Ombudsman va YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori o‘rtasidagi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi
2024 yilning 2 dekabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori Antti Karttunen bilan uchrashdi.
YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori Antti Karttunen Ombudsmanning asosiy faoliyat yo‘nalishlariga qiziqish bildirar ekan, yaqinda qabul qilingan "Ombudsman to‘g‘risida"gi Qonunning ahamiyatini alohida taʼkidladi. Ushbu Qonun inson huquqlarini himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan yangi normalarni o‘z ichiga oladi. Shuningdek, Qonun Konstitutsiyaga muvofiqlashtirilgan bo‘lib, fuqarolarning huquq va erkinliklarini yana-da mustahkamlashni nazarda tutuvchi o‘zgarishlarni o‘zida jamlaganligi qayd etildi. Bu esa Global alyans tomonidan Ombudsmanga  Parij prinsiplariga muvofiqligi bo‘yicha “A” maqomini berilishiga xizmat qiladi.
Uchrashuvda 2025-2026 yillardagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha  rejalar, xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan loyihalar, Ombudsman faoliyatiga texnik ko‘mak ko‘rsatish yo‘nalishlari muhokama qilindi.

Directions of Cooperation Between the Ombudsman and the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan Discussed
On December 2, 2024, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), Feruza Eshmatova, met with the OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, Antti Karttunen.
Antti Karttunen expressed interest in the main areas of the Ombudsman’s activities, highlighting the importance of the recently adopted Law “On the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).” It was emphasized that the law includes new provisions aimed at strengthening human rights protection and aligns with the Constitution, introducing changes that bolster citizens’ rights and freedoms. These developments pave the way for the Ombudsman to achieve "A" status under the Paris Principles of the Global Alliance.
During the meeting, plans for strengthening cooperation in 2025–2026 were discussed, including projects aimed at enhancing staff qualifications and providing technical assistance to support the Ombudsman’s activities.