Mazkur Qonun 8 ta bob, 57 ta moddadan iborat bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasining yangilangan Konstitutsiyasiga muvofiqlashtirilgan.
Ushbu qonunning maqsadi ombudsman institutining institusional asoslarini takomillashtirish, fuqarolar huquq va erkinliklariga rioya etilishini ta’minlash borasidagi Ombudsmanning vakolatlarini hamda uning hududlardagi ishtirokini kengaytirish, shuningdek qiynoqqa solish hamda boshqa g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomalaning oldini olishdagi faoliyatini kuchaytirishdan iborat.
Qayd etish lozimki, mazkur hujjat Ombudsman institutining inson huquqlari bo‘yicha milliy institut sifatidagi ahamiyatini yanada oshirib, inson huquqlari sohasidagi islohotlarni amalga oshirishga qaratilgan qonun hujjatlarini to‘ldiradi hamda Ombudsman faoliyatining huquqiy asoslarini mustahkamlaydi.
Qonunga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) mansabdor shaxs bo‘lib, u davlat organlari, shu jumladan huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat qiluvchi organlar, korxonalar, muassasalar, tashkilotlar hamda mansabdor shaxslar tomonidan inson huquqlari va erkinliklari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan parlament nazoratini amalga oshiradi.
Ombudsman fuqarolarning, respublika hududida turgan chet el fuqarolarining va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning, yuridik shaxslarning inson huquqlari va erkinliklarini buzayotgan tashkilotlarning yoki mansabdor shaxslarning harakatlari yoxud harakatsizligi ustidan bergan shikoyatlarini ko‘rib chiqadi hamda o‘z tekshiruvini o‘tkazish huquqiga ega.
Shuningdek, Ombudsman fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklashda tegishli davlat organlari va tashkilotlariga ogohlantirish, taqdimnoma, iltimosnoma va talabnoma ta’sir choralarini kiritishi mumkin.
Qonunga muvofiq, Ombudsman har yili, hisobot yilidan keyingi yilning 15-fevralidan kechiktirmay O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining palatalariga o‘z faoliyati to‘g‘risida ma’ruza taqdim etishi belgilandi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalari va Vazirlar Mahkamasiga inson huquqlari, erkinliklarini va qonuniy manfaatlarini himoya qilishning ayrim yo‘nalishlari bo‘yicha huquqiy, tashkiliy, ijtimoiy-iqtisodiy va boshqa chora-tadbirlar ko‘rishga qaratilgan maxsus ma’ruzalar taqdim qilish huquqi ham berildi.
Qonundagi yana bir muhim jihatlardan biri Ombudsmanga qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritish huquqi mustahkamlanganligidir. Bu Ombudsmanning monitoring va tahlil faoliyati kuchaytirilishiga hamda fuqarolar murojaatlarida ko‘tarilgan muammolarga qonunchilik orqali yechim taklif etish va huquqiy bo‘shliqlarni to‘ldirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, Qonunda Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlarining huquqiy faoliyati hamda Ombudsmanning hududlardagi mintaqaviy vakillarning doimiy asosda ishlashi, monitoring tashriflaridagi ishtiroki, mahkum va mahbuslarning “Ombudsman qutisi” orqali murojaat qilishining huquqiy mexanizmi ham mustahkamgan.

Закон состоит из 8 глав и 57 статей и приведен в соответствие с обновленной Конституцией Республики Узбекистан.
Цель данного Закона — совершенствование институциональной основы деятельности института Омбудсмана, расширение полномочий Омбудсмана и его участия в регионах для обеспечения соблюдения прав и свобод граждан, а также усиление работы по предотвращению пыток и других бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения.
Стоит отметить, что данный документ укрепляет значение института Омбудсмана как национального органа по правам человека, дополняет законодательство, направленное на реализацию реформ в сфере прав человека, и закрепляет правовые основы деятельности Омбудсмана.
Согласно Закону, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) является должностным лицом, осуществляющим парламентский контроль за соблюдением законодательства о правах и свободах человека государственными органами, включая правоохранительные и надзорные органы, предприятиями, учреждениями, организациями, а также должностными лицами.
Омбудсман рассматривает жалобы граждан, иностранных граждан, находящихся на территории республики, лиц без гражданства и юридических лиц на действия или бездействие организаций или должностных лиц, нарушающих их права и свободы, а также имеет право проводить собственные проверки.
Кроме того, Омбудсман может вносить в соответствующие государственные органы и организации предостережения, представления, ходатайства и требования в целях восстановления нарушенных прав граждан.
В соответствии с Законом, Омбудсман ежегодно до 15 февраля года, следующего за отчетным, представляет доклад о своей деятельности палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Также Омбудсман наделен правом представлять специальные доклады Президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса и Кабинету Министров, содержащие правовые, организационные, социально-экономические и иные меры, направленные на защиту прав, свобод и законных интересов граждан.
Одним из важных нововведений Закона является закрепление за Омбудсманом права законодательной инициативы, позволяющего вносить законодательные предложения в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан. Это способствует усилению аналитической и мониторинговой деятельности Омбудсмана, а также позволяет предлагать законодательные решения проблем, поднятых в обращениях граждан, и устранять правовые пробелы.
Кроме того, Закон закрепляет правовую деятельность общественных групп при Омбудсмане по выявлению и предотвращению случаев пыток, а также участие региональных представителей Омбудсмана на постоянной основе в мониторинговых визитах. Также установлен правовой механизм подачи обращений осужденных и заключенных через «ящик Омбудсмана».