших соотечественников, граждан и омбудсманов иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц, составило 23 422.
В 2024 году по результатам изучений обращений омбудсманом в государственные органы и ведомства, а также должностным лицам внесено 182 (в 2022 году – 134, в 2023 году – 170) представлений, требований, заявлений и исков, а также мер воздействия в виде заключений по устранению случаев нарушений законодательства в области прав и свобод человека, а также причин и условий, способствующих их возникновению.
За отчетный период меры воздействия, применяемые омбудсманом, увеличились на 7% по сравнению с 2023 годом и на 35,0% по сравнению с 2022 годом. 140 или 76,9 процентов мер воздействия решены положительно. В частности, в 2024 году омбудсманом в адрес организаций или должностных лиц направлено 39 (на 11% больше, чем в 2023 году) обращений, 30 из которых решены положительно.
По итогам изучений обращений, связанных с правом на труд, средства, возмещенные гражданам по заработной плате и выплатам, связанным с трудовыми отношениями, составили 1 млрд 832,9 млн сумов. 20 граждан восстановлены на работе, а в 7 случаях устранены неправомерные действия работодателя в отношении работника.
За отчетный период омбудсман также уделил особое внимание реализации задач, направленных на защиту чести и достоинства человека, обеспечение прав и свобод и законных интересов граждан в результате его взаимодействия с государственными органами, институтами гражданского общества и национальными правозащитными институтами.
Депутаты положительно оценили представленный омбудсманом доклад по итогам деятельности, а также внесли ряд предложений и рекомендаций по ее дальнейшему совершенствованию, обеспечению прав и свобод граждан, гарантированных обновленной Конституцией и другими законами.
На заседании депутаты получили подробные ответы на поднятые вопросы, а также единогласно одобрили доклад о деятельности Уполномоченного по правам человека (омбудсмана) за 2024 год.