Ombudsman va YXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori o‘rtasidagi hamkorlik yo‘nalishlari muhokama qilindi
2024 yilning 2 dekabr kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori Antti Karttunen bilan uchrashdi.
YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori Antti Karttunen Ombudsmanning asosiy faoliyat yo‘nalishlariga qiziqish bildirar ekan, yaqinda qabul qilingan "Ombudsman to‘g‘risida"gi Qonunning ahamiyatini alohida taʼkidladi. Ushbu Qonun inson huquqlarini himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan yangi normalarni o‘z ichiga oladi. Shuningdek, Qonun Konstitutsiyaga muvofiqlashtirilgan bo‘lib, fuqarolarning huquq va erkinliklarini yana-da mustahkamlashni nazarda tutuvchi o‘zgarishlarni o‘zida jamlaganligi qayd etildi. Bu esa Global alyans tomonidan Ombudsmanga  Parij prinsiplariga muvofiqligi bo‘yicha “A” maqomini berilishiga xizmat qiladi.
Uchrashuvda 2025-2026 yillardagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha  rejalar, xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan loyihalar, Ombudsman faoliyatiga texnik ko‘mak ko‘rsatish yo‘nalishlari muhokama qilindi.

Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Антти Карттунен выразил интерес к основным направлениям деятельности Омбудсмана, особо отметив важность недавно принятого Закона «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)». Было подчеркнуто, что данный Закон включает новые нормы, направленные на усиление защиты прав человека, а также приведен в соответствие с Конституцией, что предусматривает изменения, укрепляющие права и свободы граждан. Это, в свою очередь, способствует присвоению Омбудсману статуса «А» в соответствии с Парижскими принципами Глобального альянса.
В ходе встречи обсуждались планы по укреплению сотрудничества на 2025–2026 годы, проекты, направленные на повышение квалификации сотрудников, а также предоставление технической помощи для деятельности Омбудсмана.